KADIN ve KAHVE

Aspir Yağı ve Faydaları

25.10.2021
221
Aspir Yağı ve Faydaları

Dünya genelinde popülerleşen bitkisel bir yağ olan aspir yağının faydaları bitmek bilmiyor. Geçmişte de sıklıkla kullanılmakta olan aspir yağı, bugün piyasadaki en güçlü bitkisel yağlardan bir tanesi olarak biliniyor. Bu da yağın popülerliğini arttırıyor. Aspir yağı hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya topladık.

Aspir Yağı Nedir?

Aspir, ince ve uzun yapraklara sahip sarı turuncu çiçekleri olan bir bitkidir. Bu bitkinin tarihi 400 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Eski Mısır dönemine kadar uzanan Aspir yağının elde edilişi sanıldığı kadar kolay değildir. Bu bitkinin renkli çiçekleri çok eski zamanlarda boya olarak kullanılırdı. Günümüzde ise aspir yağı özellikle son yıllarda kullanımını bir hayli artırdı.

Artık safran yağının yerine Aspir bitkisinin sarı yapraklarını kullanmayı tercih edenler arttı diyebiliriz. Özellikle yemekleri lezzetlendirmesi ve açık sarı bir renk vermesi sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor. Cilt ve saç bakımında, kozmetik alanında kullanılmakta olan bu yağ, saçların ışıl ışıl ve parlak bir görünüm elde etmesini sağlıyor. Aynı zamanda cilt bakımında birçok etkisi görülen aspir yağı kırışıklık karşıtı özelliği ile dudak ısırtıyor.

İlginizi Çekebilir:  Madecassol Merhem Hakkında Her Şey...

Bitki tohumlarından elde edilen bitkisel yağların tamamı değerli olduğu için bu bitki yoğun olarak aspir yağı elde etmek için kullanılmaktadır.

aspir yağı-1

Faydaları Nelerdir?

Cilt ve saç bakımı için oldukça etkili bir yağ olan aspir yağının özellikle cilde faydaları saymakla bitmiyor. Ciltteki ölü derileri onarmaya yardımcı olan bu yağ, siyah nokta oluşumunu ve cilt problemlerini yok ediyor. Aynı zamanda vücudun düzgün çalışmasını sağlayan bu yağ ile ilgili akademik araştırmalar devam etmektedir. Her yeni bir araştırmada Aspir yağının yeni bir faydası ortaya çıkıyor.

Bu noktada uzmanlar daha sağlıklı ve uzun yaşam için tüm bireyleri bitkisel yağlara yönlendirme konusunda ısrarcı. Aspir yağının diğer tüm bitkisel yağlara oranla daha etkili ve sağlıklı olduğu uzmanlar tarafından onaylanıyor. Dengeli ve düzenli bir diyet için oldukça faydalı bir yağ olan aspir yağı omega-6 yağ asitleri tarafından oldukça zengindir.

Aspir yağı, vücudun yağ depolamasını önleyerek yağ yakmasına yardımcı oluyor. Yemek pişirirken kullanabileceğiniz bu yağ kilo vermek için etkili bir tercih olabilir. Bu nedenle yemek pişirirken aspir yağı kullanabilirsiniz.

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor

Amerikan Kalp Birliği’nin yapmış olduğu açıklamalara göre; aspir yağı doymamış yağ asidi kaynakları yönüyle oldukça zengin olduğu için en iyi yağlar kategorisinde ilk sıralarda yer alıyor. Bu yağ Tip 2 diyabet hastalarının kan şekerini ve kolesterolünü ciddi düzeyde düzenliyor. Aynı zamanda felç ve kalp krizi gibi ani ve ölümcül hastalıkların riskini de azaltabilen bir yağ olduğu açıklanıyor.

İlginizi Çekebilir:  Yüz Temizleme Cihazı ve Faydaları

Diğer yağlara nazaran daha sağlıklı bir pişirme yağı olduğu bilinen aspir yağı, yemek yaparken kullandığınız birçok yağdan daha yararlıdır. Yemek esnasında kullandığınız yağları çok ısıttığınız zaman yağdaki yararlı bileşenler tamamen yok olmaktadır ve zararlı moleküller serbest kalmaktadır. Bu da sağlığınız açısından tehlike oluşturabilecek bir durum olmaktadır. Bu nedenle yemek yaparken kullandığınız yağın yüksek sıcaklıklarda pişmemesi ne dikkat etmelisiniz.

Eğer yüksek ısıya dayanıklı sağlıklı bir yağ arıyorsanız aspir yağı en doğru tercih olacaktır. Birçok bitkisel yağa oranla aspir yağı, yüksek duman noktasına sahiptir. Bu özelliği ile de diğer tüm yağlara nazaran daha sağlıklı ve ideal bir seçim olabilmektedir.

aspir yağı-2

Saç için Aspir Yağı

Günümüze kadar birçok kişi Aspir yağının genellikle vücut yağ olarak kullanıyordu. Çünkü aspir yağı cilt üzerine birçok fayda sağlamaktadır. Nemlendirici etkisi ile ön plana çıkan aspir yağı cilt bakımı ve kozmetik ürünlerinde çok sık kullanılmaktadır. Aspir yağı cildinize elastikiyet ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.

Gün boyu taze ve canlı bir cilt yapısına sahip olmak için Aspir yağının mucizevi formülünden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda araştırmacılar bu yağın antioksidan yararlarının yanında güçlü bir ağrı kesici etkisinin de bulunduğunu belirtmişlerdir.

İlginizi Çekebilir:  Sezaryen İzlerini Ameliyatsız Yok Etmek Mümkün Mü?

Bu nedenle aspir yağını saç diplerinize mesaj olarak uyguladığınız zaman bu yararlı asitler saç derinizdeki dolaşımı arttırarak ağrıyı azaltacak, saçlarınızın hızlı uzamasını ve güçlendirmesini kolaylaştıracaktır. Saçlarınızın olduğundan daha canlı ve gür gözükmesini sağlayan bu muhteşem sıvı, ayrıca birçok alanda fayda sağlamaktadır.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.