KADIN ve KAHVE

Highlighter Ne İşe Yarar? Nerelere Uygulanır?

02.11.2021
261
Highlighter Ne İşe Yarar? Nerelere Uygulanır?

Highlighter (aydınlatıcı), yüzünüzü daha ışıltılı ve aydınlık gösteren bir makyaj malzemesidir. 2000’li senelerde moda olan ışıltılı ve canlı makyaj tarzı, bu ürünün yaygınlaşmasını ve trend haline gelmesini sağlamıştır. Artık makyaj yapan her kadının çantasında bir tane bulunan highlighter; krem, likit ve stick formlarda bulunmaktadır.

Bununla birlikte highlighter renkli bir makyaj malzemesi değildir. Bu nedenle hata kaldırma payı çok fazladır. Yelpaze şeklinde olan bir makyaj fırçası ile kolayca uygulanabilir. Hiç merak etmeyin siz de aydınlatıcıyı kolay bir şekilde uygulayabilecek ve hayal ettiğiniz ışıltılı görünüme sahip olabileceksiniz. Çünkü “Highlighter ne işe yarar? Nerelere uygulanır?” benzeri çok merak edilen soruları bu yazımızda cevaplıyoruz. Günlük yaşamda önemli bir yere sahip olan makyaj malzemelerinden birisi olan aydınlatıcı konusunda bilmeniz gereken her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Highlighter Nerelere Uygulanır?

Highlighter uygulamalarının amacı, yüzde lamba ışığının ya da güneş ışığının vurduğu yerleri meydana çıkarmaktır. Aydınlatıcı, yüzün en yüksek noktalarına yani ışığın vurduğu yerlere uygulanmaktadır. Vücut ya da yüzde öne çıkarılmak istenen yerlere vurgu yapılmasını sağlar. Yüz bölgesinde daha çok elmacık kemikleri, burun ve dudak üstüne sürülürken vücutta ise omuz ve bacak bölgeleri ile köprücük kemikleri üstüne uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Scarlet S: Ameliyatsız Yüz Gerdirme

highlighter-1

Yüzü daha aydın göstermek ve daha belirginleştirmek için highlighter; kaş üstüne, burun kemiğine, burun ucuna, elmacık kemiğinin üstüne sürülebilir. Ayrıca dudakları daha dolgun gösterme amacıyla aydınlatıcı üst dudak çizgisine de uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra ıslak görünüme sahip olan makyaj modasına uymak için aydınlatıcı dudak makyajında ve göz makyajında da kullanılmaktadır. Göz makyajında, göz pınarına aydınlatıcı sürmek gözleri olduğundan da büyük gösterecektir.

Kaş altına uygulanan aydınlatıcı ise kaşların kalkık gözükmesini sağlamaktadır. Dudak makyajında ise dudakları belirginleştirmek için ruj sürdükten sonra tam dudak ortası olan yere aydınlatıcı uygulanmaktadır. Highlighter uygulaması göz makyajı ve fondöten uygulaması yapıldıktan sonra yapılmalıdır. Ancak highlighter üstüne pudra yapılması önerilmez. Çünkü fondöten altında kalan aydınlatıcının bir anlamı ve işlevi kalmayacaktır. Bu yüzden makyaj bittikten sonra aydınlatıcı kullanılması tavsiye edilir.

Highlighter Nasıl Sürülür?

Highlighter, cilt tipine uygun olarak tercih edilmelidir. Likit aydınlatıcılar fazla parlak ve simli olduğu için yağlı ciltlere uygulandığında dikkat edilmelidir, cildi daha çok yağlandırabilir. Toz aydınlatıcılar pudra yapılıdır. Günlük hayatta yapılan makyajlarda doğal görünüm sağlanması için toz aydınlatıcı kullanılmak daha doğru bir seçim olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kepçe Kulak Nedir? Kepçe Kulak Ameliyatı

highlighter-2

Aydınlatıcıların renk seçimi ten rengi baz alınarak yapılmalıdır. Bu konuda;

  • Şeftali pembe, açık incimsi pembe, ışıltılı şeftali pembe, bronz ve şampanya renkleri tercih edilmektedir.
  • Bronz tenlerde pembe ve şeftali tonlar ışıltılı ve doğal bir duruş sağlar.
  • Beyaz tenli olanlara ise incimsi pembe ve şampanya tonları uygun olmaktadır.

Pudra yapılı olan toz aydınlatıcılar için yelpaze şeklinde ve geniş olan fırçalarla yapılan uygulamayla aydınlatma sağlanmaktadır. Fondöten uygulamasından sonra uygulanması gereken toz aydınlatıcılar, burun kemiği, çene ve burun bölgesi, elmacık kemiklerine tampon hareketler ile uygulanmaktadır.

Açılı fırça yardımıyla yapılan uygulama da içten dışa yayılma ile doğal bir görünüm elde edilmektedir. Ancak ciltte yağlanma sorunu varsa krem ya da likit aydınlatıcı yerine toz aydınlatıcı kullanılmalıdır. Böylece cilt doğal ve dengeli gözükmektedir.

Likit Highlighter Nasıl Sürülür?

Highlighter tavsiyeleri içinde en çok seçilenlerden birisi likit aydınlatıcıdır. Likit aydınlatıcılar makyaj fırçası ya da makyaj süngeri kullanılarak uygulanır. Kapatıcı ve fondötenden uygulandıktan sonra uygulanmakta olan aydınlatıcı, elmacık kemikleri, burun kemiği, kaş kemikleri üstüne sürülmektedir.

İlginizi Çekebilir:  2 Malzeme İle Evde Hazırlanan 10 Yüz Maskesi

Cilt kuruluğundan yakınanlar, likit aydınlatıcı kullanmaktadır. Zira pudralı ürünler cildi olduğundan daha kuru göstermektedir. Cildin nem dengesinin korunması için ıslak görünüm vermekte olan ve cilde nem kazandıran ürünler seçilmelidir.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.