KADIN ve KAHVE

Akne İzleri Nasıl Geçer?

26.09.2021
133
Akne İzleri Nasıl Geçer?

Bilindiği üzere ergenlik dönemlerinden bu yana hemen hemen hepimiz sivilce, akne ve siyah noktalar hususunda sorunlarla karşılaşabilmekte ve bu noktada detaylı araştırmalarda bulunabilmekteyiz. Unutulmamalıdır ki akne izleri ve sivilce lekelerinin giderilmesi noktasında alınabilecek en doğru ve en etkili önlem sağlıklı beslenmektir.

Uzmanların da sıklıkla değindiği üzere düzenli ve sebze ağırlıklı beslenmek ayrıca günde en az 2.5 litre su tüketmek, cilt tonunun düzelmesini ve akne izlerinin büyük oranda giderilmesini sağlamaktadır. Özellikle yüz, sırt ve göğüs bölgesinde görülen sivilce ve akne izlerini gidermek için de aynı zamanda doğal içerikli ürünlerden yararlanmakta bu süreci en doğru şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır.

akne izleri-1

Şimdi sizlerle birlikte kozmetik ürünler dışında akne ve sivilce izleri ile mücadelede yer verebileceğiniz ürünlere maddeler halinde değinelim:

Akne İzlerine Karşı Doğal Çözümler

1) Bal maskesi: Yüzünüze doğrudan uygulayabileceğiniz bal maskesi ile yüzünüz çok daha aydınlık ve parlak bir görünüme kavuşacak, cilt yüzeyinin de daha temiz olması sağlanmaktadır.

2) Limon ve zeytinyağı maskesi: Limon, bilindiği üzere asitli yapısı sebebiyle cilt yüzeyine doğrudan uygulanmamalı, zeytin yağı veya benzeri destekleyici ve nemlendirici yağlarla seyreltilerek uygulanmalıdır. Ayrıca limonun cilt tonunu açma ve eşitleme etkisinden de yararlanabilir, çok daha ferah ve temiz bir yüze sahip olabilirsiniz.

3)Patates maskesi: Patates, başlı başına cilt tonunu açma ve akne izleri ile mücadele etme noktasında oldukça başarılı olmaktadır. Doğal içerikli bu maske için bir adet patatesi rendeleyip süzdüğünüz suyu cildinize bir pamuk yardımıyla uygulayabilir, akne izlerinizin bitmesini sağlayabilirsiniz.

4)Aloe vera maskesi: İltihap ve bakteri oluşumlarına karşı oldukça etkili olan aloe vera bitkisi, geçmişten bu güne farklı pek çok kozmetik ürününe de konu olmuş, cilt nemlendirilmesi, cilt sağlığı ve cilt temizliği için de sıklıkla tercih edilmektedir. Etkili sonuç için kesinlikle canlı aloe vera bitkisinden destek almalı, dikkatli bir şekilde aldığınız jeli, temiz bir pamuk aracılığıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Bu maskenin sonuçlarını oldukça kısa sürede görebilecek, cildinizin zaman içerisinde pürüzsüz bir hal aldığını gözlemleyebileceksiniz.

5) Yoğurt maskesi: Cildinize doğrudan uygulayabileceğiniz yoğurt, bilindiği üzere bol vitamin ve probiyotik içeriği sayesinde cilde extra bir parlaklık ve yumuşaklık katacak, cilt yüzeyini derinlemesine etkileyecektir. Maskenin etkisini arttırmak adına ayrıca yoğurdun içerisine birkaç damla elma sirkesi ilavesi de yapabilirsiniz. Böylelikle cildiniz derinlemesine temizlenerek parıl parıl bir görünüme sahip olacaktır. Bu noktada akne ve sivilcelerimizden tamamen kurtulmak adına günlük ve haftalık yüz bakımı, temizliği ve peelingi yapmalı, cildimizin sağlığı için yeteri kadar havalanmasını sağlamalıyız. Bu sayede cilt yüzeyimizde kötü bir görünüme mahal veren akne izlerine ve çukurlaşmış görüntülere rahatlıkla son verebilecek ferah bir cilt tipine erişebileceğiz.

akne izleri-2

Akne İzleri Neden Oluşur?

Akne ve sivilce oluşumları, özellikle ergenlik dönemlerinde görülen ve özellikle karma ve yağlı cilt yüzeyinde oluşan akne ve sivilce izleri neden oluşur? Gelin hep birlikte inceleyelim.

1)Düzensiz beslenme alışkanlığı

2)Hormanel değişim ve dalgalanmalar

3) Cilde sürekli ve yoğun şekilde makyaj malzemeleri uygulanması ve cildin nefes almasının önüne geçilmesi

4) Ani duygu değişimleri, stresli yaşam koşulları ve kaygı

5) Regl dönemi etkisi

6) İlaç kullanım etkileri

7)Yağlı ürünlerle beslenme

Akne İzlerinde Yaş Faktörü

Birçoğumuz akne ve sivilce lekelerinin oluşumunu ergenlik dönemindeki dalgalanmalar olduğunu düşünsek de ne yazık ki akne oluşumunun altında yalnızca yaş faktörü yer edinmemektedir. Bunun yanında akne oluşumunu tetikleyen farklı birçok durumun varlığından söz edebiliriz. Bu durumların başında da elbette ki yanlış beslenme düzeni ve yoğun stresli yaşam koşulları gelmektedir. Bizler dengeli ve sağlıklı beslendiğimiz ölçüde çok daha aydınlık ve ferah bir cilt yüzeyine sahip olabilmekteyiz.

Özellikle belirtmeliyiz ki sağlıklı bir beslenme rutini oluşturmadığımız sürece dışarıdan cildimize uygulayacağımız kozmetik ürünler ve doğal oluşumlu maskelerden etkili sonuç almamız mümkün olmamaktadır. Ayrıca düzenli bir şekilde su tüketmekte cildin rengini açacak, leke görünümünü en aza indirecektir. Tüm bunlar da göstermektedir ki aslında akne ve sivilce izleri ergenlik dönemlerinde gözlenen ve bir sonraki yaşantımızı etkilemeyecek bir oluşum olmamaktadır. Bu noktada bizlerin de sağlıklı bir beslenme rutini oluşturmamız, stres ve kaygıdan uzak durmamız ve elbette ki cilt temizliğimizi güvenle yapabileceğimiz doğal içerikli maskelere yönelmemiz gerekmektedir.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar