KADIN ve KAHVE

Kök Zerdeçal Nasıl Kullanılır? Kök Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

11.08.2021
171
Kök Zerdeçal Nasıl Kullanılır? Kök Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

Son dönemde ismini sıklıkla duyduğumuz ve pek çok uzmanın da şiddetle tavsiye ettiği kök zerdeçal, çeşitli kullanımlarıyla oldukça merak konusu. Zencefilgillerin bir akrabası olarak karşımıza çıkan zerdeçal, Asya kökenli bir bitkiden elde edilmektedir. Kahverengi bir kabuğa sahip olan bitki, altında koyu turuncu renginde etli bir kısımdan oluşmaktadır.  Kök zerdeçal ayrıca, ana vatanı olarak bilinen Asya ülkelerinde “Hint safranı” olarak da isimlendirilmektedir. Pakistan, Hindistan ve Çin gibi ülkelerde aroması oldukça sevilmekte ve pek çok yemeğin içerisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

kök zerdeçal

Eşsiz aromasıyla sofralarımızı süsleyen zerdeçal, aynı zamanda sağlık anlamında da oldukça zengindir. İçerisinde bulunan “kurkumin” adlı bileşenden dolayı sağlık alanında birçok fayda sağlamaktadır. Bilim dünyasının da kanıtladığı bu olumlu etkiler, kök zerdeçalın popüler hale gelmesini sağlamıştır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, hastalıklara karşı direnç oluşturmak gibi pek çok etki, zerdeçal tüketimi ile gerçekleşmektedir. Bu açıdan sıklıkla sorulan kök zerdeçal nasıl kullanılır, faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını gelin hep birlikte öğrenelim.

Kök Zerdeçal Nedir?

Kök zerdeçal, temel olarak Asya kültüründe kullanılan ve zerdeçal tohumundan elde edilen baharata verilen isimdir. Keskin bir kokuya ve tada sahip olan zerdeçal, kök halinde veya toz halinde farklı formlarda kullanılabilmektedir. Mutfak içerisinde kendine has aromasıyla ürün, çeşitli yemeklerde kullanılmaktadır. Bununla birlikte sağlığa olan olumlu etkisi ve sahip olduğu çeşitli faydalarıyla kök zerdeçal daha da ön plana çıkmaktadır. Özellikle ilaç yapımı ve bağışıklık güçlendirici olarak farklı alanlarda zerdeçalın mucizevi etkisinden faydalanılmaktadır. Son dönemde trend olarak bahsedilen zerdeçal çayları ise, en yaygın kullanılan tüketim şekli olarak öne çıkmaktadır.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçalın farklı formlarla karşımıza çıktığından bahsetmiştik. Bu farklılık kök halinde veya toz halinde olmak üzere 2 farklı kullanım sunmaktadır. Zerdeçal, başlıca şu şekilde kullanıma sahiptir:

 • Baharat olarak sos ve çeşnilerin içerisinde,
 • Et ürünlerinin marinasyonunda,
 • Bazı yemeklerde,
 • Meyve suyu, smoothie gibi farklı içecek içerisinde,
 • Farklı malzemeyle birlikte oluşturulan çay şeklinde,
 • Cilt bakımı içerisinde,
 • Çeşitli ilaçlarda zerdeçal sıklıkla kullanılmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Glütensiz Beslenmenin Sağlık Üzerine Etkileri

Bununla birlikte sağlığa olan faydasından dolayı kapsül, toz ve ekstreler şeklinde de zerdeçal tüketilip kullanılabilmektedir. Bu noktada geniş seçenekler sunan zerdeçal, isteğe göre farklı seçeneklerle tercih edilmektedir.

kök zerdeçal-1

Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

Hem bilimsel olarak hem de pek çok kullananın tavsiyesi ile zerdeçalın sağlık üzerindeki pozitif etkisi kanıtlanmıştır. Sofralarda sıklıkla kullanılan bu besin, damak zevkimizi arttırırken aynı zamanda vücudumuzda pek çok noktada şifa olmaktadır. İçerisinde sahip olduğu C ve B6 vitaminleri, demir, magnezyum, potasyum ve fosfor açısından oldukça zengin olan zerdeçal, doğal bir antioksidandır. Böylesine güçlü içeriği olan kök zerdeçalın faydaları şu şekildedir:

 • Bağışıklık sistemi güçlendiricidir.
 • Enfeksiyon hastalıklarında etkilidir. İltihabı azaltır ve enfeksiyon kapmasını önler.
 • Ağrı kesici özelliği ile tüm ağrı çeşitlerinde etkilidir.
 • Karaciğer sağlığı üzerinde etkilidir.
 • Özelikle kansere karşı büyük bir direnç sağlar. Kansere karşı koruyuculuğu ve kanserle savaşması ile bu tür hastalıklarda önemli bir görev üstlenir.
 • Sindirim sistemine yardımcıdır. Sindirimi hızlandırır ve düzenli çalışmasını sağlar.
 • Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar ve kan dolaşımını arttırır.
 • Eklem ve kas hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Grip, soğuk algınlığı, öksürük gibi rahatsızlıklarda direnç sağlar.
 • Metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir. Bu sayede kilo kontrolünde önemli bir rol oynamaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Diyabet Oranı Hızla Yükseliyor

Yemeklerde, içeceklerde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu ürün, pek çok farklı şekilde tüketilmeye uygundur. Faydaları saymakla bitmeyen zerdeçal, özellikle çay şeklinde son dönemde sıklıkla tüketilmektedir. Beslenme düzenine böylece kolayca eklenen bu eşsiz ürün, düzenli kullanımda oldukça büyük fayda sağlamaktadır.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.