KADIN ve KAHVE

Amigurumi Nedir? Nasıl Yapılır?

17.12.2021
262
Amigurumi Nedir? Nasıl Yapılır?

Oyuncak, anahtarlık, süs eşyası ve daha birçok amaçla yapabileceğiniz Amigurumiler bu yazımızın konusu.

Japon kültürünün bir parçası olan ve oyuncak yapmak anlamına gelen amugurimilerle çocuklarınıza da kendinize de bir şeyler yapabilir dilerseniz hediye edebilir ya da satabilirsiniz.

Amigurumi Nedir?

Son zamanlarda popülerlik kazanmış olan Amigurumi, tığ işiyle yapılan oyuncaklardır. Dekorasyon ve anahtarlık olarak da kullanılabilen bu oyuncakları tığ işlerinde amatör olanlar da usta olanlar da yapabilir. Oyuncağın kolay yapılması, çok amaçlı kullanılabilmesi popülerliğini artırırken sağlıklı ve yaratıcı olması da hem kullanıcılarına hem yapan kişilere fayda sağlıyor.

Bu oyuncaklar, çocuklarının daha sağlıklı oyuncaklarla oynamasını isteyen ve yaratıcı özelliklerini geliştirmek isteyen ebeveynlerin tercih ettiği ürünler arasında. Bu objelerle dekorasyon ürünleri yapmak ve evinizi güzelleştirmeniz de  satış yaparak kazanç elde etmeniz de mümkün. Çeşitli satış sitelerine yaptığınız oyuncakları koyarak birçok insana ulaştırabilir ya da çevrenizde satışa devam edebilirsiniz.

amigurumi-1

Nasıl Yapılır?

Zorlayıcı olmayan bir tığ işi tekniğiyle yapılır ve yapmak isteyen birçok kişi kısa zamanda kendi oyuncağını yapabilir. Dikiş tekniklerinde tek, çift ve görünmez dikişler kullanılır. Gerekli malzemeler ise şunlardır:

İlginizi Çekebilir:  Bebeklerde Süt Dişlerinin Önemi

Örgü İpi: İpinizi seçerken ipin tiftiklenme yapmayacak olmasına dikkat etmelisiniz. %100 pamuk merserize iplik, yarı akrilik karışımlı pamuk iplik ve akrilik iplik tercih edebilirsiniz. Fakat en uygun iplik türü olarak yarı akrilik karışımlı pamuk iplik tavsiye edilmektedir. Bu iplikle yaptığınız oyuncakları çamaşır makinesinde yıkayabilir, tığ işinizi daha sıkı şekilde yapabilir ve şekli kontrolde tutabilirsiniz.

Tığ: Dantel yaparken kullanılan küçük tığlardan edinmeniz gerekir. İdeal tığ numarası 2 ve 2.5’tur. Deseninizin şekline göre tığ numarasını büyütmeniz ya da küçültmeniz gerekebilir.

İç dolgusu: Oyuncağı 3 boyutlu hale getirmek için içini doldurmanız gerekir. Bunun için elyaf ya da pamuk tercih edebilirsiniz.

Süsleme Malzemeleri: Süsleme malzemeleri Amiguruminizde yaratıcılığınızın ortaya çıktığı bölümdür. Oyuncağınızı tepeden tırnağa süs malzemeleriyle donatabilir, yeni çıkan ürünleri ekleyerek ses çıkarmasını bile sağlayabilirsiniz.

Örnek Çıkarma

Oyuncağı yapmak için ilk olarak öğrenmeniz gereken ilk şey sihirli halkalar yapmaktır. İnternet kanallarından tekniklerini izleyebileceğiniz sihirli halkalar şu şekilde yapılır:

İpliği parmağınıza dolayın ve içinden tığı geçirerek ilmek çıkarın. Oluşan halkanın içinde bu şekilde 6 sık iğne yapın. Sık iğneleri yaptıktan sonra ipi çekerek sıkıştırın. Bu şekilde devam ederek halkaları artırın ve Amiguruminizin şekillenmesini sağlayın. Sık iğnelerde atlama yaparak oyuncağınızın şekillenmesini sağlayabilirsiniz.  Daha sonra elyaf ile doldurup, dikişle son şekli oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Nedir Bu Nitelikli Kahve?

Oyuncağınızın yüzünü şekillendirirken birbirinden farklı malzemeler kullanarak daha özgün hale getirmeniz de mümkün. Amiguruminize göz, burun ve dudağın yanı sıra diş, kulak, saç da ekleyebilirsiniz.

Amigurumi Başlangıç Seti Nedir?

Örgü alanında amigurumi kategorisinde her hangi bir tecrübeye sahip olmayan bireylerin , ilk edinecekleri tecrübede kendilerine yardımcı olmasını hedefleyen ,malzeme ,ekipman ve rehber bütünlüğüne başlangıç seti denir.

Başlangıç setleri sayesinde ilk yapacağınız modellerin tariflerini ve bu tariflerin yapılışlarını anlatan bir rehbere sahip olursunuz. Yapacağınız modelin ihtiyaç duyduğu malzemeler bu setin içerisinde olduğundan dolayı her hangi bir eksik malzeme durumu yaşamazsınız. Bu tür başlangıç setleri bir hobi veya yeni bir işe başlarken tecrübe katması anlamında en çok tercih edilen setlerdir.

amigurumi-2

Başlangıç Setlerini Nereden Temin Edebilirsiniz?

Amigurumi kategorisinde başlangıç seti satan e-ticaret sitelerini sizler için araştırdık ve derledik . Bu sitelerden arama yaparak çok fazla başlangıç setine edine bilir , satın alıp sahip olabilirsiniz. İşte başlangıç seti satan sitelerin listesi.

İlginizi Çekebilir:  Romeo ve Juliet: Edebiyat Tarihinin En Sevilen Romantik Tragedyası

Bu sitelerden sizlerde binlerce çeşit başlangıç setlerine sahip olabilir yeni modelleri sihirli parmaklarınızla örebilirsiniz.

En Uygun Başlangıç Setleri

Başlangıç seti araştırmamızı yaparken en uygun setler neler, bu setlerin içerikleri neler ve ne imkanlar sağlıyor şeklinde araştırmamızı tamamladık . Bu derlediğimiz liste aracılığı ile en uygun setlere kolaylıkla sahip olabilirsiniz. O halde gelelim listemize:

Bu setler en uygun fiyata sahip malzeme setleridir. Alacağınız malzemelerde uygun fiyat ve performans arıyorsanız tavsiyemiz bu tür paket setlerden almanız.

Kolay gelsin…

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.