KADIN ve KAHVE

Motivasyon Nedir? Başarı Odaklı Motivasyon Nedir?

13.08.2021
281
Motivasyon Nedir? Başarı Odaklı Motivasyon Nedir?

Her sabah yataktan kalkma sebebimiz değişmektedir. Gün içerisinde yaptığımız tüm o aktiviteler, yapıp etmeler, içsel bir isteğin sonucu olarak ortaya çıkarlar. Daha kabaca ifade etmek gerekirse, tüm eylemlerimizin bir sebebi vardır. Bu sebepler çoğu zaman değişse de biz bunlar sayesinde bir sonraki adıma geçecek isteği kendimizde buluruz. Bu isteklerin ya da sebeplerin tamamına motivasyon adını vermek mümkündür. Peki motivasyon nedir ve başarı odaklı motivasyon nedir?

Motivasyon Nedir?

Motivasyon, etimolojik olarak İngilizcedeki “motive” kelimesinden türetilmiştir. “Motive” ise Türkçeye “güdü” olarak çevrilmektedir. Güdülerimizi belirleyen en temel istekler ve itekleyici güçler motivasyonlardır.

Örneğin yemek yemekten yola çıkalım. Her gün hepimiz yemek yeme eylemini gerçekleştiririz. Bazılarımız için yemek yeme, açlık hissini bastırmak için düzenli olarak yapılan bir faaliyetlerdir. Bazılarımız ise yemek yemeye sanatsal bir anlam yükler ve o yemekten tatsal bir haz almak isteriz. Ancak bazılarımızsa yemek yemeyi sadece enerji almak için zorunlu görmektedir. İşte yemek yeme için saydığımız tüm bu sebepler aslında motivasyonlardır: açlık hissinden kurtulmak, keyif almak, enerji sağlamak.

İlginizi Çekebilir:  Ev Kazalarına Dikkat..!

motivasyon-2

Yemek yeme gibi basit bir faaliyeti gerçekleştirirken motivasyona ihtiyacınız olduğu gibi, işinizi en iyi şekilde yapabilmek için de motive olmalısınız. Bu, öncelikle başarılı olmayı hedeflendiğiniz işi sevmekten geçerken, daha sonra kendinizi daima o işi yapmaya ikna etmeniz ile mümkün olmaktadır.

Motivasyonunuzu her daim yüksek tutmak, yani hedeflediğiniz işi yapmak için her zaman aynı istek ve tutkuya sahip olmak her zaman sahip olabileceğiniz bir meziyet değildir. Çoğu sanatçı, yazar, bilim insanı ve ünlü girişimci başarılarının sırrını o işe duydukları bitmek tükenmez tutkuya, yani motivasyona borçludur.

Başarı Odaklı Motivasyon Nedir?

Başarı odaklı motivasyon, bir işin sizde yarattığı heyecanı her zaman diri tutarak o işi layıkıyla yapmak ve sonucunda başarıyı elde etmektir. Önemli olan husus şudur: başarı motivasyonun odağıdır ancak amacı değildir. Yapacağınız şey her ne ise, bunu yüksek motivasyon sağlayarak en iyi şekilde yaparsınız ve başarılı olursunuz. Ancak başarılı olmak için bir işe başlarsanız sonu hüsranla sonuçlanabilir.

Motivasyon Arttırmak için Yapılması Gerekenler

Şimdi yapacağınız işte istikrar ve kararlık sağlayabilmek için ihtiyacınız olan motivasyonu her zaman diri tutacak taktikleri sizinle paylaşacağız. Bu aşamaları uygulayarak yapacağınız iş her ne olursa olsun, kararlılığınız ve tutkunuzla başarı kaçınılmaz olacaktır.

1.      Bir Amaç Edinin

Bir amaç edinmek bir yola koyulmak için gereken ilk şarttır. Motivasyonun temelini bu oluşturur. Ünlü bir bilgenin dediği gibi: “Eğer mevcut bir planın yoksa, başkasının planının bir parçası olursun”. Kendi yolunuzu çizmek ve o yolu dilediğinizce yürümek için amaç edinmek en gerekli adımdır.

İlginizi Çekebilir:  Patates Mucizesi..!

2.      Ne İstediğinizi Bilin

Kararlılık demişken, ne istediğini bilmekten bahsetmemek olmaz. Amaçla birlikte ne istediğinize karar vermek yolunuzu yürümede size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Kendinizin farkına vararak isteğinizi belirleyin ve yoldan çok sapmadan o istekte kararlı olun. Bu, tutkunuzu ve inancınızı artıracaktır.

3.      Her gün O Amaç Doğrultusunda Bir Şey Yapın

Kendinizi seçtiğiniz amaca ve isteğe tam olarak kilitlemek için her gün düzenli olarak bir şeyler yapın. Bu; meditasyon olabilir, sabah koşusu olabilir ya da sadece kendinize vakit ayırmak olabilir. Günlük rutininizi belirlemek disiplininizi artırarak hedefe emin adımlarla yürümenizi sağlayacaktır.

motivasyon-3

4.      Yardım Alın

Her ne kadar birçoğumuzun egosuna oldukça ağır gelse de yardım almak, başarıya giden yolda size bir anahtar verebilir. Gerek yüz yüze gerekse kaynaklar üzerinden yardım alarak hedefinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

5.      Başa Sarmasını Bilin

Üzerine onca emek verdiğiniz bir şey başarısız mı oldu? Pes edip çocuk gibi ağlamaya başlamadan önce defalarca başa sarabilirsiniz. Hata yapmak insanın doğasında var.

Başarıya giden o altın yolda motivasyon sağlayabilmek için birçok farklı yol da izlemek mümkün. Biz sizlerle en temel olanları inceledik. Bunları kendinize göre alt dallara ayırarak kendinizi motive etmeyi de öğrenmelisiniz. Belki de en önemli kural budur. Nasıl motive olduğunuzu keşfedin, kendinizi tanıyın, isteklerinizin farkına varın. Ve bırakın başarı size kendi gelsin…

İlginizi Çekebilir:  Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.