KADIN ve KAHVE

Hamilelikte Cinsellik

28.10.2021
234
Hamilelikte Cinsellik

Gebelik dönemine giren çiftlerin en çok merak ettiği, diğer yandan da bebeğe zarar verme ihtimalini düşünerek korktuğu ve konuşmaktan da çekindiği hamilelikte cinsellik, yolunda giden gebeliklerde herhangi bir sorun teşkil etmez.

Hamilelikte Cinsellik Olmalı Mı?

Hamileliğin başlaması ile annede yaşanacak fizyolojik ve psikolojik tüm değişkenler sebebi ile cinsel ilişkiden kaçınma durumları meydana gelebilmektedir. Aynı şekilde baba adaylarında da bebeğe zarar verebilmek düşüncesi ile cinsel ilişkiden kaçınma eylemleri yaşanabiliyor.

Hamilelik döneminin normal bir düzeyde ilerlediğini var saydığımızda, gebelikte ay ay cinsel ilişki nasıl yaşanmalıdır?

hamilelikte cinsellik-1

Hamilelikte Cinsellik: İlk 3 Ay

Gebelik döneminin en hassas yaşandığı dönem olan ilk üç aydır. Aynı zamanda anne adaylarının hem bedensel, hem de ruhsal olarak gebelikle tanıştıkları ve alıştıkları dönemdir. Bu dönemde hormonların ani bir şekilde iki katına ulaşmasıyla, yaşanan mide bulantıları, anne adayında sürekli uyuma isteği, yorgun hissetme hali gibi durumlar cinsellik konusunda isteksizliklerin oluşmasında etken olmaktadır.

Düşük tehlikelerinin yaşandığı ilk üç aylık dönem için; düşük riski olanlar, kanama yaşayanlar, ilişki anında ağrı ya da sancı hissedenler için gebelik takibini yapan doktor ile çekinmeden bu konuda destek almaları tavsiye edilir. İlk üç ayda annelik duygularının yoğun bir şekilde yaşandığını, gebelikte yaşanacak olumsuzlukların bebek sağlığına etki edecek olması düşüncelerine sahip olan anneler objektif olarak karar veremeyebilir. Gebelik takibini yapan doktor tarafından, yapılan muayeneler sonucunda, cinselliğe fiziksel açıdan problem olup olmadığı belirtilmektedir. Yolunda giden gebeliklerde ise cinsellikte kısıtlama yapılmasına gerek yoktur.

İlginizi Çekebilir:  Sperm Ve Yumurta Donasyonu

Hamileliğin 4. Ayında Cinsellik

Hamileliğin ikinci döneminin başlangıcı sayılan 4. Ayda, anne adaylarında cinsel istek noktasında artış yaşamaktadır. İlk dönem için hamileliğe alışma süreci tamamlanmış olacağı için, yaşanan mide bulantıları, halsizlik gibi durumlarda azalmış olacaktır. Hamileliğin 4. ayında da cinsellikte kısıtlama olmasına gerek yoktur.

Hamileliğin 5. Ayında Cinsellik

Hem hamileliğin hem de cinsel hayatın keyifle yaşanabileceği dönemdir. Bu dönemde anne adayının artan hormon seviyeleri sebebi ile cinsel istek artışı en üst düzeye ulaşır. Hamileliğin de en rahat ayı olduğu için, anne ve baba adayları keyifli zaman geçirebilir.

hamilelikte cinsellik-2

Hamileliğin 6. Ayında Cinsellik

Fiziki olarak anne adaylarında yaşanan gözle görülür karın büyümesi gibi durumlar, özellikle bu aylarda yorgunluk, bacaklarda ağrı gibi şikayetler ortaya çıkarır. Bu ayda yaşanan şikayetler sebebi ile cinsel istek noktasında azalış yaşanmaya başlasa da eşlerin isteğine göre hamilelikte cinsellik faaliyetlerinin devam etmesinde sakınca olmaz.

Hamileliğin 7. Ayında Cinsellik

Bu aylarda yalancı sancılar, kasılmalar, kramplar, bebeğin hareketlerini net bir şekilde hissedebiliyor olmak cinselliğin daha da azalmasına sebep olmakta. Erken doğum tehlikesi olmayan gebeliklerde, gebelik takibini yapan hekim tarafından uygun olduğu taktirde cinsel hayat devam eder.

Hamileliğin 8. Ayında Cinsellik

Herhangi bir olumsuzluk yaşanmayan, normal bir şekilde gebelik süreci takip eden kişiler 8. Ayda da cinsellik yaşamaya devam edebilir. Bu donem anne adaylarının hareket kabiliyetlerinin kısıtlı olması ve artan doğum endişelerinden ötürü cinselliği ertelemek isteyebilir. Bu dönemde cinsel istek en az seviyededir. Tüm bu olasılıkların yanı sıra cinsellik isteyen anne adayları olabilir. Sakıncası olmamakla birlikte, 8. Ayda da cinsellik problem yaratmaz.

