KADIN ve KAHVE

Evde Pilates Programı

23.10.2021
231
Evde Pilates Programı

Esnek, işlevsel ve sağlıklı bir beden için tercih edilen pilates egzersizleri ile vücudun çeşitli bölgelerini çalıştırmak mümkündür. Evde pilates programı yapılabilmesi ve bedeni aktif olarak çalıştırması, “Pilates ile kilo vermek mümkün mü?” sorusunu akıllara getirmiştir. Birçok faydası bulunduğu bilinen kolayca uygulanabilecek evde pilatesin kilo vermede de etkili olup olmadığını yazımızda inceleyelim.

Pilates, çok uzun yıllardır var olan bir egzersiz türü olmasına karşın, son birkaç yıldır ülkemizde popüler hale gelmiştir. Pilates, vücudun esnekliğini arttıran ve vücut sağlığını iyileştiren aktivitelerdendir. Bunun nedeni, pek çok pilates türü ve hareketinin bulunmasıdır. Bu sayede bedenin neredeyse her bölgesindeki kasları çalıştırarak güçlendirmekte ve kas oluşumuna yardımcı olmaktadır. Doğru nefes egzersizleri ve duruş çalışmalarının da yapıldığı pilates ile vücuda etkilerinin yanında zihinsel bir rahatlama da sağlanmaktadır. Ruh sağlığı açısından pozitif etkileri ile zihin ve bedeni aynı anda kullanmaya odaklı bir spor dalı olma özelliğini taşımaktadır.

evde pilates-1

Evde Pilates Yaparak Kilo Verilebilir mi?

Pilates ile kilo verme, son zamanlarda merak konusu olmuştur. Vücudun her yerini çalıştıran bir egzersiz olması kilo kaybına yol açtığını düşündürmektedir. Pilates egzersizleri; sıkılaştırıcı, dayanıklılık ve esneklik verici özellikler kazandırmaya yardımcı olmaktadır. Fakat araştırmalara göre tek başına kilo vermek için yeterli değildir. Evet, zihinsel ve bedensel gelişim açısından pek çok faydası bulunmakta ve vücuttaki neredeyse her kası çalıştırmaya yardımcı olmaktadır. Ama burada pilates kilo verme sürecinin yardımcısıdır.

Düzenli olarak pilates egzersizleri yapan kişilerin yapmayanlara göre daha hızlı kilo verdiği bilinmektedir. Fakat kilo verme dediğimiz eylem tek başına spor yapılarak da başarılı bir süreç değildir. Yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, genetik faktörler, psikolojik durum gibi birçok yan etkene de bağlıdır. Sağlıklı bir kilo verme sürecinde doğru bir beslenme düzeninin yanında tempolu bir egzersiz programı da gereklidir. Bu şekilde bir düzen sağlandığında rutine pilates de eklenmesi oldukça faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kilo Alamayanlara Kilo Alma Programı

Kilo verme sürecini düzenli spor, sağlıklı beslenme ve pilates yardımı ile yönetenlerin daha başarılı sonuçlar elde edeceği görülmektedir. Çünkü pilates insanların ihtiyacı olan beden ve zihin dengesini sağlayarak bu süreci kolaylaştırmaktadır. Bedeninizi güçlendirip duruşunuza kadar düzenlerken, aynı zamanda zihinsel açıdan rahatlama da sağlamaktadır. Bedeninizin esnekliği, duruşu, kuvveti, çalıştırılan kasları pilates ile geliştiğinden spor konusunda da başarınız artmaktadır.

Sonuç olarak, pilates tempolu bir egzersiz ile desteklendiğinde esnek, dayanıklı, şekilli bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olmakta ve kilo verme sürecinizi desteklemektedir. Vücut kütlenizde değişim olmasa bile görüşünüzdeki değişim fark edilecektir.

Hazırlanacak ve düzenli olarak uygulanacak evde pilates programları, kilo vermeye yardımcı bir aktivite olacaktır.

evde pilates-2

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilatesin zihnimiz ve bedenimizin sağlığı için önemli olduğu bilinmektedir. Pilatesin diğer faydaları da şöyle sıralanabilir:

 • Düzenli uygulandığında vücudu sıkılaştırır.
 • Konsantrasyon ve koordine becerilerini geliştirir.
 • Tüm kasları çalıştırarak kuvvetlendirir.
 • Bele destek sağlayarak bel ağrılarını azaltır.
 • Doğru nefes alma işlevine yardımcı olur.
 • Duruş bozukluklarını engelleyerek dik durmayı sağlar.
 • Ağrı ve sakatlıkları önlemeyi amaçlar.
İlginizi Çekebilir:  Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde Pilates Egzersizleri ile Kaç Kalori Yakılır?

Evde pilates egzersizleri, yapan kişinin vücut özellikleri ve yaptığı harekete göre kalori yakımında farklı değerler vermektedir. Ne kadar süredir egzersizleri yaptığınız ve seviyenize bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir. Fakat ortalama bir değer verdiğimizde 60 kilo bir bireyin 1 saatlik egzersiz ile 220 kalori yaktığı söylenebilir. 70 kilo biri ise 1 saatte 257 kalori yakmaktadır. Bu değerlerden doğru bir sonuç elde etmek için kalori sayımı yapan cihazlardan yardım alabilirsiniz.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar
 1. hamile pilatesi dedi ki:

  Fizyoterapist Eğitmenler İle İstediğiniz gün ve saatlerde birebir hamile Pilatesi dersleri. Kadıköy, Üsküdar ve Maltepe

  https://hamilepilatesi.com