KADIN ve KAHVE

Propolis İle Cilt Sorunlarından Kurtulun

13.11.2021
266
Propolis İle Cilt Sorunlarından Kurtulun

Bu yazımızda, cilt sorunlarından kurtulmak için propolisten nasıl yardım alabileceğimizden bahsedeceğiz.

Mevsim geçişlerinde en sık yaşanan biri de biri cilt kuruluğudur. Cildimiz değişen hava koşullarına ayak uydururken yıpranabilir. Ciltte nem kaybı, cildin esnekliğini kaybetmesi, matlık, kuruluk ve ince kırışıklıklar kendini gösterebilir.

Yıpranan cilt için önlemler alınmazsa çatlama ve egzama gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Propolis Nedir?

Propolis, arıların iğne yapraklı ağaçlardan, bitkilerin tomurcuk, yaprak, gövde ve salgılarından topladığı maddeleri başlarında bulunan salgı bezlerinden salgıladıkları enzimlerle işleyerek ürettiği, reçine benzeri bir üründür.

Antioksidan ve antimikrobiyal özelliği bulunan bu maddeyi arılar, bacillus larvae gibi bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı kovanlarını korumak, peteklerin hijyenini sağlamak, diğer böcek ve hayvanların kovana girişini engellemek için kullanır.

propolis-1

Ayrıca kovan içinde yer alan bal peteklerini güçlendirmek ve çatlakları onarmak için de kullanılan bu ekstrat sayesinde arılar, kovana koruyucu bir kanaldan girip çıkarlar. Böylece hem kovanın hem de kendilerinin hijyeni sağlanmış olur. Yunanca’da giriş ve savunma anlamına gelen “pro” ve şehir anlamına gelen “polis” kelimelerinin birleşiminden oluşan propolis, arıların kovanlarının güvenliğini ve hijyenini sağlamak için ürettiği bir tür reçinedir.

İlginizi Çekebilir:  Maden Suyu ve Tonik ile Cilt Bakımı

Çoğunlukla koyu kahverengi renkte ve kendine has bir kokuya sahiptir. Arı poleninden farklı ve çok daha zengin bir içeriğe sahiptir. Tarih boyunca insanlar tarafından farklı enfeksiyonların tedavisinde ilaç olarak tüketilen bu ürün üzerine günümüzde pek çok çalışma yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.

Bu çalışmalar, insan sağlığına faydasının yanı sıra, farklı bölgelerdeki bitkilerden toplanarak arılar tarafında üretilen içeriğinin, temel bileşenler açısından değerlendirildiğinde birbirine benzediğini ve mevsimler arasında üretilen propolis içeriğinde belirgin bir fark olmadığını göstermiştir.

Propolis Mucizesi…

Bağışıklık sistemine olumlu etkisiyle bilinen bu mucizevi maddenin cilt sorunları için de faydası olduğunu biliyor muydunuz?

Dermatolojik ve kozmetik uygulamalar, en geniş kullanım alanlarından olup, hücre yenileme ve onarma özelliği üzerine çalışmalar yapılmıştır. Kozmetikte, bakterisit ve mantar öldürücü özellikleri, birçok uygulamada yarar sağlamıştır.

Propolisten yapılmış bitki ekstraktlarının, arı sütü ve E vitamini ile birlikte kozmetik sanayinin de cildi besleyici ve temizleyici ürünlerin yapımında geniş ölçüde kullanım alanına sahip olduğu bilinmektedir.

Kozmetik ürünlerinde kremler, losyonlar, şampuanlar, burun spreyleri, diş macunları, sabunlar, yüz maskeleri, ticari kozmetik preparatlarında, propolisin özelliklerinden yararlanılmaktadır.

propolis

Cilt dostu propolisin faydaları saymakla bitmiyor

Propolisin yara onarıcı ve doku yenileyici özellikleri vardır. Yanık tedavisinde de antiinflamatuvar, antimikrobiyal ve antifungal etkileri nedeniyle kullanımı vardır. Bu etkinin içeriğindeki pinosembrine bağlı olduğu gösterilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Krill Yağı ve Faydaları

Ayrıca antifungal etkisi nedeniyle cildin mantar hastalıklarında, antiviral etkisi nedeniyle cildin uçuk benzeri hastalıklarının tedavisinde de etkili olabilmektedir.

İçeriğinde cilt sağlığı açısından oldukça faydalı B1, B2, C ve E vitaminleriyle birlikte demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi mineraller de bulunur. Bu sayede cildin temiz ve canlı kalmasını sağlayarak, yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Ayrıca iltihaplarla savaşma olan anti-enflamatuar görevi görerek ciltteki şişlikleri yok eder ve kolajen seviyesini yükselterek cilde sıkılık kazandırır.

Arısütü ise düzenli tüketimde ciltle kolajen sentezini artırarak; cilt, saçlar, deri, kemikler, eklemler ve tırnakların daha sağlıklı olmasını sağlar.

Arı sütünü doğrudan taze olarak her sabah aç karnına yarım çay kaşığı tüketebilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz propolis içerikli maske önerileri

Arısütü, propolis ve ham ballı bir karışımı haftada 2-3 kez cildinize ince bir tabaka halinde maske şeklinde uygulayabilirsiniz.

Bu maskeyi yüzünüzde yarım saat bırakın ve kurusun, sonra yıkayın. Böylece arısütünün kolajen sentezini artırıcı etkisinden yararlanırken, ham balın nem verici etkisi ve propolisin ciltteki ölü hücreleri ve toksinleri uzaklaştırıcı etkilerinden aynı anda yararlanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Aromaterapi Yağları ve Faydaları

Düzenli uyguladığınızda zamanla cildinizdeki parlaklık ve aydınlığı fark edeceksiniz.

propolis

En iyi formu hangisi?

Piyasada katı, sıvı ve toz halde bulunabilir.

Cilde faydalarından doğru şekilde yararlanabilmek için ürünün macun kıvamında olan sıvı halinin tercih edilmesinde fayda vardır.

Macun halindeki propolisi cildinize doğrudan uygulayabileceğiniz gibi, cilt sorunlarınızın niteliğine göre farklı cilt kremleriyle de karıştırarak kullanabilirsiniz.

Propolisin cilde etkileri

  • Günlük hayatta cildimizin tahrip olmasına neden olan bu etkileri minimuma indirerek, cildi doğal yollardan korur ve besler.
  • Antifungal görevi gören pinokrembrin adında özel bir bileşiğe sahiptir. Anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkisi sayesinde yaraların mikrop kapmadan hızla iyileşmesini sağlar.
  • Çok kuvvetli ve doğal bir antioksidandır. Bu sayede hücre yenilenmesini hızlandırırken, hücre artıklarını dışarı atar ve cilt gözeneklerini temizler.
  • Temiz cilt gözenekleri, hem sivilce oluşumunu hem de akne oluşumunu engeller.
  • Cildin nem dengesini koruyarak sıkılaşmasını sağlar. Bu sayede zamanla oluşan cilt kırışıklıklarının giderilmesine katkı sağlar.

Propolis içeren ürünler cilt sorunlarının çözümünde yardımcı olabiliyor fakat sağlıklı ortamlarda üretilen güvenilir markaların ürünlerini tercih etmek önemli.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.