KADIN ve KAHVE

Kereviz ve Cilt Bakımı

18.03.2021
312
Kereviz ve Cilt Bakımı

Kerevizin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kereviz Nedir? Kerevizin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kereviz bedene çok yararlı olan maydonozgiller sınıfındaki bir sebzedir. Yaprakları yeşil olan kerevizin de çok yararı vardır. Vitamin, mineral yönünden varlıklı yararlı bir sebzedir. Kereviz bir kış sebzesidir. Kerevizin içindeki vitaminler C vitamini, D vitamini, A vitamini, B6 ve B12 vitaminlerdir. Ve bir başka özelliği de antioksidan özelliğidir.

Kereviz Nedir?
Kereviz kış sebzesidir. Şubat ayında başlar ve Nisan ayının sonuna kadar kerevizi bulabilirsiniz. Kerevizin zeytinyağlı yemeğini kullanmalısınız. Ama başka faydalarını dahi alabilmek için kereviz sapının suyunu dahi tertipli olarak içmelisiniz.

Kerevizin Vücudumuza Faydaları

 • Kerevizin antioksidan özelliği olduğu için bedende iltihap oluşumunu engeller. Eklem ağrıları ve akciğer enfeksiyonları gibi problemleri olanlar kereviz tüketebilirler.
 • Kereviz bağırsak ve hazım sistemini düzenler, bireyin bedeni temizler.
 • Reflü hastaları için kereviz tavsiye edilir. Çünkü mide asidini düzenlemektedir.
 • Kerevizin lif oranı ve su oranı yüksektir. Bu yüzden kereviz, hazım sistemimizi düzenlemektedir. Kereviz tohumunun özelliği de sidik söktürücü olmasıdır.
 • Kerevizin içinde fenolik maddeler olduğu için kasların gevşemesini karşılamaktadır.
 • Böylelikle kan basıncımızı ve kalp atışımızı düzenlemektedir.
 • Kerevizin içindeki A vitamini ve beta-karoten yardımıyla cildinizi korur. Cildinizin onarılmasında tesirli bir rol oynar.
 • Kerevizin bir başka yararı dahi kemikleri güçlenmesidir. Kemik hastalıklarıyla mücadelede büyük bir tesire sahiptir.
 • Kereviz kanın düzenli bir şekilde pıhtılaşmasına yardımcıdır.
 • Kereviz kadınların adet dönemlerinin düzenlenmesinde faydalıdır.
 • Kereviz ile Cilt Bakımı
 • Kerevizin sapının dahi cilt bakımında çok mühim bir yeri vardır. Kereviz çok sıhhatli bir gıda olduğu için cildimize de çok faydalıdır. Kereviz K vitamini bakımında epey varlıklıdır ayrıyeten içinde A, B-2, B-6 ve C vitamini bulunmaktadır. Folat, Potasyum, Magnezyum,
 • Pantotenik asit ve lifler yardımıyla de beden ve cilt sağlığına dahi çok yararlı bir sebzedir.

Kerevizin içindeki A vitamini cildimizi gençleştirir ve yaşlanmasını yavaşlatır. Ve içinde cildimizin nemlenmesi ve beslenmesi için de E vitamini de bulunmaktadır. Omega-6 yağ asitleri de içerdiği için cilde elastikiyet kazandırır. Ve sivilce oluşumunun önüne geçmektedir. Cildimizin PH dengesini de korumaktadır. Yapısındaki antioksidan yardımıyla cildi pürüzsüzleştirir. Parlaklık verir, akne oluşumunu mani olur ve cildi güzelleştirip beslemektedir.

İlginizi Çekebilir:  Vazelin ve Faydaları

kereviz

Kereviz sapı kullanarak naturel yollar ile duru ve düzgün bir cildiniz olur. Kerevizin sapı en vitaminli olduğu kısımdır. Kereviz sapının suyu ile bir karışım hazırlayıp tüketirseniz kısa zaman içinde cildinizde faydasını göreceksiniz.

