KADIN ve KAHVE

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

27.10.2021
236
Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm kadınlar fit ve kusursuz bir vücuda erişmek ister. Bu nedenle çeşitli diyetler deneyen kadınlar, diyet yaparken dikkat etmesi gereken önemli hususları göz ardı edebilmektedirler. Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar şunlardır; Karbonhidrat ve yağlı gıdaların birbirine karıştırmamaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda diyetiniz her ne olursa olsun bol miktarda su tüketmeli ve en önemlisi sağlığınızı riske atacak bir diyet uygulamamalısınız. Diyetlerin her zaman kişiye özel olduğunu belirtmek gerekmektedir. Şimdi sizlerle diyet yaparken dikkat edilmesi gereken tüm hususlara değineceğiz.

Diyet yaparken sağlığınızı tehlikeye atmayın..!

Örneğin, “bir haftada 8 kilo verdiren etkili diyet listesi”, “1 günde 4 kilo vermek ister misin?” gibi düz mantıkla söylenerek uygunsuz ve vücudunuzu hızlı bir reaksiyona sokacak, bünyenizi kötü etkileyecek diyet programlarına kesinlikle uymamalısınız. Bu tür diyetler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Aynı zamanda bahsi geçen süre içerisinde belirtilen kilo miktarı verilse bile bu kilolar daha sonra tekrardan alınacaktır.

diyet yaparken dikkat

Kendinizi çok fazla sınırlandırmamanız gerekir

Diyet yaparken uyguladığınız programda zorluk çekiyorsanız, herhangi bir besin veya öğünü tüketmekte sıkıntı yaşıyorsanız, diyetinize son vermeniz veya bir diyetisyene danışmanız sağlığınız açısından uygun olacaktır.

Su tüketimine her zaman önem vermelisiniz

Diyetinizin süresi ve nasıl bir diyet olduğu fark etmeksizin bol miktarda su içmelisiniz. Vücudunuzun toksinleri kolaylıkla atabilmesi ve sindirim enzimlerinin yeterli seviyede çalışabilmesi için vücudunuzun her zaman suya ihtiyacı vardır. Bu yüzden tüketmeniz gereken su miktarını her zaman önemsemelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Dukan Ekspress Diyeti

Karbonhidrat ve yağlı gıdaları asla birbirine karıştırmamalısınız

Vücudunuz, enerjinin büyük oranını öğünlerde tüketmiş olduğunuz besinlerdeki karbonhidratlardan karşılamaktadır. Aynı zamanda vücudunuz aynı öğünde yediğiniz yağlı gıdalardan karşılamak için depolamaktadır. Bu sebeple yağlı gıdaları ve karbonhidratı kesinlikle bir arada tüketmemelisiniz.

Besin tüketiminizi her zaman farkındalık ile yapmalısınız

Unutmamanız gerekiyor ki doğru diyet sizi asla aç bırakmaz. Doğru diyetler her zaman öğün atlatmayan ve sizi aç bırakmayan diyettir. Genellikle besinler diyet zamanlarında farkındalıkla tüketilmemektedir. Bu yüzden yemek bittiği halde kendinizi tok hissetmeyebilir ve daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu da bir yandan diyetinizi bozarken bir yandan kilo almanıza sebebiyet vermektedir.

Besinleri tüketirken her zamankinden fazla çiğnemelisiniz

Diyet esnasında besinleri tüketirken her zamankinden biraz daha fazla çiğnemeye özen göstermelisiniz. Çünkü fazla çiğnediğimiz besinler kolaylıkla sindirilmektedir.

Kahvaltınızı çok iyi yapmaya özen göstermelisiniz

Çok iyi yapılmış bir kahvaltı gün içerisinde kendinizi zinde ve canlı hissetmenizi sağlar. Aynı zamanda abur cuburların önünü kesen kahvaltı, metabolizmanızın hızlı bir şekilde çalışmasına olanak tanır. Gün boyunca sizi tok tutan öğün kahvaltıdır denebilir. Eğer iyi bir kahvaltı yapmazsanız, gün içinde abur cubur tüketmek zorunda kalabilirsiniz. Kahvaltının önemi diyet yaparken daha da artacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Duygusal Yeme Bozukluğu Nedir?

diyet yaparken-2

Diyetler her zaman kişiye özeldir

Belli bir diyete girişmek istediğiniz zaman mutlaka profesyonel bir destek almalısınız. Kaynağı belli olmayan hiçbir diyet listesini uygulamamanız gerekmektedir. Kendi başınıza sağladığınız veyahut kaynağı belli olmayan bir diyet listesi uygulamanız, sağlığınızı tehlikeye atabilmektedir. Bu nedenle bir diyetisyenle görüşmek ve ona göre hareket etmek her zaman için en sağlıklısı olacaktır.

Akşam Saat 19. 00’dan sonra yemek yemeye son vermelisiniz

Saat 19. 00 ‘dan sonra tüketmiş olduğunuz besinlerin sindirimi oldukça zordur. Aynı zamanda akşam saatlerinde hareketsiz kalındığı için 19.00’dan sonra yediklerinizin sindirimi daha da zorlaşacaktır. Bu nedenle sadece diyet yaparken değil, tüm hayatınız boyunca saat 19.00’dan sonra yemek yememeye özen göstermelisiniz.

Stresten kaçınmalısınız

Unutmayalım ki fazla stres demek her zaman fazla kilo demek. Stres seviyesi fazla olduğu zaman vücudunuz tatlı besinler tüketimine ihtiyaç duyar. Stres sizi tatlı yemek konusunda teşvik eder. Bu nedenle diyet yaparken sıkıntı ve stresten her zaman uzak durmalısınız.

Tek besin grubunu baz alarak diyet uygulamamalısınız

Eğer örnek verecek olursak ” protein diyeti” veyahut “muz diyeti” gibi diyetler hızlı bir şekilde size kilo kaybettirebilir. Ama metabolizmanızın yavaşlamasını hatta tamamen bozulmasını etkileyebilir. Bu sebeple tüm vitamin gruplarından yeteri miktarda tüketmelisiniz. Bu konuda en sağlıklı ve en etkili bilgiyi bir diyetisyenden alabilirsiniz. Unutmayalım ki sağlık her şeyden önce gelir. Sağlığınızı tehlikeye atacak hiç bir diyet listesini uygulamalısınız. Öğünlerinizi her zaman hafif yiyeceklerle atlatarak sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Düz Bir Karın İçin Yapılması Gerekenler

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.