KADIN ve KAHVE

Dermaplaning ile Cildiniz Güzelleşsin

22.12.2021
148
Dermaplaning ile Cildiniz Güzelleşsin

Dermaplaning, kadınların cilt bakımında en çok tercih ettiği uygulamalardan biri. Peki nedir Dermaplaning uygulaması? Nasıl uygulanır? Kadınlar neden bu uygulamayı tercih ediyor? Dermaplaning evde yapılır mı vb. gibi aklınıza takılan tüm soru işaretleri bu yazımızda saklı. Dermaplaning uygulaması hakkında tüm detaylar bu yazımızda;

Dermaplaning Nedir?

Dermaplaning cilt en üst katmanındaki ölü deri ve tüyleri yok etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu uygulamanın içerisine hiçbir şekilde kimyasal içerikli ürünler girmez. Kimyasal kullanmadan cildi ölü deriden arındırma işlemlerini sağlar. Bu uygulamada kullanılan alet ise ciltte çıkan ince tüylerinde giderilmesinde etkili olmakta.

Dermaplaning Yararları Nelerdir?

 • Cildi eski bebeksi görünüme kavuşturur.
 • Cilde parlaklık kazandırır.
 • Cildin üst yüzeyindeki ölü deri tamamen kimyasal kullanmadan atılır.
 • Cildin daha esnek bir yapıda olması sağlanır.
 • Cilt renk tonunun eşitlemesi sağlanır. Koyulaşan lekeler giderilir.
 • Canlı ve parlak bir görünüm elde edilir.
 • Ciltteki ince çizgi oluşumlarının önüne geçerek kırışıklıklara karşı önleyici rol alır.
 • Yapılan makyaj görünümünde daha etkili ve profesyonel sonuçlar alınır.
 • Cildin en üst katmanında bulunan ölü derinin giderilmesi, cilde uygulanan serum ve nemlendiricilerin emilimlerini güçlendiriyor. Bu uygulama sonrasında ölü deriden cilt arındırılarak, serum, krem, nemlendirici gibi ürünleri daha etkin cilt üzerinde kullanma imkânı tanıyor.

dermaplaning-1

Dermaplaning Kimlere Yapılır?

Tüm cilt bakımı yaptırmak isteyen kişilerde kullanılabilir bir yöntemdir. Cilt üzerinde fazla sivilce problemi yaşayan kişilerde, yaralı cilt yüzeylerinde, yeni kimyasal peeling uygulanmış ciltlerde daha fazla tahrişe sebep olabileceğinden ötürü uygulanması tavsiye edilmez.

Dermaplaning Evde Yapılır Mı?

Bu yöntem evde uygulanması doğru olmayan bir yöntemdir. Uygulama esnasında kullanılan ekipmanlar özenli bir kullanım gerektirir. Konusuna hâkim uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır. Aksi taktirde istenilen sonuçların tam tersi sonuçlar almak mümkün. Bu yöntemde kullanılan bıçaklar ancak hekimler tarafından kullanıma uygun olup, cerrahi bıçak niteliğindedir.

İnternette Dermaplaning setleri adında bu uygulamada kullanılacak aletlerin satışı yapılmakta. Hatta birçok kullanıcının evde uyguladığı yöntemleri videolarla sosyal medyada paylaştığını görüyoruz. Bu büyük bir risk. Kullanılan bıçaklar çok keskin. Ufak bir yanlışlık, cildinizde telafisi olmayan yaralar açabilir. Lekelenmelere sebebiyet verebilir hatta o ince tüylerden tamamen kurtulacağını hayal ederken, yüzünüzde yüksek oranda tüylenmelere sebep olabilirsiniz. Bunun için konusunda uzman olan kişilerden destek almak, geri dönüşü olmayan yollara girmemek için çok önemli.

Dermaplaning Nasıl Yapılır?

Uygulama esnasında kullanılacak cerrahi aletlerin steril olduğundan emin olmak gerekir. Bunun için ise bildiğiniz ve güvendiğiniz estetik merkezlerini ya da güzellik salonlarını tercih etmelisiniz.

Bu uygulama cerrahi bıçak diğer adı ile neşter ile uygulandığı için tras bucağına benzemez çok dikkatli bir şekilde kullanım gerektirir. Konusunda uzmanlaşmış bir hekim tarafından yaptırmalısınız. Aksi taktirde çok farklı sonuçlar alma durumu söz konusudur.

 • Cilde uygulama yapmadan önce cilt derinlemesine temizlenir.
 • Kurutma işlemi yapılır. Nemli cilt üzerinde asla uygulanmaz.
 • Uygulama cildin altından başlayarak üste doğru ilerleyerek devam eder.
 • Uygulama esnasında cilt gerilerek, bıçağı aşağıdan yukarı hareketler ile cildin üzerindeki katman alınır.
 • Uygulama esnasında asla krem, serum, nemlendirici vs. kozmetik ürün ya da doğal yağ gibi herhangi bir ürün kullanılmaz.
 • Uygulama sonunda ise cildin yarışması için maske, serum ve nemlendirme yapılır.

dermaplaning-2

Dermaplaning Acıtır Mı?

Bu uygulamada herhangi bir acı oluşmaz. Cilt üzerindeki ölü deriyi kaldırmak için çok hafif bir şekilde üzerinden geçilir. Herhangi bir kesi, iğne gibi bir durum yok. Tıraş bıçağı kullanımlarında da olduğu gibi kesinlikle uygulama acıtmaz. Uygulama esnasında olası herhangi bir acı duyduğunuz anda doktorunuzu hemen uyarın. Yolunda gitmeyen bir şeyler söz konusu demektir.

Uygulama Yaptıracaklar İçin Önemli Bilgiler!

 • Cilt üzerinde kimyasal peeling uygulanmış ise en az iki ay sonrasında bu uygulamayı yaptırmalısınız. Üst üste iki uygulama yapılırsa ciltte ciddi tahrişler meydana gelebilir.
 • Uygulama sonrasında ciltte güneşten yanma hissi uyanır. Cilt her zamankinden daha hassas olduğundan ötürü güneş koruyucusunu eksik etmemek, direkt güneş ışınlarına maruz kalmamak önemlidir.
 • Uygulama öncesinde cildinizin kuru ve herhangi bir maddenin temas etmemiş olması gerekiyor. Çok fazla terleyen bir bünyeye sahipseniz, uygulama öncesinde bunu paylaşmalısınız.
 • Uygulama sonrasında cildin hassasiyeti artar. Kullanacağınız ürünleri mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Uygulama sonrası hemen banyo yapmak tavsiye edilmez.
 • Uygulama sonrasında cilt yıkama işlemi yapılırken ise ılık su kullanılması tavsiye edilir. Kurulama esnasında yumuşak dokuda pamuklu ve temiz bez kullanılmalı, cilde baskı yapmaktan sert davranmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.