KADIN ve KAHVE

Acıbadem Yağı Faydaları: Acıbadem Yağı Nasıl Kullanılır?

13.08.2021
229
Acıbadem Yağı Faydaları: Acıbadem Yağı Nasıl Kullanılır?

Acıbadem Yağı…

İnsan bedenine faydalı besinlerden bahsedecek olursak ilk aklımıza gelen şey kuşkusuz ki E vitamini yüklü kuruyemişler olacaktır. Yağ ve protein açısından oldukça zengin olan bu küçük besinler, hem tek başlarına hem de takviye gıda olarak birçok insan tarafından tüketilmektedirler. Bu kuruyemişlerden belki de en faydalısı da acıbademdir. Acıbadem, çiğ olarak tüketilebileceği gibi yağ formunda da kullanılmaktadır.

Acıbadem Yağı Nedir?

Yağ oranı açısından zengin olan badem bitkisinden üretilen yağlar; acıbadem yağı ve tatlı badem yağı olarak ikiye ayrılmaktadır. Tüketiciye tıbbi özellikler sunan acıbadem yağı, yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılmaktadır. Günümüzde genellikle cilt ve saç bakımında kullanılan acıbadem yağı, zengin besin içeriği sayesinde vücudumuza farklı açılardan fayda sağlıyor.

Acıbadem yağı insan vücuduna oldukça faydalı bir doğal yağdır. Genel olarak Batı Asya ve Kuzey Afrika’da yetiştirilen badem ağacından elde edilmektedir. Bu ağaç türü İspanya, Türkiye, Fas, Tunus ve Mısır’da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Yetiştirilen badem ağaçlarından badem direkt hasat edilip kullanılabilirken, yağı aynı zamanda birçok alanda kullanılabilmektedir. Bu yazımızda “Acıbadem yağı faydaları: Acıbadem yağı nasıl kullanılır?” konularından bahsedeceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Kalp Krizi Tehlikesi...

acıbadem yağı-1

Acıbadem Yağının Faydaları

Acıbadem yağının faydaları saymakla bitmez ancak sizin için birkaç tanesini listeledik. Ancak bir konuda uyarıda bulunmakta fayda var. Acıbadem yağının mevcut zehri söz konusu olduğundan oldukça az miktarda kullanılmalıdır. Bu husus oldukça önemlidir çünkü deyim yerindeyse acı badem yağının azı karar çoğu ciddi anlamda zarardır.

1.      Mantar Tedavisinde Kullanılır

Acıbadem yağı acı bir tada sahip olduğundan virüs ve bakterileri öldürmede oldukça kullanışlıdır. Vücutta ateşi düşürmeye yardımcı olurlar. Bu nedenle kronik yüksek ateş tedavisinde acı badem yağı çok düşük dozlarda kullanılır. Bununla birlikte, acıbadem yağının ateşi düşürmede faydaları olsa da özellikle vücut üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Bu yağı kullanmak mantar enfeksiyonunu önlemenizi sağlayabilir. Özellikle ayak bölgesinde olmak üzere derideki mantarları önlemek için iyi bir çözümdür. Mantar olan derilerinize eser miktarda uygulayarak sonuç alabilirsiniz.

2.      Solucanlardan Kurtulmanızı Sağlar

Acı badem yağının şiddetli acılığı ve toksik doğası bağırsak solucanlarını öldürmede çok etkilidir. Ancak çok etkili olduğundan dikkatli kullanılması gerekir. Yağın az bir miktarı bağırsak solucanlarını öldürmede yeterli olacaktır.

3.      Bakterileri Öldürür

Acı badem yağının iki bileşeni (hidrojen, siyanür ve benzaldehit), hayvan yaşamının yanı sıra bakteri, mikrop, mantar ve virüsler için son derece zehirlidir. Bu nedenle virüs, mikrop ve mantar kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Guatr Belirtileri ve Tedavi Yolları

Bu uçucu yağ anti bakteriyeldir, mikropları yok etmede oldukça faydalıdır ve bakteriyel enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca vücuttaki bakterilerin neden olduğu hastalıkları ortadan kaldırarak vücut sağlığını korur. Bu bağlamda haricen kullanılması tavsiye edilmektedir.

acıbadem yağı-2

4.      Sakinleştirir

Acı badem yağı anestezik etki yarattığından bedeni uyuşturma görevi görmektedir. Bu bağlamda ağrıları hissetmeme amaçlı olarak kullanılabilmektedir çünkü insan bedeninde uyuşukluk yaratır. Ancak sadece lokal anestezi amaçlı olarak haricen uygulanmalıdır. Genel anestezi amacıyla kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır.

5.      Bağırsakları Rahatlatır

İnsan bedeni, vücuttaki zehirli maddeleri ter, idrar ve dışkı yoluyla atma konusunda doğal bir eğilime sahiptir. Bu nedenle acı badem yağı çok küçük miktarlarda yutulduğunda, vücut onu sık idrara çıkma yoluyla vücuttan atacaktır. Bu da sık idrara çıkma anlamına gelir. Sık idrara çıkma kilo vermeye yardımcı olur ve vücudu rahatlatır.

6.      Kanser Önleyicidir

Son araştırmalar, acı badem yağının toksisitesinin (hidrojen siyanür veya hidrosiyanik asit varlığından dolayı) belirli kanser türlerinde kanser hücrelerinin büyümesini engellemek için iyi olduğunu göstermiştir.

İlginizi Çekebilir:  Regl iken Alkol Almak Zararlı mı?

Acıbadem yağı, kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabilir ve ayrıca iyi hücrelerin kanserli hücrenin yerini alması için uyarılmasına yardımcı olur.

7.      Antidepresan Olarak Kullanılabilir

Acı badem yağı, vücudun güçlenmesinde yardımcı olur ve ayrıca depresyona yol açabilecek stresin önlenmesini sağlar

8.      Sağlıklı ve Genç Bir Cilt Sağlar

Acı badem yağı, bir nemlendirici ve müshil olarak kullanılabilir. Bu kullanımı sayesinde yaşlanma hızını azaltabilir ve cildin çatlamasını önler. Böylece cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.

9.      Saç Sağlığını Korur

Acı badem yağı, saçı güçlendirmeye yardımcı olur ve ayrıca saçın parlaklığına fayda sağlar. Bu nedenle acıbadem yağı saç ürünlerinin bileşenlerinde yaygın olarak kullanılır. Saç bakımında kullanılmasının bir diğer faydası ise oldukça güzel bir kokuya sahip olmasıdır.

Hepinize sağlıklı günler dileriz…

kadinvekahve 100

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.