KADIN ve KAHVE

Meme Büyütmede Kök Hücre Yöntemi

09.01.2022
259
Meme Büyütmede Kök Hücre Yöntemi

Birçok kadın doğal yollarla kalıcı bir şekilde dolgun ve hacimli göğüslere sahip olmak ister. Gelişen ve değişen tıbbın mucizevi bir çalışması olan adipozit kök hücre çalışması; küçük göğüse sahip olan bireyler için umut kaynağı oluyor. Kök hücre yöntemi ile kadınlarda kalıcı ve doğal yollarla meme büyütme artık mümkün.

Meme Büyütmede Tercih Edilen Yol

Kişinin kendi dokuları ile meme büyütme kanser sonrası cerrahide de tercih ediliyor. Sizlerin de bildiği üzere meme büyütme tedavisinde tercih edilen silikon ve yağ dokusu uygulamaları belli bir zaman diliminden sonra kalıcılığını ve dolgunluğunu giderek yitirebiliyor. Bireylerin yağ dokusunun kendi ana hücreleri ile zenginleştirilmiş adipozit kök hücre çalışması sayesinde doğal ve kalıcı bir şekilde göğüsleri büyütmek gün geçtikçe daha çok tercih edilen bir yöntem haline geliyor..

Küçük göğüs yapısından rahatsız olan kadınların gönül rahatlığı ile uygulayabileceği bu hücre çalışması, kalıcı ve doğal olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen çalışmalar arasında ilk sırada yer alıyor. Geleneksel yöntemlere oranla %90’a yakın canlı dokunun aktif bir şekilde kaldığı bu uygulama meme kanseri cerrahisi sonrasında da sıklıkla tercih ediliyor.

Meme büyütme çalışmasından yanık tedavisine kadar farklı birçok alanda tedavi şansı sunan kök hücreler sayesinde doğal yollardan meme büyütmek artık mümkün. Bu çalışmalar esnasında olgun hücreler yerine öncü hücreler çoğaltılarak meme büyütme tedavisi başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

meme büyütme-1

Plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahide yağ kökenli mezenkimal kök hücre uygulamaları

Bugüne kadar meme büyütme tedavisinde aktif bir şekilde kullanılmakta olan silikon protezler ve sonuçları bilindiği için kalıcı olmayan işlemlere karşı geliştirilen adipozit kök hücre çalışması bireylerin kendi hücrelerinden elde edilmiş olan kök hücreler ile uzun süreli meme büyütme imkanı sağlıyor. Belirtilen yağ dokusu bireylerin kendi hücreleri ile zenginleştiriliyor.

Kişi kendi yağ ve kemik hücrelerinden vücudunda meydana gelen başka dokularından yararlanıyor. Basit bir işlem gibi görünen aslında çok kompleks olan uygulama ameliyathane ortamlarında yapılıyor. Bu çalışmalar esnasında kişiden yağ dokusu elde etmek için hastaya Liposuction yapılmaktadır. Hastadan sağlanan yağ dokusunun ilk önce kan hücrelerinden arındırılarak asitliği azaltılıyor.

Yıkama ve enzimatik aşamalarının ardından hücreler birbirinden ayrıştırılıyor ve yaklaşık 10 dakikalık santrifüj süreci sonrasında tekrardan yıkanıyor. Ortalama bir- bir buçuk saat süren bu işlemler sonrasında stromal vasküler Fraksiyon denilen mezenşimal hücre grubu ayrışıyor. Bu hücreler içeriğinde öncü yağ hücreleri öncü bağ dokusu ve öncü damar hücreleri içeriyor. Bu nedenle kök hücre ile zenginleştirilen yağ dokusu göğüsleri yerleştirildiğinde etkili ve kalıcı sonuçlar elde ediliyor.

Geçmişte yapılan geleneksel meme büyütme yöntemleri ile uygulanan çalışmaların tutma oranı %30 iken kök hücre ile desteklenen ve zenginleştirilen yağ grefti uygulamalarında bu oran %90 a kadar ulaşıyor.

Bireylerin kendi yağ ve kemik iliklerinden alınan bu dokular gerekli işlemlerden geçirilip ayrıştırılıyor. Hemen sonra elde edilmiş olan mezenkimal olarak isimlendirilen kök hücreler, göğüs büyütmenin yanı sıra yumuşak doku dolgusu, kronik yara tedavisi, eklem hasarlarının giderilmesi, doğumsal veya sonradan olan defektlerin düzeltilmesi Z eklem fonksiyonlarının yeterli derecede arttırılmasında da kullanılabiliyor. Özellikle çok geniş yanık izleri olan hastalarda izlerin yeterli derecede azaltılması sebebiyle yanık sahalarına bu uygulama yapılmaktadır.

meme büyütme-2

Yanık izlerinin ve yara izlerinin olgunlaşması ve giderilmesi noktasında kayda değer sonuçlar elde edilmiştir. Yanıkların ve lekelerin ciddi bir boyutta azaldığı gözlemlenen bu tedavi şekli günümüzde sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Kronik yara tedavisinde de oldukça etkili sonuçlar elde edilmesini sağlayan bu yöntem, bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmekte ve ilgi görmektedir.

Günümüzde sıklıkla rastlanılan meme kanserinin cerrahi tedavisi aşamasında meme başı koruyucu cerrahi yapılabilmesi nedeniyle silikon yerine artık sadece kök hücre ile memenin hacim kayıplarının giderilmesi yeterli oluyor.

Hastaların genelinin protez kullanmak istemediğini düşünecek olursak adipozite kökenli kök hücre çalışması sayesinde artık kök hücre ile zenginleştirilmiş yağ dokusu nakli ve kaybedilen dokunun büyük oranda tekrar kazanılması mümkün oluyor.

Kalıcı meme büyütme tedavisi günümüzde oldukça ilgi gören işlemler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Küçük göğüslü kadınların sıklıkla tercih ettiği bu yöntem insan sağlığı üzerine olumsuz bir etki yaratmadığı için güvenle tercih ediliyor.

kadinvekahve 100

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.