KADIN ve KAHVE

Defne Sabununun Cilde Etkileri

20.03.2022
221
Defne Sabununun Cilde Etkileri

Defne, defnegiller (Lauraceae) familyasının Laurus cinsini oluşturan her dem yeşil ağaç veya ağaççık görünümündeki bitki türlerinin ortak adıdır.

Defne sabunu, içeriğinde defne meyvesinin yağı olan bir sabundur. Defne yağının sabunlaşması halinde bu ürün kullanır. Türkiye’de özellikle Akdeniz illerinde sıklıkla kullanılır. Akdeniz yöresindeki insanlar bu sabun ile faydaları sayesinde cilt sorunlarını önlemektedir.

Köklü bir geçmişi ile insanların hayatında her zaman yer edinmiş olan bu sabun türü, mucizeler bırakan etkisi ile günümüzde de kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle Akdeniz çevresinde çok sık rastlanan bu sabunun hem cilde hem de saça pek çok faydası bulunuyor.

Defne sabunu;

 • Yüzdeki sivilce ve akne sorunlarını önemli ölçüde gideriyor.
 • Defne sabunu tahriş olan bölgeleri hassasça onarıyor.
 • Ciltteki lekeleri azaltarak parlak ve dolgun bir görünüm yaratıyor.
 • Bitkisel özleri sayesinde cildi besliyor.
 • Düzenli kullanıldığı takdirde mantar oluşumunu % 100’e kadar önlüyor.

Doğal bitki özleri sayesinde hazırlanan bu sabun, doğal ve kimyasal olmayan yöntemlerden uzak kalıyor. Cildinizi bitkinin özel formülü ile koruya bilmenizi sağlıyor. Vücudunuzun nem oranını düzenleyerek kırışıklıkların yok olmasını sağlayan defne sabunu nasıl kullanılır? Gelin hep birlikte göz atalım.

İlginizi Çekebilir:  Kalıcı Makyaj Mevsimine Merhaba..!

Defne Sabununun Kullanımı

Mucizevi sabun, her ne kadar doğal olsa da kozmetik ürünler gibi cildinize uygun bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Özellikle, vücudumuzun nem dengesini doğru bir şekilde sağlayabilmek için kullanımda dikkat etmelisiniz. Eğer, kuru bir cilt yapısına sahipseniz, bu sabunu haftada yalnızca iki defa kullanmanız yeterli olacaktır. Kuru cilt yapısına sahip olan bireyler için fazla kullanım daha fazla kuruluğa yol açabilir.

Karma ve diğer tüm cilt yapıları için, her sabah ve akşam yatmadan önce kullanmak etkili olacaktır. Düzenli kullanıldığı takdirde etkilerini çok daha iyi görebileceksiniz. Aynı zamanda dilerseniz duş esnasında normal bir sabun yerine bu sabunu tercih edebilirsiniz. Bu sayede saç derisi yenilenerek daha sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.

defne sabunu

Cilde Faydaları

Çok uzun bir süredir ve yaygın olarak kullanılan bu sabunun, cilde olan bilindik faydalarından bazılarını sıralamak gerekirse;

 • Cilt sorunlarını etkili bir şekilde önler

Mantardan egzama problemine kadar birçok konuda cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi ve desteği sağlıyor. İçeriğinde bol miktarda bulunan doğal antioksidanlar aracılığı ile ciltteki enfeksiyonları tamamen yok ederek cilt problemlerine karşı mücadele ediyor.

 • Sivilce ve akne sorunlarını sonlandırır
İlginizi Çekebilir:  Ev Yapımı Kalıcı Doğal Bronzlaştırıcı Yağ Tarifleri

Sabunun bilindik faydaları arasında sivilce sorunlarına karşı gelmesi yer alıyor. Düzenli kullanıldığı takdirde cildi temizleyerek gözeneklerin açılmasını sağlıyor. Bu sayede akne ve sivilce problemleri kolaylıkla ortadan kalkıyor.

 • Vücutta meydana gelen tahriş ve kızarıklıkları onarır

Bu sabun aracılığıyla tahriş olan bölgeyi kolaylıkla rahatlatabilirsiniz. Kızarık oluşan bölgelerde nem dengesini sağlamak için defne sabununu kullanabilirsiniz. Tahriş olan alana masaj yaparak defne sabunu uygulamak sorunlarınızı giderecektir.

 • Cildi besler

İçeriğindeki doğal özler sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin ve nemi sağlar. Özellikle yüz bölümünde düzenli bir şekilde kullandığınız takdirde bu etkileri gözlemleyebilirsiniz.

 • Mantar oluşumunu engeller

Defne sabunu, ciltte meydana gelen tüm enfeksiyonlara karşı savaş açıyor. Mantarlar içinde defne sabunu kullanmak son derece faydalı olacaktır. Ayak mantarları dahil olmak üzere tüm mantar çeşitlerine karşı defne sabunu etkili bir koruma sağlamaktadır. Bu nedenle defne sabununun mucizevi formülünden yararlanabilirsiniz.

 • Cilt lekelerini önler

Cilde birçok faydası bulunan defne sabunu cilt lekelerine karşı yarar sağlıyor. Düzenli bir şekilde lekeli bölgelere uyguladığınız zaman canlı ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar.

 • Defne Sabunu Saç İçin Kullanılır Mı?
İlginizi Çekebilir:  Türk Kahvesi: Elinizin Altındaki Mucize..!

Cilde olduğu kadar saç derisinde de olumlu etki yarattığı için saç kullanımı için de tercih edilmektedir. Saç köklerini dipten uca besleyerek saçlara canlılık kazandıran bu sabun aynı zamanda saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Banyo yaparken şampuan yerine bu sabun ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Düzenli kullanım uyguladığınız zaman saçlardaki etkisini daha iyi görebilirsiniz.

defne sabunu

Gerçek Defne Sabunu Nasıl Anlaşılır?

Sabunun rengi ve kokusu gerçek defne sabununu algılama konusunda sizler için yardımcı olacaktır. Bilindik markaları tercih etmeniz sizler için her zaman daha iyi olacaktır. Keskin bir koku aldığınız sabunlarda dahi yanılma imkânınız bulunmaktadır. Bu nedenle bilinen markalardan temin etmeniz sağlığınız için son derece önemlidir.

Tüm saç ve cilt tipleri için uyumlu olan bu harika sabun içeriğindeki antioksidan ile cildin derinlemesine temizlenmesini sağlıyor. Ürün aynı zamanda eşsiz kokusu ile ferah ve rahatlatıcı bir etki yaratıyor.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.