KADIN ve KAHVE

Can Sıkan Nasırlardan Kurtulun!

20.01.2022
189
Can Sıkan Nasırlardan Kurtulun!

Pembe topuklar, narin ayak parmakları ve en sevdiği açık ayakkabıyı giymek aslında biz kadınlar için hiç de lüks değilken ayaklarda oluşan nasırları nasıl gizleyeceğiz?

Ayaklarda çıkan ve insanın canını oldukça çok sıkan nasırlar, tüm bunlara engel oluyor değil mi? Aslında hem görsel olarak hem de his olarak hepimizi rahatsız eden nasırlar, vücut tepkimesi sonucunda çıkmaktadır. Bu yazımızda “Nasırlardan nasıl kurtulabilirsiniz?” ayrıntıları ile sizler için ele aldık.

Nasır Neden Oluşur?

Nasır; cildin maruz kaldığı aşınmalara karşı bir güçlü deri oluşumuna girmesi sonucunda meydana çıkar. Vücut, temelinde kendini koruma altına almak için nasır üretmeye başlar. Özellikle sürtünme, sıkma gibi cildin aşırı baskıya maruz kaldığı bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Genel olarak herhangi bir sağlık sorununun göstergesi olmamakla birlikte asla bulaşıcı değildir. Nasır olan kişiler ciddi bir şekilde sağlıkla ilgili problem yaşamaz. Sadece hem görüntü hem de his olarak kişiyi rahatsız etmektedir.

Genellikle şu sebepler nasır oluşumunu tetikler;

 • Ayağa uygun olmayan kalıplarda ayakkabı seçimi yapmak,
 • Kendine küçük gelen ayakkabı giymek,
 • Kullanılan ayakkabı ya da terliğin ayakta aşırı sürtünme yaratması,
 • Özellikle uzun süreli çıplak ayak ile yürümek,
 • Topuklarınıza baskı yapan yüksek ve sivri topuklu ayakkabılar giymek ,
 • Yanlış yürümek, yanlış koşmak, yanlış spor yapmak (buradaki yanlış; tüm bu aktiviteler esnasında kişinin vücut ağırlığını, ayağın belirli kısımlara vermesinden kaynaklanır)
İlginizi Çekebilir:  Koltukaltı Kararmasına Karşı Çözümler

nasırlar-2

Nasır Nasıl Anlaşılır?

 • Deri sert kurun ve kalın tabaka haline gelir.
 • Nasırın üstünde gri ya da sarı bir renk oluşumu ortaya çıkar.
 • Baskı oluşmadığı sürece herhangi acı oluşturmaz.
 • Yürüme, sıkma gibi durumlarda acı oluşabilir.

Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Nasır oluşumuna sebep olan durum ortadan kaldırılmalıdır.
 • Ayak numaranıza uygun, ayağınızı sıkmayan, ayak kemik yapınızı rahatsız etmeyecek ayakkabı modelleri seçmelisiniz.
 • Kuru cilde sahip olan kişiler, su tüketimi fazla olmayan kişilerde nasır oluşumu diğer kişilere oranla daha fazladır. Bu sebeple cildi her daim nemli tutmak çok önemli. Ayaklarınıza ayak bakım kremi sürerek gün sonunda nemlendirmeyi ihmal etmemeli ve gün içerisinde içmeniz gereken su miktarına özen göstermelisiniz.
 • Nasırlardan bir an önce kurtulmak için cildiye bölümünde uzman hekim tarafından muayene edilerek, uygun görülmesi halinde cerrahi ufak müdahale ile çözülmesi mümkündür.
 • Aynı zamanda doktorunuzun reçete edeceği nasır kremi ya da nasır bandı ile de nasırlara kolay bir şekilde veda etmek mümkün.

Evde Doğal Yöntemler ile Nasırlardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Sirke ve Soğan Kürü

Beta sirke ve Soğan kürü sertleşen derinin kolay bir şekilde yumuşamasını sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Kore Cilt Bakım Rutini

Bunun için bir adet soğanı rendelemeniz yeterli. Rendelenen soğanın suyu sıkmamak ve yıkamamak gerekir. İçeresine bir çay bardağı beyaz sirke ekleyerek, oluşturduğunuz karışımı bir süre ağzı kapalı bir şekilde ortalama 8 saat en ideal olan süredir bekletmelisiniz. Bekleyen kuru ise ayaklarınıza her akşam uygulayabilirsiniz. Nasırlardan kurtulurken ayak kokusunun da yok olduğunu göreceksiniz. Sirke doğal antioksidan olup mikrop bakteri yok edici özelliği bulunuyor unutmayın. Bu kür aynı zamanda, ayaklarda oluşan terlemenin de önüne geçer.

Domates Kabuğu ile Nasır Yok Etmek!

Gün içerisinde yemek ve salatalar için soyulan domates kabuklarını asla çöpe atmayınız. Bu kabukları blender dan geçirerek, içerisine ekleyeceğiniz zeytin yağı ile bir kür hazırlayıp, ayaklarınıza uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız kuru ayaklarınıza sürdükten sonra, streç filmle sararak derinin altına işlemesi için bütün gece beklemeniz tavsiye edilir. Domates ve zeytinyağı birleşimi cilt üzerinde oluşan nasırları kısa sürede yumuşatıcı etkiye sahip olup, sürekli kullanımlarda nasırın yok olmasını sağlar.

nasırlar-1

Nasır Yok Edici Ananas!

Ananas yendiğinde dilinizi uyuşturduğunu, hafifte olsa karıncalanma olduğunu siz de hissediyor musunuz? Ananasın içerisinde eti yumuşatıcı özelliğe sahip enzimler bulunmaktadır. Bu enzimler protein parçalama özelliğine sahiptir. Özellikle ağız içerisinde yüksek miktarda protein bulunduğundan dolayı yendiği anda kısa sürede bu proteinler parçalanmaya başlar ve ağız dil yanaklarda acı uyuşma hatta bazı kişilerde kanama meydana getirir.

İlginizi Çekebilir:  Ev Yapımı Kalıcı Doğal Bronzlaştırıcı Yağ Tarifleri

Ananasın bu özelliğinden faydalanabilmek ve ayaklardaki nasırı yok yok etmek için ananastan bir kür hazırlamak mümkün.

Öncelikle bunun için ayaklara protein içeren bir alt baz oluşturmak gerekir. Bunun için sütten faydalanıyoruz.

Ananası blenderden geçirebilir ya da rendeleyebilirsiniz. Suyu sıkılmadan rendelenen ananası ayrı bir kapta bekletirken, sütü ayaklarımıza sürmüş ve bir süre derinin çekmesi için streç filme sararak beklemiş olmak gerekiyor.

Sütte bekletilen ayakların nasırlı olan bölgelerine, hazırlanan ananas sürülerek yeniden streç filme sarılıp dökülmemesi için çorap giyerek, en az iki saat bekletilmesi önerilir. Ananas protein ile karşılaştığı anda görevine başlayarak nasırlı bölgeleri parçalamaya başlayacaktır. Bu kuru nasırlı bölgelere haftada en fazla bir ya da iki defa uygulamak kısa sürede nasırların yok olmasında etkili olacaktır.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.