KADIN ve KAHVE

Instagram Sınırlama Nedir?

08.08.2021
269
Instagram Sınırlama Nedir?

Sosyal medyayı kullanırken kendinizin ve sevdiklerinizin güven içinde olmasını istersiniz. Popüler uygulamalardan olan Instagram, güvenliğinizi sağlamak adına sürekli olarak çalışmaktadır. Bu konuda geliştirdiği son özelliklerden biri de Instagram sınırlamadır. Özellikle siber zorbalığın engellenmesi adına geliştirilen bu özellik, 2019 yılında piyasaya sunulmuştur.

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, 7’den 70’e her yaştan kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Instagram sayesinde gündemi takip edebilir, anılarınızı paylaşabilir ve arkadaşlarınızın neler yaptığını görebilirsiniz. Bu özellikleri sayesinde her yıl milyonlarca kullanıcıyı bünyesine çekmektedir.

Instagram Sınırlama Ne İşe Yarar?

Sosyal medya özellikle gençler tarafından bilinçsizce kullanılmaktadır. Bu nedenle siber zorbalıklar meydana gelmekte ve gençler umutsuzluğa sürüklenmektedir. Herkes tarafından yapılabilen Instagram sınırlama özelliği sayesinde kendinizi ve sevdiklerinizi kötü yorum ve yanlış arkadaşlıklardan koruyabilirsiniz. Instagram sınırlama özelliğinin sağlayacağı faydalar şu şekildedir:

 • Paylaşımlarınızın altına yapılan küfür, şiddet ve hakaret içeren yorumları kısıtlayabilirsiniz. Bu sayede oluşabilecek psikolojik baskıdan kendinizi korumuş olursunuz.
 • Yorumlarından rahatsız olduğunuz kişiyi engellemeden yorumlarından kurtulabilirsiniz. Kişinin profiline girerek bu özelliği aktive ettiğiniz takdirde gönderilerinizin altına yaptığı yorumları gizleyebilirsiniz. Bu sayede yorum yapan kişi haricindeki insanlar, şahsın yorumlarını görmeyecektir.
İlginizi Çekebilir:  Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

instagram sınırlama-1

 • Eğer bir işletme sahibiyseniz ve işletmenizin tanıtımını Instagram üzerinden gerçekleştiriyorsanız, gönderilerinizin altına fazlasıyla yorum geliyor olabilir. Bu yorumların içinde olumsuz yorumlarda yer alabilir. İşletmenizin itibarını korumak adına bu kişilerin yorumlarını sınırlamak faydalı olacaktır.
 • Gönderilerinizin altına direkt yorum yapılmasını engelleyebilirsiniz. Bu sayede kim, ne yorum yaptı diye düşünmenize gerek kalmaz.
 • Sosyal medya ortamınızın daha temiz ve sağlıklı olmasını sağlar.
 • Eğer küçük yaşta Instagram kullanan bir yakınınız varsa bu işlemi uygulayarak onu sosyal medyanın olumsuz etkilerinden koruyabilirsiniz.
 • Sınırlama özelliği ile Instagram’dan engellersem alınır mı, yorumunu silersem ayıp olur mu diye düşünmenize gerek kalmayacaktır. Kişiyi engellemeden ve yorumunu silmeden yorumlarının görünmesine engel olabilirsiniz.

Instagram Sınırlama Özelliği Nasıl Kullanılıyor?

Eğlenmek, keyifli vakit geçirmek için kullandığımız Instagram, kötü niyetli kişilerin etkisiyle olumsuz bir deneyime dönüşebilir. Instagram sınırlama özelliğini kullanarak keyfinizi kaçıran yorumların önüne kesin olarak geçebilirsiniz. Üstelik sınırlama özelliğini aktifleştirmeniz sadece 5 dakikanızı alacaktır. Bu özelliği aktifleştirmek için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 1. Gönderinizin altında rahatsız edici bir yorum gördüğünüzde yorumu yapan kişinin Instagram profiline giriniz.
 2. Profil hesabının sağ üst kısmında üç nokta yer almaktadır. Bu üç noktaya basınız.
 3. Karşınıza Kısıtla yazısı çıkacaktır. Bu yazıya basınız.
İlginizi Çekebilir:  Kraliçe Arı ve Cam Tavan Sendromu

Kısıtla yazısına bastıktan sonra gönderilerinizdeki yorumlarını sadece o görebilecektir. Ayrıca bu kişi yorumlarının kısıtlandığının farkına varamayacak. Yorum sahibi, hesabından gönderilerinize baktığında yorumlarını görmeye devam edecektir. Bu özellik sayesinde kişiyi engellenmesine gerek kalmayacaktır.

instagram sinirlama 2

Instagram Sınırlama Özelliği Nasıl Kaldırılıyor?

Instagram sınırlama özelliği ile kişileri engellemekten kurtulabilirsiniz. Böylece engellediğim anlaşılacak mı, ayıp olacak mı diye düşünmenize gerek kalmayacaktır. Birçok avantajı da beraberinde getiren bu uygulamadan faydalanmayı bırakmak istediğinizde izlemeniz gereken adımlar oldukça kolaydır. Uygulamanız gereken adımlar şu şekildedir:

 1. Instagram profilinizi açınız. Gizlilik kısmına basınız.
 2. Kısıtlı hesaplar kısmını açınız. Karşınıza kısıtladığınız hesaplar çıkacaktır.
 3. Açmak istediğiniz hesaba basınız ve Sınırlamayı Kaldır yazısının üstüne tıklayınız. Bu işlemleri tamamladığınızda kişinin sınırlaması kaldırılacaktır.
 4. Başka bir seçenek olarak;
 5. Sınırlamasını kaldırmak istediğiniz kişinin profilini açınız.
 6. Profilin sağ üst kısmında yer alan üç noktaya tıklayınız.
 7. Sınırlamayı Kaldır yazısına basınız. Bu aşamalardan sonra kişinin sınırlaması kaldırılacaktır.

Eğer kişinin haberi olmadan yorumlarından kurtulmak istiyorsanız, hesabını sınırlandırmak en iyisi olacaktır. Bu sayede kişi gönderilerinizi ve hikayelerinizi görebilir, ancak yorumları ve mesajları etkilenecektir. Instagram sınırlamayı, hafif bir engelleme olarak düşünebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Patates Mucizesi..!

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.