KADIN ve KAHVE

Doğum Sonrası Çatlaklara Doğal Çözümler

06.11.2021
256
Doğum Sonrası Çatlaklara Doğal Çözümler

Genellikle gebelik sonrası, ergenlik döneminde veya kilo aldıktan sonra ani kilo kaybı yaşayan bireylerde cildin esnediği zamanlarda ortaya çıkan çatlakları yok etmenin birçok çözümü bulunmaktadır.

Doğum sonrası çatlaklara doğal çözümler bulmak sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır. Hamilelik süreci sonrası karın bölgesinde, bacak, göğüs ve kalça kısmında oluşan çatlaklıklar gebelikte kilo değişimi sonucu oluşmaktadır.  

Uzmanlar bu konu ile ilgili her zaman için anne adaylarını bilgilendirmekte ve sorunu giderici çözümler önermektedir.  Elbette ki bu hususta birçok doğal çözüm mevcuttur. Özellikle doğal bitkiler ve karışımlar doğum sonrası çatlaklarınızdan kolayca kurtulmanızı sağlayacaktır.

Doğum sonrası çatlaklar tüm kadınların ortak sorunu olmaktadır. Doğum yapan birçok kadında görülmesi muhtemel olan çatlaklar gebelik döneminde alınan kilolar sebebi ile oluşmaktadır. Bu çatlaklar ilk olarak pembe renkte olup zamanla morumsu bir tona dönüşebilmektedir.

Doğum Sonrası Çatlaklar-1

Daha sonraki zamanlarda ise kırmızı ve son aşamada beyaz rengini alan çatlaklar doğru zamanda ve doğru şekilde tedavi edildiği takdirde görünümleri ciddi oranda düzeltilebilmektedir. Bu çatlaklar beyazlaşır ve üzerinden uzun bir zaman geçer ise tedavilerin etkisi pek olumlu etki göstermeyebilir.

İlginizi Çekebilir:  Soğuk Havanın Saçlara Verdiği Zararlar ve Etkisi

Bu nedenle doğum sonrasında çatlaklıklar oluştuğu zaman mutlaka bir uzman hekime danışarak çatlaklarınız için en etkili tedavi yöntemini öğrenerek uygulamanız gerekmektedir.

Doğum sonrası çatlaklar nasıl meydana gelir?

Hamilelik sürecinde vücudunuz kilo almaktadır. Kilo almanız halinde deri gerginleşir. Hızla gelişen gerginleşme deride kolajen liflerin yırtılmasına yol açar. Yırtılan lifler derimizin üstünde çatlak görünümünü oluşturmaktadır.

Bu çatlaklar yalnızca doğum sonrasında veya gebelik sürecinde değil hızlı bir şekilde kilo alıp verme durumlarında da söz konusudur. Özellikle kalça göbek göğüs ve basen bölgesinde meydana gelen bu çatlaklar, bazı kadınlarda yalnızca göbek bölgesinde görünürken bazı kadınlarda da birçok bölgede görülebilmektedir.

Doğum sonrasında ortaya çıkan bu çatlakların birçoğu kalıcı olmaktadır. Çeşitli tedaviler yardımıyla bu çatlakların görünümünü en aza indirgemek mümkündür. Özellikle mor ve kırmızı renkli çatlaklar doğru tedavi edildiği zaman tedavi daha etkili olacaktır.

Merak konusu olan bir diğer soru da cilt tiplerinin çatlak oluşumu ile bir ilgisinin olup olmadığıdır. Çatlak oluşumu nemsiz ve kuru bir vücut tipine sahip olan kadınlarda daha fazla ortaya çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Hızlı Saç Uzatmak İçin Saç Masajı Yöntemi

Yalnız doğum sonrası meydana gelen çatlaklar hemen hemen tüm cilt tiplerinde görülmektedir. Cilt tipine ek olarak genetik etmenler de çatlak oluşumunu desteklemektedir.

Gebelik döneminde cilt bakımınızı ihmal etmeden içerisinde bolca A ve E vitamini bulunduran losyonlar kullanın. Gebelik dönemine özgü doğal nemlendirici kremler hazırlayarak bu kremleri cildinize düzenli aralıklarla sürebilirsiniz.

Doğum Sonrası Çatlaklar-2

Gebelik döneminde uygulamış olduğunuz egzersiz hareketleri vücudunuzu çalıştırıp aynı zamanda çatlaklıklara karşı daha dirençli bir hale getirmenizi sağlar. Bu zaman dilimi içerisinde hiçbir şekilde kimyasal içerikli ürünler kullanmamaya özen göstermelisiniz kimyasal içerikli bakım kremleri yerine doğal yağlardan faydalanabilirsiniz.

Şimdi hep birlikte doğal çözümlere göz atalım.

Deri Çatlaklarına Doğal Çözümler

Doğum sonrası çatlakları önleyici ve giderici jellerin veya kremlerin yanı sıra çatlaklıkların kaybolmasını sağlayan bir takım doğal bitki ve karışımlar bu soruna çözüm olarak sunulabilmektedir. Deri çatlıklarına doğal çözümleri şu şekilde sıralayabiliriz:

-Gönül rahatlığıyla uygulayabileceğiniz doğal bitki ve bitki karışımlarından elde edilen merhemlerin başında kuşburnu ile badem yağı gelmektedir. Bu iki bitkinin karışımından elde edilen mucizevî yağ cildi devamlı nemli tutarak çatlak izlerini büyük oranda gidermektedir.

İlginizi Çekebilir:  Doğal Çiçek Özlerinin (Hidrosol) Cilde Faydaları

-Sunulan bir diğer doğal çözüm atkuyruğu olarak bilinmektedir. Atkuyruğu bitkisinin yapısında bulunan sıvı cilt için çok faydalıdır. Atkuyruğu bitkisini bir miktar alkolün içerisinde en az bir ay bekleterek 9-10 damla limon suyu ile karıştırarak duş sonrası çatlak bölgeye masaj yaparak günde en az 2 kere kullanın.

-Bir adet havucu doğrayıp kaynatın püre haline getirilen havucu çatlaklıkların oluştuğu bölgeye özenle uygulayın.

-Avokado, avokado içeren kremler ve avokado, bir tatlı kaşığı doğal bal, yulaf ile badem yağından elde edilen karışımlar.

Çatlak Önlemede Etkili Diğer Ürünler

Doğum sonrası çatlakları gidermeye yardımcı olan birçok protein ve vitamin ürünleri mevcuttur. Çatlak önlemede etkili diğer ürünler şunlardır;

-C,A,E vitaminleri

-Bol su tüketimi

-Meyve ve sebze tüketimi

Bu protein ve vitamin yönüyle zengin yiyecekleri bolca tüketmeniz ve doğum sonrası çatlaklara doğal çözümler programımızı uygulamanız çatlakları önleyecektir.   Bu konuda hastaneler her yıl düzenli seminerler vermekte, web sitelerinde devamlı bu konularla ilgili bilgi paylaşımları yapmaktadır.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.