KADIN ve KAHVE

Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Geçer?

07.10.2021
261
Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Geçer?

Göz altı kırışıklıkları birçoğumuzun ortak problemi. Yaş aldıkça kişilerde oluşan göz kırışması aslında yaşlanmanın ciltte görülen en net belirtilerinden biridir. Bazı durumlarda genetik nedenlerden dolayı genç yaşlardaki kişilerde de gözükebilir. Yine de göz altı kırışıklıkları oluştuğunu fark ettiğiniz anda müdahale etmek önemlidir. Ne kadar erken önlem alırsanız ileriki yaşlarda o kadar az problem yaşarsınız. Biz de hazırladığımız yazımızda ile göz altı kırışıkları nasıl geçer, ne gibi yöntemler uygulayabiliriz gibi noktaları sizlerle paylaşacağız.

Eğer göz altı kırışıklıklarınız için her şeyi deneyip yine de çözüm bulamadıysanız doğru yere geldiniz! Yazımızda göz altı kırışıkları için var olan farklı yöntemleri sizlerle paylaşarak kendinize en uygun çözümü bulmanızda yardımcı olacağız. Fakat bundan önce göz kırışıklıkları nedir, neden oluşur onları inceleyelim.

Göz Altı Kırışıklıkları Nedir?

Göz altı kırışıklığı; göz altında beliren, yaşlandıkça yoğunlaşan kırışıklıklara denir. Göz çevresi kırışıklıkları ile göz altı kırışıkları aynı zamanda ve yoğunlukta oluşurlar.

goz-alti-kirisikliklari-1

Göz altı kırışıklarından kişilerin bu kadar şikayetçi olmasının sebebi, kişiyi daha yaşlı ve yorgun göstermesinden kaynaklıdır. Ayrıca, kadınlarda göz altı kırışıklıkları makyajı kötü gösterebilir. Göz altına sürülen kapatıcı çizgilere dolarak kötü bir görüntü oluşumuna neden olabilir. Bundan dolayı göz çevresine iyi bakılmalı ve sıklıkla nemlendirilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Maya Maskesi ile Güzel Bir Cilt..!

Göz Altı Kırışıklıkları Neden Olur?

Göz altı kırışıklıklarının oluşmasının temelde iki nedeni vardır. İlki yaşlanma faktörü, ikincisi ise mimik kullanımıdır. Otuzlu yaşlardan sonra bireylerin cildindeki kolajen oranı azalmaya başlar. Bu durum cildin ve özellikle göz çevresinin elastikiyetini kaybetmesine sebep olur. Vücutta azalan kolajen ve Hyaluronik asit miktarı ile göz altında kırışıklıklar belirir. Kısacası, kişilerin kas yapılarını ve cilt dokusunu besleyen bu maddelerin azalması göz çevresinde kuruluğa sebebiyet verir.

Göz Altı Kırışıklarını Gidermek için Çözümler

Günümüzde göz altı kırışıklığına engel olmak adına farklı çözüm ve tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları tamamen doğal ve ücretsizken bazısı maliyetli ama daha kalıcı olabiliyor. Burada önemli olan kişinin bu durumdan ne kadar rahatsız olduğu, bütçesi ve yaşı gibi etmenler işin içine giriyor.

1) Cilt Bakımı

Göz altı çevremiz cildimizdeki en ince ve hassas bölgedir. Yüzümüze sürdüğümüz herhangi bir nemlendiriciyi göz altlarımıza uygulamamalıyız. Göz altı kırışıklığını gidermek için bu bölgeye özel olan kremleri kullanmak en doğrusu olacaktır. Burada göz altı kremi seçeneği tamamen kişilerin tercihine kalmaktadır. Farklı fiyat aralıklarında olabilen kremlerin, işe yararlılığı da değişkenlik göstermektedir. Özellikle her birinin uygulama şekli, paketlemesi de farklıdır. Çoğu kişi için paketleme gibi etkenlerde önem arz etmektedir.

2) Doğal Yöntemler

Göz altı çevresinde uygulayabileceğiniz farklı ve çok çeşitli maske ve egzersiz yöntemleri bulunmaktadır. Bu doğal yöntemler ile evinizin konforunda göz altı kırışıklıklarınıza çözüm bulabilirsiniz. Yine de bu yöntemleri uygulamadan önce alerjik reaksiyon göstermemek için dikkatli bir şekilde deneyin veya öncesinde doktorunuza danışın.

İlginizi Çekebilir:  Cilt Tonunuzu Nasıl Eşitleyebilirsiniz?

göz altı kırışıklıkları-2

Bu yöntemlerden bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Cildi besleyebildiği ve antioksidan görevi gördüğü için üzüm çekirdeği ile maske uygulanabilir, üzüm tüketilebilir.
 • E vitamini cildi nemlendirerek göz altı kırışıklıklarına iyi gelmektedir. Bu yüzden E vitamini içeren besinler tüketilmelidir.
 • Hindistan cevizi yağı, cildi nemlendirici özelliği ile son zamanlarda hayli rağbet görmektedir.
 • Tatlı badem yağı da kullanılabilmektedir. Göz altına birkaç damla badem yağı sürülerek masaj yapılanabilir.
 • Yıllardan beri gelen anneannelerimizin uyguladığı bir yöntem olan salatalık maskesine bir şans verebilirsiniz.
 • Yumurta akı kullanabilirsiniz. Biliyoruz kulağa alışılmadık geliyor ancak önemli bir protein kaynağı olduğu için cildin sıkılaşmasını sağlar. Yumurtanın beyazını iyice çırpın ve göz altlarınızda 10 dakika bekletin.
 • En sonuncusu ama en önemlisi ise yüz yogası. Yüz yogası cildinizdeki kan akışının hızlanmasını sağlayarak hem önleyici hem de tedavi edici bir etkiye sahiptir.

3) Estetik Müdahalesi

Göz altı kırışıklıkları için estetik müdahale son zamanlarda oldukça yaygın. Özellikle kişiler hızlı sonuç alabildikleri ve gözle görülür büyük farklar elde edebildikleri için bu yöntemi de tercih ediyorlar. Fakat sizin için uygun estetik cerrahını bulmalı ve kendiniz için belirli bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Botoks ve Dolgunuz Uzun Süre Dayansın...

Göz altı kırışıklıkları için uygulanan tedavilerden birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Botoks
 • Lazer tedavisi
 • Altın iğne
 • Karbon peeling tedavisi
 • PRP mezoterapi
 • Mezolifting

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.