KADIN ve KAHVE

Kıvırcık Saçlar Nasıl Uzar?

26.12.2021
141
Kıvırcık Saçlar Nasıl Uzar?

Eğer kıvırcık saç yapısına sahipseniz, işiniz düz ya da dalgalı yapıya sahip saçları olan kişilere göre çok daha zor. Kıvırcık saçların sağlıkla uzamasını sağlamak için yıkamak, kurutmak, bakımını yapmak konusunda birçok ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Yapısı gereği diğer saç yapılarına göre kırılma, kopma, yıpranma ve kuruma gibi olumsuz etkilerden çok daha çabuk etkilenen bir yapıya sahip. Saçlarını sağlıklı bir şekilde uzatmak isteyen kıvırcık saçlara sahip olan kişiler için bu yazımızda; Kıvırcık saç nasıl uzatılır? Kıvırcık saç uzatma teknikleri nelerdir? Kıvırcık saçları uzatmanın püf noktaları nelerdir? gibi tüm detaylara yer verdik.

İşte ayrıntılar;

Kıvırcık Saç Yavaş Mı Uzar?

Halk arasında kıvırcık saçların, diğer saç tiplerine göre daha yavaş uzadığı hakkında bilinen bir genelleme bulunuyor. Aslında bu genelleme yanlış olmakla birlikte, doğrusu kıvırcık saçlar diğer saçlara göre aynı oranda uzuyor olsa da buklelerin toparlaması sonucu daha kısa bir görüntüde olmasına sebep olmaktadır.

Kıvırcık Saçlar Neden Daha Çok ve Çabuk Yıpranır?

Kıvırcık saça sahip olan kişilerin geneli saç yapısının kuru olmasından şikayetçidir. Bunun en temel sebebi, kafa derisinde oluşan yağlar buklelerden ötürü saça ulaşmaz. Düz ya da dalgalı saçlarda çok daha rahat bir şekilde saça yayılan bu yağlar, kıvırcık saçlarda saç teline yayılmaz ve kuruluk oluşur. Kuru saçlar yağlı saçlara göre daha çabuk yıpranır. Uçlarında daha çabuk kopma ve kırılmalar meydana gelmektedir.

kıvırcık saçlar-1

Kıvırcık Saçları Uzatmanın Püf Noktası Nedir?

Kıvırcık saçların kuru yapıya sahip olmaları sebebi ile daha çabuk ve sağlıkla uzatmak isteyenler için en temel püf nokta; saçları nemli tutmak olmalı. Saçları kökten uca beslemek ve saçların kopmasına engel olmak için sürekli nemli tutmak, her zaman koruyucudur.

Saçları Uzatmak İçin Kestirmek Şart Mı?

Kıvırcık, düz ya da dalgalı fark etmeden eğer sağlıkla ve güçlü bir şekilde hızlı saç uzatmak istiyorsanız; saç uçları yıpranmış durumdaysa maalesef ki kestirmek şart olmaktadır. Uçları kırık ve hasarlı olan saçlar sağlıkla ve verimli bir şekilde uzamaz. Çünkü saçın bu bölümü tamamen cansız ve ölü haldedir. Bu durumda saçın nefes almasına engel olur. Ölü olan kısmı kestirmek saçlarda daha verimli uzatmayı garanti eder.

Sağlıkla bakılan saçı sürekli kestirmenin hiç bir anlamı yoktur. Saç uzatmak için saç kestirme işlemi, sadece yıpranmış saçlarda yapılması gerekir. Canlı ve sağlığını koruyan saçlar için saçları beslemek ve nemli hale getirmek önemli. Bundan sonraki süreçte ise saç uçlarının yıpranması için önlemler alınmalıdır.

Kıvırcık Saçı Uzatmak İçin Hangi Şampuan Kullanılmalı?

Şampuanın kokusu, kutusu ya da markası sizi cezbetmesin. Tabi ki şampuan alırken bunlara da dikkat etmeliyiz ama önemli olan hangi marka ürün kullanırsanız kullanın, saç yapınıza uygun olan ürünü seçin. Kıvırcık saçlar için özel üretilmiş şampuanların tamamı saçların nem ve yağ dengesini koruma ve düzenleme etkinliğine sahip. Kıvırcık saçlara özel üretilmiş şampuanı düz ve yağlı saçlara sahip bir kişi kullanırsa saçları ağırlaşır ve çok çabuk yağlı bir görüntüye neden olur. Bu nedenle saçınıza uygun şampuan türünü seçmelisiniz.

