KADIN ve KAHVE

Maya Maskesi ile Güzel Bir Cilt..!

01.12.2021
130
Maya Maskesi ile Güzel Bir Cilt..!

Mayanın hamur işlerini kusursuz hale getirirken, cilt merkezlerinde güzellik formülü olarak kullanıldığını biliyor muydunuz?

Yıllardır güzellik merkezlerinde uygulanan maya formülünü, bu yazımızda sizlere aktarıyor olacağız. Peki Maya Maskesi nedir? Neden güzelleştirir? Bu formül sayesinde nasıl bir etki olur? Tüm detaylar bu yazıda sizlerle!

Maya Maskesi Nedir?

Tek hücreli bir mikroorganizma olan maya, bir tür mantar olup canlı bir organizmaya sahiptir. Özellikle gıda maddelerinin fermente edilmesini, kusursuz hale getirmesini hamur işlerinin kabarmasını sağlarken yıllardır kadınların kullandıkları gizli güzellik silahları arasında ye alıyor. Maya maskesi ile güzelleşmek etkili sonuçlar doğuran bir yöntemdir.

Maya Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Cilt ve sacla üzerinde etkili sonuçları olan maya, hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesine tetikleyici bir rol oynamaktadır. Cilt üzerinde birçok doğru etkisi bulunan maya faydalarını sayarsak;

  • Cildi derinlemesine temizlerken, sağlıklı bir peleng etkisi yaratır.
  • Aynı zamanda içeriğindeki mikroorganizmalar sayesinde cildin yağ oranını dengeleyici özelliği bulunuyor.
  • Cildi daha elastik hale getirerek kırışıklıklara karşı iyi bir mücadele yöntemidir.
  • Aynı zamanda mükemmel saçların sırrı olarak bilinen maya saçların dış etkenlerden, kimyasallardan ve fön maşa gibi uygulamalardan oluşan zararları en hafife ulaştırmanın yoludur.
  • Sivilce ve siyah noktalarla boğuşan kişiler için maya maskesi etkili çözümler sunmaktadır.
  • Cilt üzerinde bulunan ölü deri ve kirlerin arınmasında hem doğal hem de etkilidir.
  • Egzaması olan kişilere doktorların tavsiye ettiği bir üründür.
  • Cildi nemlendirmek ve dış etkenlere karşı koruma sağlamak amaçlı kullanıma uygundur.
  • Yüksek dozda protein içerdiği için, cildin oksijen almasını sağlayarak canlı görünüm almasına neden oluyor.
  • Mayanın içeriğinde bulunan potasyum dokularda birikmiş olan toksinlerin dışarı atılmasında büyük yardımcıdır.

maya maskesi-1

Cildin İhtiyacına Göre Maya Maskesi

Mayayı hangi amaçla kullandığınız, maskenin içeriği için oldukça önemli bir konudur. Maya maskesinde mayanın içerisine eklenecek diğer ürünler ile bir bütünlük sağlanır ise doğru cevaplar alınır. Bunun için sadece cildimi temizlemek istiyorum diyenler maya ve süt karışımını kullanabilir.

Sivilcelerim üzerinde bir etki görmek istiyorum diyenler ise mayanın içerisine süt yerine, su karıştırmalılar. Yağlı bir cilde sahip olanlar mayayı evde yapılan yoğur ile karıştırarak kullanmalıdır. Cildin İhtiyacına yönelik doğru şekilde ve oranlarda yapılmayan maskeler farklı sonuçlar verebilir. Bu nedenle dikkat edilmelidir.

Yaş Maya İle Maske

Yaş maya kuru mayaya göre daha aktif etki gösterir. İçerisinde b vitaminleri, folik asit ve potasyum ile ciltte oluşan leke ve izlerine karşı etkili sonuçlar vermekte. Şu ana kadar birçok kozmetik firmasının ürünlerinin içerisinde yaş maya kullandıklarını söylemek yanlış olmaz. Hatta bir çok güzellik merkezinde cildin ihtiyaçları doğrultusunda yıllardır yaş ya da kuru maya maskeleri yapılmaktadır.

İçeriğinde bulunan B2 vitamini cildin yenilenmesi konusunda oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Sivilce karşıtı B3 vitamini, kuruluk ve cilt dökülmelerini engelleyen B6 vitamini sayesinde cilt üzerinde etkileyici sonuçlar alınmaktadır. Yaş mayanın içerisinde bulunan folik asit ve potasyum cilde nem kazandırır.

Kuru Maya İle Maske

“Maya ile peeling yapmak istiyorum”, “Cildimi ölü derilerden sağlıklı bir şekilde arındırmak istiyorum” diyorsanız mutlaka kuru maya tercih etmelisiniz. Kuru maya ölü derileri yok etmek konusunda mükemmel çözümler sunuyor. Haftada iki defa uygulayacağınız bu yöntemle ciltteki döküntülerin ve sivilcelerin yok olduğunu göreceksiniz.

maya maskesi-2

Kuru Maya – Limon Maskesi Nasıl Yapılır?

Limon ve kuru maya ikilisi yağlı ciltleri normal düzenine oturtturabilir, cildin ölü derisini yok edip parlak bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken Ilık su, limon ve mayayı karıştırarak krem kıvamına getirip cilde uygulamak. Ortalama 15 dakika sonra ise gözeneklerin sıkılaşması açısından bol soğuk su ile durulamak yeterli olacaktır. Bu maskeyi haftada bir uygulamanız cildinizde gözle görülür etkilerin oluşmasında yeterli olacaktır.

Kuru Maya ve Süt Maskesi Nasıl Yapılır?

Cildinizdeki lekelerini gidermek isteyenler için kuru maya ve süt maskesi düzenli kullanımlarda etkili sonuçlar veriyor.

Bu maske için ise yapmak gereken şey ılık süt ve kuru mayayı krem haline getirerek karıştırmak ve cilde en az 20 dakika uygulamak. Haftada en az iki defa uygulanan bu maske sayesinde cilt lekelerinin yok olduğunu göreceksiniz.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.