KADIN ve KAHVE

Covid-19 ve Obezite İlişkisi Hayati Risk Taşıyor!

08.01.2022
263
Covid-19 ve Obezite İlişkisi Hayati Risk Taşıyor!

Obezite fazla yemek yeme sorunu değildir. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır.

Obezite olan kişiler,  fazla yemek yeme alışkanlıkları ve fiziksel olarak meydana gelen kilo problemlerinin yanı sıra, obezitenin yanında getirmiş olduğu ciddi hastalıklarla baş başa kalmaktadır.

Tüm dünyayı saran, hepimizin Covid-19 salgini ile mücadele ettiği bu dönemde obezite hastalarının Covid-19’a karşı çok daha savunmasız olduğu kesinleşmiştir. Bizler bu yazımızda sizler için koronavirüs salgını ve obezite arasındaki bağı inceleyerek detaylı bilgilere yer verdik. İşte tüm ayrıntılar ile Covid-19 ve obezite ilişkisi hakkında bilinmeyenler;

Covid-19, Obezite Hastalarını Nasıl Etkiliyor?

Obezite hastalıklarına sahip olan kişiler Covid-19 hastalığı ile karşılaştığında normal insanlara göre çok daha ciddi semptomlar ile karşılaşmaktadır.

Bunun en önemli nedeni, fazla kiloya sahip olan insanların bağışıklık sistemlerinin çok daha güçsüz olmalarından kaynaklanmaktadır.

Obezite bağışıklık sistemini baskılayıcı özelliğe sahip olup, kişilerin dışarıdan alacakları enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz ve daha çabuk karşılayabilir duruma getirdiği net olarak bilinmektedir.

Obezite başlı başına kendi kendine ciddi bir hastalık olurken, diğer tarafta en sevdiği ve ayrılmadığı hastalıkları beraberinde getirmek konusunda uzman. Bu hastalıklar yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, solunum alma güçlükleri olarak adını en çok duyduğumuz kilo problemi yaşayan kişilerde en çok ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Bu hastalıkların hem Obezite hem de Covid-19 hastalığı ile ortak bağı bulunur. Korona risk faktörleri arasında yer alan tüm hastalıkların neredeyse taşıyıcısı diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Pesketaryen Diyet Nasıl Yapılır?

Tüm bu sebeplerden ötürü Obezite hastaları, koronavirüs ile karşılaştıklarında hayatları risk altındadır.

covid-19-obezite

Obezite Hem Hayatı Kısıtlar Hem de Kısaltır!

Kişilerin vücut kitle endeksleri hesaplandığında 30 ün üzerinde çıkan her sonuç Obezite tanısını verir.

Obezitenin yanında getirdiği ve asla ayrılmadığı hastalıklar ve yaşam kalitesinin düşüyor olması, hem fiziksel h de psikolojik açıdan kişiyi etkilemektedir. Bu durumda normal kişilere göre çok daha kısıtlı bir hayat Obezite hastalarını bekler.

Kişinin gerçek yaşı ile metabolizma yaşının arasında ciddi farklar meydana gelmektedir. Bu iki yaş arasındaki fark ise obezitenin kişinin hayatını ne kadar kısalttığını ortaya koyar.

Covid-19 ile En Büyük Ortak Noktası Solunum Sıkıntısı!

Fazla kilo kişinin vücudunun belirli bölgelerinde yağlanmalara sebep olur. Bu yağlanmalar kişinin yetersiz nefes almasını ve akciğerlerin efektif olarak görev yapamaması durumuna karşılaşmalarına yol açar.

Tüm bu nedenle kilolu kişilerin hareket ederken normal kişilere göre daha çabuk yorulduğu ve nefes almakta güçlük çektiği görülmektedir.

Covid-19 un ise kişilerin yaşamlarını yitirmeye sebep oldukları durum olan nefes alamama ve akciğerlerin görevini yapamaması durumuna eş değerdir.

İlginizi Çekebilir:  Omicron (Nu) Varyantı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Yapılan Araştırmalar Ne Diyor?

 • Yapılan araştırmalar korona olan Obezite kişilerin, olmayanlara göre ölüm riski 3 kat daha fazla olduğunu göstermektedir.
 • Korona virüsünün kişinin akciğerlilerine yerleşmesi sonucunda, solunum problemi ile baş başa kalmaları halinde Obezite hastalarının diğer hastalara göre entübe edilmeleri ise 2 kat daha fazla olduğu bilinmektedir.
 • Entube edilen Obezite hastalarının tedavi süreçleri de diğerlerine oranla çok daha zorlu olmaktadır.
 • Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde yayınlamış olduğu raporda Covid-19 salgınında hayati risk taşıyan kişiler arasında Obezite hastaları yer almaktadır.

covid-19-obezite-2

Sonuçlar Neden Böyle?

Obezite başlı başına bir sağlık problemidir. Obezite olan kişiler çok basit kilo alma durumu ile karşılaştıklarını düşünerek ve uyguladıkları yöntemlerle zayıflayabilecekleri konusunda ısrarcı davranmaktadır. Oysaki Obezite;

 • Akciğerleri etkiler.
 • Astım hastalığında olduğu gibi tüm semptomları yaşar.
 • Karaciğer, dalak, lenf bezleri gibi tüm organlarda yağ birikir. Bağışıklık sistemi kaybolur.
 • Kötü kolesterol, tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, kan sorunları ile karşı karşıya kalır.

İşte tüm bu sebepler ise obez kişinin korona ile karşılaşması durumunda hayatını ciddi derecede riske atarak, ölümlere yol açar.

İlginizi Çekebilir:  Frutaryen Beslenme Nedir? Frutaryen Diyet Nasıl Yapılır?

Obeziteden Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Aslında bu noktada vereceğimiz bilgiler herkesin standart olarak kabul etmiş olduğu bilgiler olacaktır. Sağlıklı beslenmek, fast food gıdalardan hazır yemekten, paketlenmiş ürünlerden uzak durmak gerektiğini hepimiz biliyoruz. Porsiyonlarımızı küçültmemiz gerektiğini, spor yapmamız gerektiğini ve bol su tüketmemiz gerektiğini de biliyoruz. Asıl yapmak gereken ise;

 • Burada en önemli olan kişilerin kilo durumlarına özen göstererek, obezite farkındalığının oluşmuş olmasıdır.
 • Obezite hastalığına sahip olan kişiler bu hastalığı gelişi güzel diyetlerle çözemez. Bunun için mutlaka doktor kontrolünde gitmek şarttır. Gerekliliğinde cerrahi operasyonlarla kısa sürede çözüme kavuşmak mümkün olabilmektedir.
 • Obezite yanında getirdiği ve getireceği diğer sağlık sorunlarının da kontrol altına alınması şarttır.

Dünyanın salgınla mücadele ettiği bu dönemde fazla kilolarınızda bir uzman eşliğinde kesin yöntemlerle vedalaşın. Sağlığınızı hem korona virüsten hem de fazla kilolardan koruyun.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.