KADIN ve KAHVE

Bebeklerin Göz Renginde Yanılıyoruz!

24.11.2021
207
Bebeklerin Göz Renginde Yanılıyoruz!

Uzun süreli bekleyişlerin ardından yeni doğan bebeklerin göz renginin ne olduğu her zaman tartışılan bir konu olmuştur. İlk doğduğunda oldukça mavi görünen göz rengi tonları, zaman içerisinde kahverengi hatta siyah tonlara kadar değişim gösterebilmektedir.

“Bebeklerin göz rengi değişir mi? Neden değişir?, Bebeğimin göz rengi ne zaman gerçek rengini bulur?” diye merak edenler için bu yazımızda tüm sorulara cevap verdik. Merak ettikleriniz burada;

Yeni doğan Bebeklerin Göz Rengi Değişir Mi?

Yeni doğan bebeklerin göz rengi net olarak belli olmadığı için ışığın da yansımasıyla gri, lacivert, mavi ya da yeşil tonlarında buğulu bir görünüme sahiptir. Ebeveynler için oldukça merak konusu olan bebeğin gözlerinin kime benzeyeceği ve hangi renk olduğu tartışması da bu belirsizlikten dolayı biraz zaman alabilir.

Buğulu görünümde olan bebek gözleri ışığın yansıması ve etraftaki eşyaların, bebeğin üstüne bulunan kıyafetin rengi ile mavi gözlü olabileceğini düşünmek sizi yanıltmasın. Yeni doğan bebeğin göz rengi zamanla değişebilir.

Bebeğimin göz rengi ne zaman belirginleşir?

Anne karnında gelişen bebeğin göz rengi oluşumu, gebeliğin 4. Haftası itibari ile oluşmaya başlar. Bazı bebeklerde doğumdan hemen sonra göz rengi net olarak gözükmekle birlikte bazı bebeklerde buğulu bir görüntü oluşmaktadır. Ortalama bebeğin 6. Ayından itibaren göz renginde oluşan buğulanma kalkarak net bir şekilde belirginleşir.

bebeklerin göz rengi

Bebeklerin göz rengi sonradan değişir mi?

Yeni doğan bebeğin göz rengi yeşilimsi, mavimsi ya da lacivert görünümde olduğunda, bebeğin göz rengi ortalama olarak 6. Aydan itibaren netleşmeye başlar. Bu durumda bebeklerin göz renginin sonradan değiştiğini göstermez. Bazı bebeklerde göz renginin oturması 12. Ayı bulabilirsen bazı bebeklerde ise 2 yaşına kadar tamamlanabilmektedir.

Bebeklerde gri göz hangi rengi alır?

Her bebeğin gelişim evresi kendine özeldir. Bu sebeple göz renginin kesin oturması da her bebekte farklı dönemlerde olabilmektedir. Yeni doğan bebeğin gri görünümündeki göz rengi, göz yapısında oluşan gelişim evresini tamamlayınca net olarak ortaya çıkmaktadır. Bebeklerin göz rengi hem anne hem de babadan alınan genlerle belirlenir. Bu renk değişimi de her bebekte farklılık gösterebilmektedir.

Bebekler göz rengini kimden alır?

Bebekler görsel özelliklerinin tamamı anne ve babadan gelen genler sayesinde alır. Bu görsellikte saç rengi, saç şekli, ten rengi, boy uzunluğu, göz rengi ve fiziksel özelliklerin tamamı yer almaktadır. Göz rengi de anne ve babadan gelen genler belirlemektedir. Siyah, ela ya da kahverengi gibi koyu göz renkleri baskın genlerdendir. Annenin ya da babanın genlerinden birinin koyu renk gelmesi ile bebeğin göz rengi bu tonlardan biri olacaktır.

Yeşil ya da mavi renkli gözler çekinik genler ile gelmekle birlikte hem anneden hem de babadan bu genin taşınması ile oluşmaktadır. Tüm bu sebeplerden ötürü ise ülkemizde koyu renk gözlü bebekler, açık renkli gözlü bebeklere göre daha sık görülmektedir.

Hangi Bebeklerde Göz Rengi Değişimi Olmaz?

Koyu renkli göz rengine sahip olan bebeklerin göz renginde değişim olmaz. Doğdukları anda gözlerin alması gereken pigment oranı oluşmuş olup göz rengi tamamlanmış demektir. Gri, mavi ya da yeşil görüntüde olan göz renkleri ise henüz pigment oranları tamamlanmadığı için, zamanla gelişmeye devam eder ve bebek 6. Ayından itibaren göz renginde koyulaşma net bir şekilde görülmeye başlanır.

bebeklerin göz rengi

Bebeğinizin Göz Rengini Tahmin Edebilirsiniz!

Ebeveynlerden hem annenin hem de babanın göz rengi mavi ise, her ikisinde çekinik gen taşıdığı için bebeğin renkli gözlü olmama ihtimali neredeyse yok.

Hem anne hem de baba koyu renkli gözlere sahip olduğunda her ikisininkinde gen haritasında renkli göze sahip olma durumu yok ise bebeğin göz rengi büyük ihtimalle kahverengi olacaktır. Gen haritanızda renkli gözün olup olmadığını öğrenmek için aile fertlerine bakmanız yeterli diyebiliriz. Bebeğin açık renkli göze sahip olması için ise daha önceki kuşaklardan çekinik gen taşıyor olması şart olmakta.

Anne adayının ya da baba adayının birinden birinin köyü diğerinin açık göz rengine sahip olması bebeğin her iki ihtimali de taşıyabileceği anlamına geliyor. Unutmayın ki koyu renkli genler her zaman çekinik genlere göre daha baskın olduğu için bu da bebeğin koyu renkli göze sahip olma ihtimalini de artırıyor.

Göz Rengi Göz Hastalığına Etken mi?

Yeni doğan bebekler renkli gözlere sahip olduklarında, koyu renkli gözlere göre göz hastalığı görülme olasılıkları daha yüksektir. Açık renkli gözler aslında bir kusur olmakla birlikte pigment oranı eksikliğini tamamlayamaması sebebi ile bu tonlara ulaşabilmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü yeni doğan bebeğinizin göz kusurlarını anlayabilmek için yeni doğan kontrolünden geçmeleri önemlidir.

Çocuk gelişimi takibini yapan aile sağlık ocakları bebek sağlığı izlenimlerini yapmaktadır. Bebeğinizin gözlerinde oluşabilecek kızarıklık, akıntı ya da şişlik alerji kaynaklı olabilmektedir. Özellikle açık renkli gözlere sahip olan bebekler göz alerjisine daha sık yakalanmaktadır.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.