KADIN ve KAHVE

Karbon Peeling İle Cilt Bakımı

29.12.2021
140
Karbon Peeling İle Cilt Bakımı

Kadınların en sevdiği güzellik bakımları arasında olan peeling, son zamanlarda erkeklerin de uygulamayı çok sevdiği bir bakım uygulaması haline geldi.

Peeling, gün geçtikçe farklı tekniklerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bunlardan biri de en etkili peeling uygulamaları arasında yer alan Karbon Peeling! Son zamanların en çok merak edilen güzellik iksiri Karbon Peeling hakkında, merak ettiğiniz her şeye bu yazımızda yer verdik.

Karbon Peeling Nedir?

Peeling, cilt yüzeyine etki ederek ölü deriyi, kirleri ve deri altına işlemiş yağ ve bezeleri yok etmek amacıyla uygulanır. Karbon peeling ise bu etkilerin tamamını aktif ve yüksek düzeyde sunar. Farklı peeling uygulamaları ile cilt tipine ve hedefe yönelik çözümler sunulur.

Peeling için kullanılan maddelerden biri olan aktif kömür ya da bir diğer adıyla aktif karbon, cilt sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunur. Aktif karbon, normal kömürün yüksek ısıya maruz kalması sonucu oluşur. Siyah, ince bir toz formuna getirilir. Bu sayede toz halindeki kömürün içinde küçük boşluklar oluşur. Küçük boşluklar, toksin ve kimyasalların yakalanmasında önemli rol oynar. Ayrıca boşluklu yapısı sayesinde kolay absorbe edilebilir bir özellik kazanır. Aktif karbon, kömürden elde edilmekle birlikte normal kömür ile aynı yapıda değildir.

Karbon peeling, diğer peeling uygulamalarına göre çok daha güçlü bir etkiye sahip. Bunun en temel nedeni karbonun lazer ışınları ile birlikte uygulanıyor olmasından kaynaklanıyor.

Cildin üst yüzeyine uygulanan solüsyon lazer ışınları devreye girdiği anda cildin alt tabakasına doğru ilerliyor ve bu sayede ciltten arınması gereken tabakaları bir bütün halinde yok ediyor.

Nasıl Uygulanır?

Karbon peeling uygulamasında, karbon tozundan elde edilen solüsyon tüm cilde uygulanıyor. Ardından kuruması için kısa bir süre bekletiliyor. Lazer ışınları ile birlikte desteklenen bu cilt bakımı uygulamasında, lazerle cilde uygulanan solüsyonun ısınarak aktif hale getirilmesi sağlanıyor.

Siz de cildi yeni doğan pürüzsüzlüğüne kavuşturmak istiyorsanız, ana maddesi aktif kömür olan karbon peeling ile derin bir cilt temizliğine ulaşabilirsiniz.

karbon peeling-1

Evde Uygulanabilir Mi?

Bu kesinlikle mümkün değildir. Uygulamanın içerisinde kullanılan malzemelerden tutun, lazer ışınlarına kadar içerik tamamen profesyonel kişiler tarafından uygulanabilme imkanı sunar. Bu nedenle karbon peeling uygulamasını evde kendi kendinize uygulamak asla mümkün değildir. Profesyonel kişiler tarafından, güvenilir yerlerde yaptırılmalıdır.

Karbon Peeling Faydaları Nelerdir?

Uygulamanın cilt üzerinde gözle görülür bir çok faydası bulunmaktadır. Bunlar;

 • Cilt yüzeyinin yanı sıra, cildin alt tabakasında bulunan yağı kiri ve kalıntıları bütünüyle yok eder.
 • Cildin canlı parlak bir görünüme ulaşmasına yardımcı olur.
 • Yağlı cilde sahip olan kişilerde, cildin yağ oranını düzenler.
 • Cilt lekesi ne sahip olan kişilerde, leke giderici özelliği bulunuyor.
 • Siyah nokta avcısı. Siyah noktalardan bir defada tam olarak kurtulma imkanı sunuyor.
 • Aynı zamanda beyaz nokta olarak da bilinen deri altına nüfus etmiş yağ birikintileri i de yok ediyor.
 • Pürüzsüz canlı ve temiz bir cilt sunuyor.

Karbon Peeling’in Yan Etkileri Var Mı?

Uygulama sonrasında ciltte hafif bir kızarıklık oluşumu normaldir. Bunun dışında olası yanma, lekelenme, şişme, kaşınma gibi benzeri olumsuz durumlar ile karşılaşırsanız, mutlaka uygulamayı yapan kişi ile anında iletişim kurmalısınız.

Karbon Peeling uygulaması, çok güçlü etkilere sahip bir uygulama olduğu için ve içerisinde kullanılacak ekipman ve malzemelerin önemli olması sebebi ile; tamamen profesyonel kişiler tarafından  yapılması gereken bir uygulamadır. Bu sebeple güvenilir, temizlik ve hijyen noktasında endişe duymayacağınız kliniklerde bu uygulamanın yaptırılması çok önemlidir. Aksi taktirde ise;

 • Kullanılan lazer ışınları olması gerektiğinden fazla uygulandığı taktirde ciltte yanıklar oluşabilir.
 • Kullanılan solüsyon içeriği ciltte yanık, alerji, kızarıklık ya da sivilce gibi durumlara sebep olabilir.
 • Hijyenik olmayan ortamlarda yapılan uygulamalar ile cildin enfeksiyon kalmasına sebep olabilir.
 • Karbon peeling uygulanacak cilt üzerinde açık yara derin sivilce sedef, egzama gibi durumların olmaması gerekir.

Tüm bu nedenlerden ötürü uygulama öncesinde dermatoloji bölümü uzman hekimleri tarafından bu uygulamanın kendi cildinize uygun olup olmadığı yönünde detaylı bilgiyi edinmelisiniz.

Karbon Peeling-2

Karbon Peeling Sonrasında

 • Cildin su ve sabun ile teması en az 12 saat kesilmelidir. Banyo yapmak ya da yüz yıkama gibi eylemlerden kaçınılmalıdır.
 • Cilt üzerinde güneş lekeleri oluşmaması için, uygulamanın ardından en az bir hafta güneşe maruz kalınması gerekir. Açık havada güneş koruyucusu kullanılmalıdır
 • Uygulama sonrası kullanacağınız nemlendirici krem ya da merhemler uygulamayı sağlayan uzman tarafından paylaşılmaktadır.
 • Uygulama sonrası en az 3 gün kozmetik ürünler cilde uygulanmamalı makyaj uygulamalarından kaçınılmalıdır.

Etkili bir yöntem olan karbon peeling uygulamasının, cilt üzerinde olumsuz etki bırakmaması için; Uygulamayı yaptırmadan önce kendi cildinize uygunluğunu mutlaka dermatoloğunuza danışın.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.