KADIN ve KAHVE

Alkol ve Sigara Kullanımı Çocuk Sahibi Olmayı Engelliyor

20.12.2021
140
Alkol ve Sigara Kullanımı Çocuk Sahibi Olmayı Engelliyor

Kötü alışkanlıklardan olan alkol ve sigara; erkeklerde sperm kalitesini ciddi bir şekilde olumsuz yönde etkileyici özelliklere sahip.

“Çocuk sahibi olmak istiyoruz ama olmuyor?”,  “Çocuk sahibi olamıyorum nerede hata yapıyorum?”, “Sigarayı herkes kullanıyor, çocuğu var! Beni neden etkilesin!” diyorsanız kullandığınız sigara ve alkolün vücudunuzda ve geleceğinizde nasıl etkiler bırakacağını görmek için bu yazımızı mutlaka okumalısınız!

Alkol ve Sigaranın Birlikteliği En Tehlikelisi

Tüketilen tüm tütün mamulleri; sperm kalitesi, sayısı ve yapısında ciddi olumsu etkilere sahip. Tek başına insan vücuduna çok fazla zararı bilinen alkol ve sigara, birlikte tüketildiğinde zarar görme durumunu iki kat artıyor.

Ayrı ayrı incelediğimizde ise nedir bu maddelerin zararları ayrıntılara yer verelim;

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Hastalıkların baş kaynağı olduğunu artık tüm dünya bilmekte. Kullanan kişiye zararı olduğu gibi, kullanan kişinin çevresini de ciddi şekilde etkiliyor.

Başlıca zararları arasında bulunanlar;

 • Damar tıkanıklığı yaşamaya sebep oluyor.
 • Kalp ve damar hastalıklarında sigara kullanımı en büyük etken.
 • Kanser türlerinin tamamını sayabiliriz. Gırtlak kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri, mide kanseri vb. gibi türevleri uzar gider. Mide kanserine yakalanmış bir kişi ilerleyen evrelerde, kan hücreleri kanserli hücreleri diğer organlara taşıdığı için kişiye konulan tanı mide kanseri olarak adlandırılmış olsa da böbrek, karaciğer, safra kesesi, lenfler, kemikler gibi bir çok alakası olmayan organlara yayılım gösteriyor. Sigara sadece mide kanserine yol açmıyor tüm organların iflas etmesine sebep oluyor.
 • Sadece biyolojik açıdan değil psikolojik açıdan da kişileri ciddi derecede etkiliyor. Uykusuzluk, sınırlı olma hali, agresiflik, bağımlı olma durumu gibi tüm etkenler ortaya çıkmakta.

alkol ve sigara-1

Alkolün Zararları Nelerdir?

Alkol tüketimi sigara tüketiminde olduğu gibi ciddi düzeyde zararları bulunan bir alışkanlık. Başlıca zararlarına değinecek olduğumuzda;

 • Kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep oluyor.
 • Karaciğer kanserlerinde etkisi çok yüksektir.
 • Hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlık bozukluklarının gelişimine yol açıyor.
 • Vücutta ödem tutma, kilo alma, vücutta yağ biriktirme durumlarını da tüketilen alkol türüne ve miktarına bağlı olarak olumsuz etkiler gösteriyor.
 • Ciltte sararma, yorgunluk hali, sivilce oluşumu, göz içi sarılığı gibi etkenlerinde bir arada getiriyor.
 • Tüketilen alkol miktarı ve kişinin bünyesine de bağlı olarak ne yaptığını bilememe durumu ile kendimize ve etrafımıza verebileceğimiz zararlarda başka bir boyutudur.

Alkol ve Sigara Aynı Anda Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Alkol ve sigara birlikte ve uzun süreli tüketim sonrasında vücutta kalıcı hasarlar oluşmasına sebep oluyor. Özellikle erkeklerde alkol ve sigara tüketimi ile sperm kalitesi, sayısı ve yapısında ciddi olumsuz değişimler meydana gelmesini sağlayarak çocuk sahibi olmaya engel oluyor.

alkol ve sigara-2

Erkekler Sperm Kalitesini Artırmak İçin Ne Yapmalı?

Bebek sahibi olmak isteyenlerin sperm kalitesi belirli bir düzeyde olmalı. Aktif hareket eden sperm sayısının da aynı şekilde belirli bir orana sahip olması şart. Normal yöntemlerle bebek sahibi olamayan çiftler bu konuda uzman bir hekimle görüşerek sorunun nereden kaynaklandığını tespit ettirmelidir. Sperm kalitesi ya da sayısı sebebi ile bebek sahibi olamıyor ise yapılan sperm testleri ile anlaşılabilir.

Sperm Kalitesini yükseltmek ve sayısını artırmak için ise kişinin tüketmiş olduğu besinler çok önemlidir. Detaylar ;

 • Yağlı ve aşırı karbonhidrat zengini gıda tüketimleri sonrasında alınan kilo sperm kalitesini olumsuz yönde etkiler.
 • Sağlıklı beslenmek, egzersizler yapmak, kilo almamak bu konuda çok önemli.

Sperm kalitesini ve sayısını en çok arttıran besinlerden bir tanesi olan bitter çikolata, içeriğindeki aminoasitler sayesinde meni hacmini artırıyor. Tüketilmesi gerekenler arasında.

 • Muz sperm arttırıcı özelliğe sahip bir besindir. Tüketilmesi gerekir. İçeriğinde bulunan Bromelin, sperm sayısını ve hareketliliğini de arttırıyor.
 • Çinko erkek üreme sistemlerinde en etkili minerallerden çinko ek gıda takviyesi alınabileceği gibi birçok gıdadan da alınabilir.
 • Erkeklerde folik asit yetersizliği sperm sağlığına direkt etkilidir. Folik asit anne ve baba olmak isteyen adayların kullanması gereken sağlıksız spermlerin önüne geçmek ve kromozom bozukluklarının oluşmaması için önemlidir. Eksiklik oluşmaması için bol bol ıspanak tüketilmeli gerekliliğinde takviye olarak alınmalı.
 • OMEGA yağlar, içerisinde e vitamini olan tüm gıdalar, balık kuruyemiş bunların hepsi kalp ve damar sağlığını korur. Sperm artırır ve kaliteyi yükseltir.
 • En son olarak zararlı alışkanlıkları tamamen bırakmalı alkol ve sigaradan uzak durmalısınız.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.