KADIN ve KAHVE

Gıda Hassasiyeti Testi Nedir? Gıda Intoleransı Testi Nasıl Yapılır?

25.08.2021
250
Gıda Hassasiyeti Testi Nedir? Gıda Intoleransı Testi Nasıl Yapılır?

Gıda hassasiyeti ya da gıda intoleransı, organizmanın bir besin çeşidine standart fizyolojik cevaplardan farklı ve rahatsız eden bir sonuç ortaya çıkması şeklinde açıklanır. İntoleransa sebep olan besin çeşidi tüketildiğinde sindirim sıkıntısı yaşanarak gelişen bir durumdur. Besin bağırsak içerisinde fermente olmaya başlar ve devamında bulantı, kusma, ishal ve mide krampları benzeri belirtiler gözlenmektedir.

Gıda intoleransı, besin alerjisine oranla daha sık görülmektedir. İnsanların %20’sinin gıda hassasiyeti sebebiyle bazı besinleri tüketmediği bilinirken, reelde çok daha az kişinin gıda hassasiyetine sahip olduğu göze çarpmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte, yavaşlayan sindirim sistemi ile verimi azalan enzim ve sindirim salgıları, gıda hassasiyetinin görülme aralığı artabilmektedir. Peki gıda hassasiyeti testi nedir?

Gıda Intoleransı Neden Ortaya Çıkar?

Sıklıkla ortaya çıkan gıda intoleransı, süt şekeri olarak bilinen laktoz ve buğday proteini olarak bilinen glütene karşılık oluşan hassasiyettir. Örnek verecek olursak, laktoz hassasiyeti ince bağırsaklarda laktozun sindirilmesini sağlayan laktaz enziminin bulunmaması ya da eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Şayet doğuştan laktoz enzimi bulunmuyor ise primer laktoz intoleransı şeklinde isimlendirilmekte ve kişi laktoz içeren gıdaları herhangi bir şartta tüketememektedir. Uzun zaman laktoz içeren gıda tüketilmediğinde ince bağırsaklardaki laktaz salınımı da düşebilir ve geri dönüş halinde az miktarda laktoz tüketimi yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Regl Döneminde Covid-19 Aşısı Olunur mu?

gıda hassasiyeti-2

Gıda intoleransı, beslenmek için tüketilen gıdaların sindirilememesi ya da sindirim sürecinde bağırsaklarda meydana gelen doku zararına bağlı olarak bağırsak duvarının bozuntuya uğraması nedeniyle besinlere ve toksik maddelere karşı sindirim sisteminin iltihabi cevabıdır. Beş kişiden birinin gıda hassasiyetine bağlı rahatsızlıkları ömür boyu yaşadığı, sıklıkla hastalığa has bir durum olmadığından göz ardı edildiği bilinmektedir. Önceden tüketilen bir besin vücuda girdiğinde, IgG1 antikorları vücudun besine ilk cevabını verir. İntoleransa sebep olan besinin tüketiminden sonra duyarlılık oluşur ve netice olarak immün sistem daha çok antijenik oluşumla temas kurar. Yineleyen besin maddesine maruz kalındığında ise IgG1 türü antikorlar IgG4’e evrilirler. Olan çalışmalarda, inek sütü hassasiyeti bulunan hastalarda intolerans bulunmayanlara göre daha yüksek oranda laktoglobuline karşılık özel IgG4 antikoru tespit edilmiştir.

Gıda İntolerans Testi Nedir?

Gıda intolerans testi, ihtimalleri egale etmek ve hastaların kaliteli bir yaşama erişmelerine yardımcı olmak amacıyla kullanılan bir testtir. Gıda intoleransı testi, bir immün sistem tepkisi değildir. Besinlere karşı intolerans, bazı besinlerin sindirimi için gereken enzimin olmayışından ya da katkı maddelerine ve besinlere karşı doğal bir şekilde gelişen tepki olarak meydana gelir.

İlginizi Çekebilir:  İncir Çekirdeği Yağı ve Yararları

gıda intoleransı-1

Gıda İntolerans Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Gıda hassasiyet testi kan ile yapılan testlerdendir. Bazı kuruluşlar gıda hassasiyet testi yapmak için hastanın ön koluna intolerans olduğu düşünülen madde temas ettirilerek yapılmaktadır. Deri, maddenin bir miktarının derinin altına inmesi için iğne yardımı ile delinmektedir. Alerjisi bulunan kişiler, derileri kabararak ve şişkinlik oluşması şeklinde tepki verir. Gıda hassasiyeti için en uygun tedavi bu gıdalardan uzak durmak veya az sıklıkla ve az miktarda tüketmektir. Bunun yanında testler henüz devlet tarafınca karşılanmadığı için gıda intolerans testi ücreti bir sağlık kuruluşundan diğerine fark etmektedir.

Gıda İntolerans Testi Fiyatı 2021

Gıda intoleransı, bedeninizin farklı şekillerde ortaya çıkabilen belli başlı yiyeceklere anormal reaksiyonudur. Besin alerjisinin ani semptomlarının tam tersi olarak, gıda hassasiyeti belirtileri genelde uzun süre sonra meydana gelmektedir. Böyle bir rahatsızlıkla karşılaşıldığında ilk olarak doktora danışılmalıdır. Doktor yapılacak test hakkında bilgi verecektir. Bu sebepten ötürü test fiyatını sıkıntı etmeden semptomlar ortaya çıktığında doktora başvurmanızı önermekteyiz. Gıda intolerans testi ihmal edilmemelidir. İhtiyaç varsa mutlaka yaptırılmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Susuz Kalan Vücutta Neler Olur?

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.