KADIN ve KAHVE

Diş Kaybı İle Gelen Sorunlar

17.11.2021
286
Diş Kaybı İle Gelen Sorunlar

Bir diş kaybının en önemli nedenlerinden biri, diğer bir dişin kaybıdır. Yani bir dişinizi kaybetmek diğer dişlerinizi de kaybetmenize yol açabilir. Eksik dişlerin dışında ağızda kalan dişler hem noksan dişin hem de incelen kemiğin desteği azaldığı için zorlanmaya ve zarar görmeye başlarlar. Fazla yüklenme nedeniyle bu dişlerin yeri değişebilir ya da yeni diş kayıpları yaşanabilir.

Diş çürükleri, travmalar ya da diş eti hastalıkları da diş kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenlerle dişimizi kaybettiğimizde, dişin bulunduğu bölgedeki kemik, hızla azalarak incelir ve küçülmeye başlar. Zaman içinde çene kemiği o kadar incelir ki aynı bölgeye yeni bir diş yapmak imkânsız hale gelebilir. Diş kaybı 30 yaşında da 70 yaşında da olabilmektedir. Bu yüzden ağız hijyenine ve sağlığına gereken özeni göstermeli ve diş hekimi ziyaretlerimizi aksatmamalıyız.

Herhangi bir nedenle meydana gelen bir veya daha fazla diş kaybı sonrasında, ağız boşluğunuzda yavaş yavaş değişiklikler meydana gelecektir. Çok fazla diş kaybı varsa etkiler daha ciddi olabilir. Hatta çene ve yüz hattınızın estetik görünüşünde değişikler oluşabilir.

diş kaybı-1

Diş Kaybı ve Etkileri

Diş kaybı, bir çok açıdan kişinin sağlığını olumsuz etkileyen bir durumdur. Meydana gelmesi muhtemel bu sorunları belli başlıklar altında derleme ve açıklamaya çalıştık.

İlginizi Çekebilir:  Metabolizma Hızlandırmanın Yolları

1- Estetik Etkiler

Dişleriniz çene kemiğinizi uyarır. Bu yüzden diş kaybetmek kemiğin bozulmasına ve diş etlerinin küçülmesine neden olur. Kemik kaybı ne kadar fazlaysa, eksik dişlerin yerine implant kullanmak o kadar zor olur. Tam diş kaybı, çenenin küçülmesine ve yüzün sarkmasına neden olur.

2- Psikolojik ve Duygusal Etkiler

Ön dişlerinizi kaybederseniz, dişlerinizin eksikliğinden dolayı gülümsemenizi göstermekten sık sık utanabilirsiniz. Bir ankete göre, diş hekimlerinin %86’sından fazlası, sosyal utancın eksik dişlerle bağlantılı en önemli sorunlardan biri olduğunu belirtti. Diş kaybının sosyal, psikolojik ve duygusal sonuçları kişinin yaşam kalitesini ve başkalarıyla etkileşimini olumsuz etkileyebilir. Diş kaybı ayrıca konuşma sorunlarına sorunlarına neden olabilir.

3- Beslenmenize Etkileri

Eksik dişlere sahip olmak, yemek yemede zorluk yaratabilir. Ayrıca, kapanışı düzeltmek için ortodontik tedavi gerektiren ciddi ısırma sorunlarına neden olabilen çarpık dişlere neden olur. Önemli miktarda eksik diş, yiyecekleri çiğnemede zorluğa neden olabilir. Tüm dişlerini kaybeden hastalar, çiğneme sorunları nedeniyle bazı yiyeceklerden kaçınarak daha yumuşak yiyecekleri tercih etmenize sebep olabilir.

Eksik dişleriniz varsa vakit kaybetmeden diş hekiminize gidilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, bu ziyaretler esnasında implant gibi en uygun tedavinin planlanacağını paylaştı.

İlginizi Çekebilir:  Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar Mı?

Diş implantları ve implant destekli porselen kaplamalar en konforlu ve kalıcı çözümdür. Bir çok hasta bu tedavileri gerçek dişlerin görünümüne ve işlevine benzediği için seçmektedir. Ayrıca unutmayın ki, eksik dişlerinizi tedavi ettirmekle genel sağlığınızı etkileyebilecek ciddi sorunları da önlemiş olursunuz.

diş kaybı-implant

Diş Kaybı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Öncelikle diş kayıpları çiğnemeyi ve konuşmayı olumsuz yönde etkiler. Diş kayıpları telafi edilmedikleri zaman; diş eti rahatsızlıklarına yol açabilirler, bu da yeni diş yapılacağı zaman yeni sorunlar ortaya çıkaracaktır. Kaybedilen diş yanındaki komşu dişe doğru devrilerek, eksik dişin karşısına gelen dişin uzamasına, çarpıklaşmasına neden olacaktır. Çarpık dişlerde de çürükler, diş eti problemleri yaratacaktır.

Diş eti rahatsızlıkları aynı zamanda diş fırçalamayı ve ağız bakımını da daha zor ve zamanla etkisiz hale getirerek yeni sorunların yaşanmasına neden olabilir. Kaybedilen dişlerin yerine implant veya protez uygulaması yapılmadığında ağız ve çene yapısı da bozulmaya başlayacaktır. Bütün bu risklerden dolayı en kısa zamanda eksik dişlerin yerine mutlaka diş yaptırmak gereklidir.

İlginizi Çekebilir:  Sezaryen Sonrası Cinsel İlişki

Eksik Dişlerin Yerine Yenileri Yapılabilir Mi?

Her ne kadar büyük çaptaki diş kayıplarının tela edilmesi büyük bir tedavi gerektirse de günümüz teknolojisiyle bu sorunu kolaylıkla çözebilecek birçok yöntem geliştirilmiştir.

Bugün hem diş kayıplarının neden olduğu kemik incelmeleri bir sorun olmaktan çıkmıştır hem de diş kayıpları ne kadar fazla olursa olsun yerine yenileri kolayca yapılabilmektedir. Tüm dişlerini kaybeden bir hastanın iyi bir tedavi ile yepyeni dişlere kavuşması son derece mümkündür.

Eksik Dişler İçin Uygulanan Diğer Tedavi Yöntemleri

Eksik dişlerin yerine uygulanacak tedaviler arasında en tercih edileni implant uygulamasıdır. Fakat implant tedavisi dışında da tedaviler uygulanabilir. Eksik dişlerin sayısı ve ağız yapısının uygunluğuna göre klasik kron köprü uygulamaları, zirkonyum ve estetik porselen uygulamaları, estetik diş tedavileri, hareketli takıp çıkarılabilen tam veya bölümlü protezler de eksik dişler için yapılabilecek alternatif tedavilerdir.

diş kaybı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.