Kereviz ile Cilt Bakımı

Kereviz Sapı Suyu ile Cilt Bakımı Tarifi
Kereviz ile Cilt Bakımı yazımıza kerevizin bir başka bölümü olan sapının faydaları ile devam ediyoruz. Kereviz sapı suyu ile cilt bakımı için lüzumlu malzemeler; 6 adet büyük kereviz sapı, 12 dal maydanoz, yarım limon suyudur. Yapmanız gereken bütün malzemeleri çırpıcıdan geçirmelisiniz. Posasını ayırın ve suyunu bir sürahiye aktarıp içebilirsiniz. Eğer su katılaşırsa içine su ek edebilirsiniz. Ayda bir kez 3 günlük kür biçimde yapılmalı ve 3 gün peş peşe sabahları aç karnına bir bardak içilmelidir.

Kereviz Sapı Suyunun Cildinize Yararları

 1. Kereviz sapı suyunun içindeki vitamin ve mineraller yardımıyla cildinizi serbest radikallerden koruduğu ve ihtiyarlama belirtilerini azalttığı bilinmektedir. Bu sayede cildinize parlaklık, elastikiyet ve gereksinimi olan nemi vermektedir. Ve saç derinizin oksijen almasına yardımcı olarak sizi sıhhatli bir saça kavuşturur.
 2. Kereviz sapı suyu cildinizi samimi nemlendirmektedir. Ve cildinizi besleyen kereviz sapı suyu, sivilce ve akne oluşumunu dahi en üye indirmektedir.
 3. Vücudunuzun pH dengesini denetim altında tutmaktadır. Cildinizin çok sebum üretmesine mani olmaktadır. Yani yağlı cilde sahip olanlar için çok tesirli ve naturel bir seçenektir.

Kereviz Sapı Suyu Nasıl Tüketilir?
Kereviz sebzesini pazardan, marketten, manavlardan temin edebilirsiniz. Kereviz suyu uygulamak için kerevizin sapını katı meyve sıkacağı makinesinde sıkabilirsiniz. Her sabah yapmanız gereken 4-5 adet kereviz sapını sıkmak. Kahvaltıdan asgari yarım saat evvel içmelisiniz. Kahvaltıdan evvelki yarım saat içinde de spor yapmanız sıhhat yönünden çok yararlı olacaktır. En az yarım saat yürüyüş yahut antrenman uygulamak çok önemlidir. Kahvaltı saatiniz gelene kadar güne canlı başlamış olursunuz. Bedeninizin esnemesini sağlayacak bir sabah yogası yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kekik Suyunun Bilinmeyen Faydaları

Kereviz Yağlı Ciltlere Faydalıdır
Cildiniz yağlı şayet naturel bir usul olan kereviz suyunu tecrübe edinebilirsiniz. Kereviz suyunu her gün içebilirsiniz. Alternatif olarak kerevizi dilimler durumuna getirip suyun içinde kaynatabilirsiniz. Bu suyu buzdolabına koyup her gece tonik olarak cildinize sürebilirsiniz. Bu tonik ile cildinizi temizlerseniz cildinizin pH dengesi yineleme sağlanacaktır.

Kereviz Suyu Sivilce Ve Akne İzlerine İyi Gelmektedir

Sivilcelere iyi gelen maske için lüzumlu malzemeler kereviz, çay ağacı ve nane yağıdır. İlk olarak kerevizi bir suyu içinde kaynatınız. Bu malzemelerden birer ölçü kaynattığınız suyun içine ek ediniz. Sonrasında cildinize uygulayabilirsiniz. Bir zaman sonra cildinizi durulayabilirsiniz. Bunu haftada üç gün tekrarlayabilirsiniz. Bu aplikasyon ile sivilce ve akne izlerinden kurtulabilirsiniz.

Kereviz Yaşlanma Karşıtıdır
Kerevizin içinde antioksidan ve A, E ve C vitaminleri olduğu için serbest radikallerin yol açtığı zararlara karşı koruma karşılamaktadır. A vitamini yaşlanmayı geciktirir. İçindeki E vitamini de cildimizin rutubet dengesini korumaktadır.

Kereviz Cildinizin Elastikiyetini Artırır
Kerevizin içinde Omega-6 yağ asidi olduğu için cildimize parlaklık ve elastikiyet vermektedir. Ve kalsiyum, selenyum, fosfor, potasyum ve magnezyum gibi mineraller ile cildimizi beslemektedir.

Kereviz Akne ve Sivilceleri Azaltır
Kerevizin bir özelliği de cildimizi nemlendirip beslemesidir. Akne ve sivilce sorunu olanlar insanlar çay ağacı ve nane yağının içine kereviz suyu karıştırıp cildine uygularlarsa pozitif neticeler alacaklardır.

