KADIN ve KAHVE

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

01.10.2021
119
Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

Makyaj süngerleri son dönemlerde çoğumuzun eli ayağı oldu. Makyaj süngeri; fondötenimizi pürüzsüz bir şekilde uygulamamızı sağlayan, küçük hatalarımızı kolaylıkla yok etmemize yardımcı olan, makyaj çantamızdan bir saniye bile ayırmadığımız bir alet. Bu küçük ama kullanışlı dostumuz maalesef ki çok fazla kirlendiğinde veya temizlenmeden üst üste kullanıldığında ilk zamanlardaki işlevini kolaylıkla yerine getiremeyebiliyor. Bu yüzden, makyaj süngerlerinizi düzenli olarak temizlememiz büyük önem taşımakta. Tabii ki hepimizin makyaj temizlemek yerine yapmak isteyeceği onlarca aktivite var ancak ciltlerimizi sağlıklı ve ışıltılı tutmak için bu temizliğe mecburuz. Bu yazımızda sizlerle makyaj süngeri nasıl temizlenir paylaşacağız. Sizlere farklı metotlar sunarak bu zorunlu görevi oldukça pratik yöntemlerle, kolaylıkla atlatmanızı sağlayacağız.

Makyaj süngerinizi temizlerken farklı aletler ve temizleyiciler kullanabilirsiniz. Burada önemli olan en çok işinize yarayanı seçmek. Eğer musluğun başında 2 saat boyunca makyaj süngerinizi temizlemek zorunda kalıyorsanız bir yerde yanlış yapıyor olabilirsiniz. Bundan dolayı, işe yaramadığı her seferinde başka bir yöntemi ve aleti kullanmak yararlı olabilir.

makyaj süngeri-kapak

1. Makyaj Süngeri ya da Fırçası Temizleme Pedi Kullanın

Makyaj süngerinin temizlemekten geçen asıl yol, içindeki ürünü kusmasını sağlayacak pütürlü bir zeminde sıkmaktır. Burada önemli olan süngere çok bastırmadan ve şeklini değiştirip zarar vermeden içini temizleyebilmektir. Mağazalarda çoğunlukla fırça temizleme pedi olarak satılan bu işlevli aletler makyaj süngerlerini temizleyebilmek için mükemmeller.

Peki, temizleme pedlerini makyaj süngerini temizlemek için nasıl kullanabilirsiniz? Birlikte inceleyelim:

  1. Adım: Süngeri ıslatın. Bu işlemi musluğun altında birkaç kez sıkarak gerçekleştirin ve tamamen ıslandığından emin olun.
  2. Adım: Temizlik ürünü ekleyin. Tercih ettiğiniz ürün ister bebek şampuanı olsun ister kokusuz ve düz bir sabun… Süngerinizin üzerine kullanmayı tercih ettiğiniz temizlik ürününü ekleyin.
  3. Adım: Süngeri pedin üzerinde bastırarak dolaştırıp durulayın. Süngerdeki ürün lekeleri yok olana kadar silikon uçların üzerinde dolaştırın ve sonra da suda durulayın.
  4. Adım: Kurutun. Makyaj süngerinizi bir kenara koyarak doğal bir şekilde kurumasını bekleyin. Çok kapalı yerde kalırsa koku da yapabileceğini unutmayın.

Not: Unutmayın bu işlemi temizleme pedi olmadan da gerçekleştirebilirsiniz. Hatta direkt ellerinizi kullanarak veya tırtıklı temiz bir yerde, yıkadıktan sonra içindeki ürünlerin çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

makyaj süngeri-2

2. Makyaj Süngerinizi Mikrodalga ile Temizleyin

Bu alışa gelmedik yöntem son birkaç zamandır internette dolaşıyor. Makyaj süngerlerinizi uzun süreler sıkarak veya durulayarak temizlemek yerine daha kısa sürede pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Sadece direkt olarak süngerlerinizi mikrodalgaya koyamayın, unutmayın öncesinde geçmeniz gereken bazı adımlar var. Gelin mikrodalga ile makyaj süngerlerinizi nasıl temizleyebileceğinizi adımlar ile inceleyelim:

  1. Adım: Sabunlu su karışımı hazırlayın. İlk olarak, mikrodalgaya dayanıklı bir kabın içerisine sabunlu su karışımı hazırlayın. Sabun olarak bulaşık deterjanı da bebek şampuanı da kullanabilirsiniz. Miktarı göz kararı ayarlayın. Unutmayın önemli olan süngerinizi karşımın içine koyduğunuzda sıvının her yerine değebilmesi.
  2. Adım: Süngeri ıslatın. Süngeri sabunlu suya koymadan önce ıslatın ve sonra kabın içine yerleştirin.
  3. Adım: Sonrasında da kabı 1 dakika olacak şekilde mikrodalgaya koyun. Çıkardıktan sonra ise 30 saniye bekleyin. Sabunlu karışımı tamamen süngerin içindeki makyaj atıkları kaplıyor olacak. Bu sırada ise makyaj süngeriniz tamamen arınmış olacak.
  4. Adım: Durulayıp, süngerin içini sıkarak temizleyin. Sünger soğuduktan sonra suyun altında tutun ve sonrasında sıkarak içinde kalan son kalıntılardan da kurtulun. Sonrasında da kuruması için direkt güneş ışığı almayan bir yere koyun ve birkaç saat, hatta bir gece bekletin.

Makyaj süngerlerinizin her zaman temiz ve uzun ömürlü olması için tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.