KADIN ve KAHVE

Hamilelik Döneminde Emzirme

03.11.2021
117
Hamilelik Döneminde Emzirme

Emzirme döneminde, yeniden hamile olduğunu öğrenen annelerin en çok merak ettiği konulardan biridir hamilelik döneminde emzirmek. Yeniden hamile olmak aynı anda da bebek emzirmek birçok soruyu sormaya sebep oluyor.

Anneler “Bebeği anne sütünden kesmeli miyim? “Emzirmeye devam edersem karnımdaki bebek için sorun olur mu?”, “Sütüm bozulmuş mudur?”, vb. gibi bir çok kafa karışıklığı yapan sorulara net cevaplar aramakta. Bu yazımızda emzirmeye devam eden hamileler neler yapmalı detaylarıyla aktarıyor olacağız.

Emzirme Döneminde Hamile Kalmak Riskli Mi?

Emzirirken hamile kalmanın, anne karnındaki bebeğe zarar vereceği düşüncesi annelerin en çok endişelendikleri konulardan biridir. Halk arasında sadece söylenti olan bu bilginin bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir geçerliği yoktur. Emziren anneler yeniden hamile kaldıklarında sadece emzirdikleri için düşük yapma ya da erken doğum riski taşımaz.

Emzirmeye Devam Etmek, Anne Karnındaki Bebeği Etkiler Mi?

Hem hamile hem de emziren annelerin en çok merak ettiği sorulardan biri de laktasyona devam edildiğinde, doğacak bebeğin gelişimine zarar gelip gelmeyeceğidir.

Anneler güçlü bir şekilde besleniyor, gerekli olan vitamin ve mineralleri alıyor, doğru bir beslenme programı uyguluyor, yeme miktarından çok yediklerinin içerik kalitesine önem veriyor ise; hamileyken laktasyonun devam etmesi, anne karnındaki bebeğin gelişimine olumsuz etkiler doğurmaz.

Hamilelikte Emzirilen Sütün Kalitesi Değişir Mi?

Gebelikle birlikte anne sütündeki protein oranı yükselerek, şeker oranında düşüş meydana gelir. Bu durumda sütün tadında da değişim olur. Sütün tadında yaşanan değişim bebeğin anne sütünü istememesi durumuna yol açabilmektedir.

emzirme-1

Anne sütünün tadında, kıvamında ve miktarında değişikliklerin meydana gelmesi bazı bebeklerin emmeyi kendilerinden bırakmalarına sebep olurken, bu değişkenliklerin hiçbiri sütün kalitesini etkilemez.

Anne sütü ile bebeklerin bağışıklığının sağlandığını, bebeğin gelecek yaşamında da 2 yaşına kadar laktasyonun ne kadar önemli olduğunu düşünecek olursak, yeni hamileliklerde de bebek anne sütünü almak istediği sürece emzirmeye devam edilmelidir.

Hamile Kalınca Süt Kesilir Mi?

Hamile kalınca süt kesilmez. Bazı anne adaylarında gebelik döneminde artan progesteron hormonu ile sütun miktarında değişimler yaşanabilmektedir. Doğum sonrası anne vücudunda hormonsal denge tekrar eski haline geri döneceği için süt miktarında yaşanan azalma da ortadan kalkar.

Hamilelikte Anne Sütü Emzirilen Bebeği Zehirler Mi?

Bebek emzirme döneminde yeniden hamile kalan anneler için, hamilelikte sütun emzirilmesi durumunda bebeğin zehirlendiği iddiası bulunmaktadır.

Hamiliğin ilk üç aylık döneminin tamamlaması ile, 4.aydan başlayarak hamileliğin sonuna anne sütü kolostruma dönüşür. Bunun sebebi anne sütünün, bebeğin mekonyum artış ihtiyacına yardımcı görev üstlenmesidir.

Zamanla kolostruma dönüşen sütün tadında ve kıvamında oluşan değişiklikler ile bebek beslenmesi devam ettikçe bebeğin kakasında da değişimler meydana gelir. Dışkı kıvamı, kokusu ve rengi itibari ile bebeğin anne sütünden zehirlendiği konusunda yorumlanır.

Bu tamamen yanlış bir düşünce olup, bu dönemde de alınan anne sütünün bebeğe zararı yoktur. Kakasında oluşan değişiklikler ise tamamen normaldir. Bebek tarafından reddedilmediği sürece, bebeğin emzirilmeye devam edilmesinde sakınca bulunmaz.

emzirme-2

Hem Emziren Hem de Gebe Olan Anneler

Emzirme döneminde, gebe kalma durumu yaşayan anneler, konusunda uzmanlaşmış olan kadın doğum doktoruna bu bilgiyi vererek ilerlemelidir. Hamilelik sürecini yeni yaşayıp tamamlamış ve küçük bir bebek bakımına devam ederken, tekrar hamilelik sürecini yaşamak anne adayları için yorucu bir süreç olmaktadır.

Gebelik döneminde iki katına yükselen hormonlar, fiziksel ve ruhsal değişimler, doğum sonrası anne bedeninin sağlıklı bir şekilde normal düzene dönmeye çalışması süreçleri yıpratıcı olabilmektedir.

Emzirme döneminde yeniden hamile kalmak ise anne adaylarının doktor kontrolünde, aylık muayenelerini aksatmadan, genel kan testlerinde vücudun eksik olduğu vitamin ve mineral desteklerini alarak ilerlemelerini gerektirmektedir.

Emzirme döneminde yeniden hamile kalmak, diğer yandan bir bebekle ilgilenmek annenin vücudunun daha fazla yorulmasını sebep olacaktır. Uyku düzeni, beslenme kalitesi annelerin gerekli enerjisi sağlamalarında en önemli unsurlardandır.

Anne adayları hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlıkları için, gebelik dönemlerini mutlaka doktor kontrolleri altında tamamlanmalıdır. Yolunda ilerleyen gebeliklerde, emzirmeye devam etmek genel olarak herhangi bir olumsuz duruma sebep olmaz.

Yolunda gitmeyen gebeliklerde ise emzirmeye devam etmek anne açısından olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bunun için gebeliklerde kadınların yaşadıkları psikolojik değişimlere, gebeliğin durumuna bağlı olarak emzirmeye devam edilip edilemeyeceği konusunda karar alınmalıdır.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.