Kereviz Yağlı Ciltlerde Etkili
Eğer yağlı bir cildiniz varsa her gün kereviz suyu içebilirsiniz. Kerevizi dilimleyip suyun içinde kaynatabilirsiniz. Soğuması için buzdolabında beklettikten sonra geceleri yatmadan evvela cildinizi bu su ile silebilirsiniz. Bu tanımı uyguladığınızda cildinizin pH dengesi tekrar sağlanacaktır.

Kereviz ile Vitiligo Tedavisi
Ciltte ak lekeler ile kendini gösteren vitiligo hastalığı kereviz ile tedavi edilebilir. Kerevizin içindeki psoralenler ciltteki melanin üretimini çoğaltır. Vitiligodan kurtulmanıza yardımcı olur.

Kerevizin cilde faydaları nelerdir? Kereviz sapı suyu ne uygun? Sivilceler için maske

Birçok bireyin kokusunun keskinliğinden ötürü sevmediği fakat doğru pişirildiğinde tadı olağanüstü olan kereviz, insanların hem beden üstelik cilt sağlığında çok mühim rol oynuyor. Uzmanların yaptığı incelemeler neticesinde kereviz ciltte anti-aging tesir yaratarak sivilcelerin uzaklaşmasını sağlıyor. Peki kerevizin cilde faydalarından faydalanmak için nasıl tüketilmelidir? Kerevizin cilde başka faydaları neler?

İlginizi Çekebilir:  Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır?

Kereviz, maydanozgiller familyasına ilişkin epey yararlı bir sebzedir. Kendine saf tadıyla düşük kalorili sebzeler arasında olan kereviz, kış aylarında piyasa tezgahlarına geliyor. Ilık iklim seven kerevizin yaprakları yeşillik olarak kullanılır. Kereviz içeriğinde ziyadesiyle mineral ve vitamin barındırır. Tam bir karaciğer arkadaşı olan bu gıda karaciğer sorunu olanların tüketmesi gereken bir sebzedir.Uzman doktorların kolesterol hastalarının tüketmesini önerdiği kereviz bunun yanı sıra yüksek tansiyona dahi iyi gelir. Tüm bu faydalarının beraberinde kerevizin cilt sağlığına dahi iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Bunca faydasının beraberinde kereviz cilt bakımında dahi epey tesirli bir yeşillik. İçerisinde bulunan mineraller ve vitaminler yardımıyla cildinizin yenilenmesini ve nemlenmesine katkıda bulunmaktadır. kereviz maskesinin ciltteki sivilce sorunlarına de iyi geldiği söylenmekte. Kereviz içinde C vitamini, D vitamini, A vitamini, B6 ve B12 vitaminleri barındırır. Antioksidan özelliği yardımıyla kereviz bedeni temizler. Varsa bedende meydana gelen iltihabı iyileştirir.

ANTİ-AGE ETKİSİ SAĞLIYOR

Kereviz, potansiyel antioksidan olarak vitamin A, E ve C vitaminlerini barındırır. A vitamini ihtiyarlama belirtilerini en üye indirirken, E vitamini şayet cildin nemini korur.

CİLDİN ELASTİK ÖZELLİĞİNİ ARTTIRIR

Kerevizde bulunan Omega-6 yağ asidi, cilde parlaklık ve elastikiyet kazandırır. Ayrıca, kalsiyum, selenyum, fosfor, potasyum ve magnezyum gibi mineraller ile cildinizin sağlığını korur.

KEREVİZ CİLDE NASIL UYGULANIR

Yağlı ciltten şikayet eden insanlar günlük olarak kereviz suyu içebilir. Bir başka usul de kerevizi dilimleyip suyun içinde kaynatın. Buzdolabına koyun. Gece yatmadan evvela cildinizi tonik olarak kullanın. Bu usul ile cildiniz PH dengesini tekrar sağlayacaktır.

SİVİLCE VE AKNELERE İYİ GELEN KEREVİZ MASKESİ TARİFİ

MALZEMELER

 • Kereviz
 • Çay ağacı
 • Nane yağı

YAPILIŞI

Bu malzemelerden birer oran kereviz suyunun içine katın ve cildinize uygulayın, bir süre sonra durulayın. Haftada üç gün programınız gerekiyor. Bu sayede sivilce izleri, akne izleri gibi geçmesi zor izlerde mutlaka faydasını görebilirsiniz.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.