KADIN ve KAHVE

Aseton Yoksa Oje Nasıl Çıkar?

15.11.2021
267
Aseton Yoksa Oje Nasıl Çıkar?

Tırnaklarımızı süslemenin en eğlenceli yolu onları ojelerle renklendirmek. Oje temizlemek için de en sık kullanılan yöntem aseton kullanmak oluyor. Ancak kimimiz asetonun zararlı etkilerinden kaynaklı olarak kullanımı tercih etmiyor. Kimimiz de bozuk ojelerle eve döndüğümüzde makyaj dolabında aseton olmadığını fark ediyoruz. Neyse ki asetonsuz da ojeyi çıkarmanın bazı yöntemleri var. Bakalım aseton yoksa oje nasıl çıkarılır?

Ojeyi Asetonsuz Temizlemek

Tırnaklarınızın daha güzel görünmesini istiyorsanız asetonsuz oje çıkarma yöntemlerinden birini deneyebilirsiniz.

Asetonsuz oje çıkarma yöntemleri, yalnızca mecbur kaldığınız için başvurabileceğiniz yöntemler değil. Kimi yöntemler, asetonun zararlı etkilerinden de tırnaklarınızı korumuş olur. Bakalım bu yöntemler nelermiş!

Ev Yapımı Aseton ile Oje Çıkarmak

Aseton kullanmadan tırnaklarınızdaki ojeyi temizlemenin ilk yolu kendi asetonunuzu hazırlamaktır. Bu iş için yeterince zamanınız varsa yani aceleniz yoksa bu yöntemi deneyebilirsiniz. Oje çıkarmak için en iyi çözümlerden biri ev yapımı oje çıkarıcınızı hazırlamaktır. Bununun için sadece iki malzemeye ihtiyacınız var: İzopropil alkol ve beyaz şeker.

Küçük bir kaba biraz şeker ve birkaç damla alkol ekleyin ve iyice karıştırın. Ardından bir parça pamuğu karışıma batırın ve ojeyi her zamanki gibi çıkarın. Ojeyi bu ev yapımı asetonla tamamen temizleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ev Yapımı Kalıcı Doğal Bronzlaştırıcı Yağ Tarifleri

oje çıkartmak-1

Tırnakları Oje Kullanarak Temizlemek

Oje yardımıyla aseton kullanmadan da tırnaklarınızdaki boyayı çıkarabilirsiniz. Temizlemek isteğiniz tırnaklarınıza herhangi bir ojeyi sürün. Ardından ojenin kurumasına izin vermeden bir pamuk yardımı ile çabucak çıkarın. Kuruyan oje yeni sürdüğünüz tabaka yardımıyla yumuşar ve kolayca çıkarılır.

Bu yöntemde önemli olan koyu renkli bir oje kullanmamaktır. Aksi taktirde yeni sürdüğünüz oje, çıkarırken tırnaklarınızı boyayabilir. Açık renkli veya renksiz bir oje tercih etmelisiniz. Ayrıca bazı durumlarda fazla miktarda oje harcayabilirsiniz. Kullanmadığınız bir ojeyi tercih etmek akıllıca olacaktır.

Sprey Deodorant Kullanmak

Sprey biçimli deodorantlar, asetona benzer bileşenler içerir. Bu sebeple herhangi bir sprey deodorant kullanarak ojelerinizi temizleyebilirsiniz. Bunun için her bir tırnağınıza çok az miktarda sprey uygulayın ve o anda bir pamuk yardımı ile ojeyi çıkarın.

Deodorantın kurumasını beklememeniz önemlidir, çünkü bu tam tersi etki yapar ve ojeyi daha da sertleştirir. Sprey deodorantı uygular uygulamaz ojeyi temizlemelisiniz.

Ayrıca parfümler veya vücut spreyleri de aynı etkiyi gösterirler. Parfümler ve vücut spreyleri genellikle yüksek alkol içerdiğinden, bu ürünler oje çıkarmak için kullanılabilir. Yani parfümle oje çıkarma da başvurabileceğiniz bir diğer yöntem. Temizlemek istediğiniz tırnağınıza bu ürünlerden küçük bir miktar uygulayın. Ardından diğer yöntemlerde olduğu gibi pamuk ile ojeyi hemen silin.

İlginizi Çekebilir:  Bitkisel Yöntemlerle Diş Beyazlatma

Beyaz Sirke Kullanmak

Evde oje çıkarmak için kullanılabilecek başka bir yöntem de beyaz sirke ve limon suyu karışımı kullanmaktır. Her iki malzemeyi de aynı miktarda bir kaba koyun, ardından normal bir oje çıkarıcı gibi kullanın.

Bu yöntemin diğer tüm yöntemlerden daha sağlıklı olduğunu tahmin etmişsinizdir. Çünkü sirke ve limon, tırnaklarınıza aseton kadar zarar vermeyecektir. Bu yöntemde önemli olan tırnakları bu karışımda bir süre bekletmektir. Oje yumuşayana kadar tırnaklarınızı karışımda bekletmelisiniz.

oje çıkartmak-2

Evde Limonsuz Aseton Yapımı

Artık oje çıkarmanın ev yapımı basit yolunu biliyorsunuz. Sirke ve limonun gücünden faydalanarak ojelerinizi temizleyebileceğinizi söylemiştik.

Evde aseton olmadığı durumlarda başvuracağınız benzer bir yöntem ise sadece sirkeyi kullanmak. İçerisine limon eklemeden de sirke ile ojelerinizi temizleyebilirsiniz. Ancak bu yöntemin sirke ve limon karışımı kadar güçlü olmadığını belirtelim.

Tırnaklara Zarar Vermeyen Oje Çıkarıcılar

Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu küçük püf noktaların artık ne olduğunu biliyorsunuz. Bazen diş macunuyla oje çıkarma gibi yöntemlerden de bahsedilmektedir. Ancak bu yöntemin bahsettiklerimi kadar geçerli olmadığını bilmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Innoaesthetics Ürünleri ile Yıllara Meydan Okumak Mümkün...

Ev yapımı yöntemlerin yanı sıra piyasada aseton içermeyen, oje çıkarıcılardan da bulabileceğinizi hemen söyleyelim. Tırnaklara fazla zarar vermeyen ve özellikle kırılgan tırnaklara sahip kadınlar için ideal olan oje çıkarıcıları aseton yerine kullanabilirsiniz.

Kimi oje çıkarıcılar; tırnakları besleyen ve zayıflamasını önleyen nemlendirici bileşenler içermektedirler. Bu oje çıkarıcılar, esansiyel yağlar ile güçlendirilmiş formüller içermektedir.

7 renkli diyet

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.