Şampuan Miktarını Azaltın

Kıvırcık saçlı kişiler bol bol şampuanlama eylemine giderek saçın daha temiz olacağına inanır. Çünkü saç şekillendirme için kullandıkları ürünleri bu şekilde her gün iyice bol şampuanla arındırması gerektiğini düşünür. Şampuanlar, saçların sağlığına ulaşmasına sebep olan, kafa derisindeki salgılanan doğal yağları da yok eder. Kıvırcık saçların kurumaması için ise şampuan miktarı az tutulmalı yıkama sıklığı ise uzatılmalıdır.

Kıvırcık saçlıların yaptığı en yaygın hata, her yıkamada bol miktarda şampuan kullanmaktır.

Saçlarınızı Saç Kremi İle Yıkayın

Son zamanlarda kadınların en sık kullandığı yöntemler arasında bulunan saç kremi ile saç yıkama, daha sağlıklı kırılmayan ve kısa sürede etkili uzama sonuçlarına ulaştıran bir yöntem. Sürekli şampuanlama yapmak yerine arada saç kremi ile saçları yıkamak, iyi bir nemlendirme seçeneği olmaktadır.

Doğru kullanılan ve saç yapısına uygun nitelikte olan saç kremi, saça her zaman faydalı etkiler sunar. Kıvırcık saçları sağlıkla ve kısa sürede uzatmanın formülü, en başta da belirttiğimiz gibi saçların kurumasının ve kopmasının önüne geçmektir. Bunun için en iyi nemlendirme biçimi saç kremleri olacaktır. Bunu seçerken kendi saçınıza uygun nitelikteki kremleri kullanmalısınız.

Saç Maskeleri Mükemmel Çözümler Sunar

Nemlendirme özelliğine sahip olan, evde kolay bir şekilde yaparak uygulayabileceğiniz saç maskeleri, saçınıza sağlık katar. Bunun için her evde kolay bir şekilde bulunan yumurta, zeytinyağı ve bal karışımı oldukça idealdir.

kıvırcık saçlar-2

Hindistan Cevizi Yağı Mucizesi İle Tanışın

Her banyodan sonra, özellikle saç uçlarına Hindistan cevizi yağı sürerek nemlendirmek çok iyi bir nemlendirme şeklidir. Hindistan Cevizi Yağı zeytin yağı gibi akışkan değildir. Çok az miktarda uygulanarak tekrar yıkanmaya gerek duymadan saçı kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca hoş kokusu ile parfümlerden çok daha etkili sonuç alabilirsiniz.

Kıvırcık Saçları Nasıl Kurutmalı?

Kıvırcık saçlılar saçlarını uzatmak için, uyguladıkları kurutma teknikleri saçların zarar görmemesi ve yıpranması için önemli oluyor.

Saçlar yıkandıktan sonra emiciliği yüksek olan havlu ya da t-shirt ile nazik bir şekilde kurulama yapılmalıdır. Saç kurutma makinesi, düzleştirici ya maşa gibi saç ısıtıcı ürünleri kullanılmamalı.

Kıvırcık Saçlar Nasıl Taranmalı?

Kıvırcık saça sahip olan kişilerin en çok zorlandıkları konulardan biri saçı nasıl tarayacakları oluyor. Aslında çok basit kurallara sahip. Kıvırcık saça sahip olan kişiler kesinlikle kalın dişli tarak seçmeli. Mümkünse en kalın dişli tarak olmalıdır. Kalın dişli tarafa sahip olmayanlar ise parmaklarını kullanabilir. Tarama esnasında saçlar asla kuru ya da tamamen ıslak olmamalıdır. Mümkünse saçlar nemli ve kremli halde olmalıdır. Tarama esnasında ise saçları önce uçtan sonra yukarıya doğru açarak taranmalıdır. Yukarıdan aşağı taramak saçları yıpratır ve taramayı zorlaştırır.

Sağlıklı Saçlar İçin Sağlıklı Beslenme Şart!

Dışarıdan sürekli desteklenen ve özen gösterilen saçları canlı ve güzel tutmanın en büyük rolü, sağlıklı bir şekilde beslenmekten geçer. Tıpkı cildimiz, tırnaklarımız gibi saçlarımız da dengeli beslenmek ile parlar ve güçlenir. Saçlarını sağlıklı, gür ve hızlı bir şekilde uzatmak isteyen kişiler günlük tükettikleri su miktarına özen göstermelidir. Ayrıca protein, demir, selenyum, magnezyum, omega-3 yağ asitleri, B grubu vitaminler ve E vitamini zengini gıdaları tüketmeye özen göstermelidir. Bu vitamin ve mineral eksikliklerinde saçlarda dökülme, cansız görüntü ve kuruma gibi olumsuz etkiler görülmektedir.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.