KADIN ve KAHVE

Esmerlere Yakışan Saç Renkleri

04.09.2021
337
Esmerlere Yakışan Saç Renkleri

Erkekler Mars’tan, kadınlar Venüs’ten diye boşuna dememişler. Güzellik deyince çoğu kadın için akarsular durur. Hele bir de konu saçlar ve saç renkleri ise… Formu, boyu, rengi derken bize en çok yakışan saçı kimi zaman arar dururuz. Yüz şeklimize uygun modelleri, ten rengimize uygun rengi keşfetmek isteriz. Neyse ki bu konularda bizlere yardımcı olacak bazı püf noktalar var.

Bu yazımızda, esmerlere yakışan saç renkleri ile ilgili unutmayacağınız tüyolara yer verdik. En baştan söyleyelim ki size yakışacak saç rengini bulmak ten renginizden çok cilt alt tonunuzla ilgili. Hiç vakit kaybetmeden bakalım cilt alt tonu neymiş.

Doğru Saç Rengi İçin Cilt Alt Tonunu Keşfetmek

Kendinize çok yakıştırdığınız bir renk mutlaka vardır. Ya da rengini size uygun bulduğunuz için sürekli kullandığınız bir aksesuar. Peki hiç düşündünüz mü neden özellikle o renkle kendinizi iyi hissediyorsunuz? Bu sorunun cevabı muhtemelen cilt alt tonunuzla ilgili.

saç renkleri-esmerler

Her insanın ilk bakışta fark edilen bir ten rengi vardır. Genellikle beyaz ten, buğday ten ve esmer ten olarak net bir sınıflandırma ile ten rengini kategorize ederiz. Ancak dikkatli baktığınızda göreceksiniz ki örneğin her esmer ten aynı renk tonuna sahip değildir. Mesela bazı esmerlere kan kırmızısı yakışırken bazıları nar çiçeği rengini daha çok tercih eder. Bunun sebebi renklerdeki tonlamadır.

İlginizi Çekebilir:  Cilt Tonunuzu Nasıl Eşitleyebilirsiniz?

Her cildin net bir rengi olduğu gibi bir de alt tonu vardır. Bunlar:

  • Pembe alt ton
  • Sarı alt ton
  • Karma alt tondur.

Cilt alt tonu en bariz biçimde damar renginden anlaşılmaktadır. Eğer damarlarınızın rengi mavi veya mora yakınsa pembe alt tonlu bir cilde sahipsiniz demektir. Eğer damar renginiz yeşil ve tonlarındaysa sarı alt tonlu bir cildiniz vardır. Eğer damar renkleriniz her iki renk skalasında da belirginleşiyorsa o halde karma alt tonlu bir cilt yapınız olduğu söylenebilir.

Hangi Renk Bana Uygun?

Pembe cilt alt tonuna sahip olanlar soğuk saç renklerini tercih etmeleri durumunda ten ile renk uyumunu yakalayacaktır. Sarı cilt alt tonuna sahip olanlar ise daha sıcak renkleri tercih etmeliler. Bunun anlamı bir renkten tamamen uzak durmak değildir. Örneğin mavi kulağa soğuk bir renkmiş gibi gelse de sıcak tonları da olan bir renktir.

Doğru rengi bulmak için tonlar arasındaki sıcak-soğuk dengesine dikkat etmeniz gerekiyor. Bu denge konusu, sandığınız kadar karışık bir konu değil. Bir kez öğrendiğinizde tüm renkleri sıcak veya soğuk olarak ayırt edebilir hale geleceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Gebelikte Yaşanan Cilt Değişimleri

Esmer Tene Uygun Saç Renkleri

Artık size uygun saç rengini bulmanın cilt alt tonunuzla alakalı olduğunu öğrendiniz. Böylece örneğin: “Esmerlere sarı saç yakışmaz!” klişesini rafa kaldırabiliriz. Rihanna’nın sarı saçlı haline kim “olmamış” diyebilir ki!

saç renkleri

Rihanna, Beyonce gibi koyu tenli kadınlara da açık tondaki saç renklerinin yakışması istisna değil. Sadece doğru tonu seçmiş olmakla alakalı. Eğer esmer bir teniniz varsa doğru tonu seçmeniz halinde her saç rengi size yakışacaktır. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken rengin tarzınıza da uyum sağlamasıdır. Tarzınıza aykırı saç rengi ve modeli ne kadar güzel olursa olsun size uyum sağlamayabilir. Tüm kriterleri bir bütün olarak düşünün.

Yine de ben işimi riske atamam diyen esmerlerdenseniz sizin için de önerilerimiz var. Hiçbir esmer tende basit ve uyumsuz durmayan birkaç saç rengi var elbette!

  • Kadife Kahve
  • Çikolata Tonları
  • Kızıl Kahve

Bu renklerden birini saçınız için seçmeniz halinde risksiz güzelliğe ulaşmış olacaksınız. Ama unutmayın; saç renkleri ne olursa olsun, bir kadına güzel bir tebessüm kadar yakışacak hiç bir şey yoktur.

İlginizi Çekebilir:  Hologram Maske Ne İşe Yarar?

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.