İlginizi Çekebilir:  Dış Gebelik (Ektopik Gebelik)

Hamileliğin 9. Ayında Cinsellik

Gebeliğin son ayında anne adayları istediği taktirde cinsellik devam edebilmektedir. Dikkatli olmak en önemlisidir. Doğumun yaklaşmış olması ile her an doğum sancıları ile karşılaşma ihtimali bulunur. Genellikle doktorlar son ayda cinsel birlikteliği kısıtlar. Bunun için gebelik takibini yapan doktora danışarak hareket etmek en ideal olanıdır.

Normal gebeliklerde, gebeliğin son iki haftasına kadar cinselliğin kısıtlanmasına gerek yoktur. Hamile kadınlarda yaşanan değişimlerden ötürü hem psikolojik hem de fiziksel anlamda cinselliği istememe durumları eşleri tarafından da normal olarak karşılanmalıdır.

hamilelikte cinsellik-3

Hamilelikte Cinsel İstek Artışı Neden Olur?

Hamilelik döneminin ilk üç ayında artan kadınlık hormonu seviyelerine, kadın vücudu ve psikolojik olarak alışması 4. Ayı bulur. Bu sebeple de gebeliğin 4. Ayından itibaren cinsel istek artışı yükselir,5. Ayında devam eder ve hamileliğin son ayına kadar hormon seviyelerinin düşmesi ile birlikte cinsel istekte de azalmalar yaşanır.

Hamilelik Döneminde Hangi Durumlarda Cinsel İlişki Kısıtlanmalıdır?

Gebelik takibini yapan doktor tarafından, olumsuz durumlarda anne ve baba adayı bilgilendirilir. Yolunda giden gebeliklerde ise cinsel hayatı kısıtlayacak herhangi bir durum yoktur. Gebelikte cinsellik normal bir durumdur. Bu süreçte bazı durumlarda cinsel ilişki kısıtlanır. Bunlar;

  • Düşük riski olan gebeliklerde, zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerektiği gibi cinsellikten de kaçınılmalıdır.
  • Annenin geçmiş hikâyesinde düşük yapma durumu yaşanmış ise ilk üç aylık dönemde cinsel ilişkiden kaçınmalıdır.
  • Hamilelik içerisinde erken doğum tehlikesi yaşayan kadınlar için de belirli hareketleri yapmaması ve bol bol dinlenmesi önerilmektedir. Bu durumlarda da cinsel birliktelik olmamalıdır.
  • Rahim ağzında açılma yaşayan kişiler, erken doğum riski altındadır. Bu durumlarda da cinsellik kısıtlanır.
  • İlişki esnasında ağrı, sancı, kasılma ya da kanama gibi durumların bir ya da birkaçı ile karşılaşıldığında, kadın doğum uzmanına bilgi verilmelidir, cinsellik kısıtlanmalıdır.
  • Kadın ya da erkeğin idrar yolu enfeksiyonu geçirmeleri durumunda da cinsel birliktelik kısıtlanmalı, enfeksiyon tedavisi tamamlanıncaya kadar da ara verilmelidir.
  • Birden fazla bebek bekleyen çiftler, doktor kontrolü ile gebeliğin son üç ayında cinselliğe kısıtlama getirebilir.
İlginizi Çekebilir:  Spiral (RİA) ve Kullanımı

Gebelikte Hangi Cinsel Pozisyon İdealidir?

Hamilelik döneminde cinsel birliktelik esnasında, anne adayının rahat etmesi önemli olup, pozisyon seçimi buna göre yapılmalıdır.

Gebelik dönemi boyunca anne adayları partnerleri tarafından duygusal desteğin yanı sıra cinsel birliktelikler de desteğini esirgememeleri, nezaketini bu anlamda da göstermeleri, annenin sağlıklı bir şekilde gebeliği tamamlayabilmek için önemli etkenlerdendir.

Evlilik kurumu içerisinde cinsel birliktelikler eşler arasında büyük bir bağ oluşturur. Tensel temas ile eşler birbirlerini tamamlayarak güçlenir. Aynı şekilde hamilelikte cinsellik ile mutluluk paylaşılır. Hamilelikte anne adaylarının isteklerine eşler tarafından uyum sağlıyor olmak ise bu bağı daha da kuvvetli hale getirerek, anne adayına büyük bir destek verir. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için ise anne adayının gebelik döneminde yaşadığı her şey çok önemlidir.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.