KADIN ve KAHVE

Menopoz Döneminde Bu Yiyecekleri Tüketin…

21.01.2022
229
Menopoz Döneminde Bu Yiyecekleri Tüketin…

Menopoz: tıpkı cinsel olgunluk, bebeklik ve ergenlik gibi hayatın bir dönemidir. Menopoz döneminde yumurtalıklardaki folikül miktarı azaldığı için buna bağlı olarak östrojen miktarı da azalmaktadır. Zaman içerisinde östrojen üretimi tamamen kesilir ve yumurtalıklar küçülmeye başlar. Buna bağlı olarak adet döngüsü kesilir ve üreme yeteneği tamamen kaybolur. Peki, bu dönemde neler yapılması gerekir?

  • Menopoz döneminde çok sık görülen sıcak basmalarına karşı hafif kıyafetler seçerek rahat hissedebilirsiniz. Böylelikle sıcak basması durumunda hafif kıyafetler sizi bunaltmaz.
  • Aynı zamanda baharat ve kafeini azaltmanız, sigara alkol gibi alışkanlıklarınızdan uzak durmanızda fayda vardır.
  • Bu dönemde düzenli cinsel ilişkinin sağlanması atrofiden korunmak için gerekli olmaktadır.
  • Günlük kalsiyum alımına da dikkat ederek düzenli bir şekilde egzersiz yapmanız son derece büyük bir önem taşımaktadır.
  • E vitamini halsizliği ve sıcak basmalarını önemli ölçüde önlemektedir.
  • Aynı zamanda D vitamini normal düzeyde tutulmalıdır.
  • Tuz alımını elimizden geldiği kadar kısıtlamalısınız.
  • Menopoz döneminde düzenli bir şekilde beslenmek büyük önem taşır. Vücudunuzu daima dinç ve sağlıklı tutabilmeniz adına yediklerinize içtiklerinize her zaman dikkat etmeniz gerekmektedir. Peki, menopoz döneminde soframızda hangi besinlere yer vermeliyiz? Gelin hep birlikte inceleyelim.
İlginizi Çekebilir:  Stresi Azaltan 6 Yiyecek

menopoz

Menopoz Döneminde Neler Yenmeli?

Kadınların tümünün yaşamında duygusal ve fiziksel yönden yeni bir dönemin başlangıcı olan menopozu kabusa döndürmek yerine ikinci bahara dönüştürmeniz mümkün. Bunun için düzenli bir beslenme, egzersiz ve düzenli uyku gibi hususlara dikkat etmek yeterli olacaktır. Menopoz döneminde sofranızda kesinlikle yer vermeniz gereken içecekler ve yiyeceklerden şu şekilde bahsedebiliriz;

Somon

Hepinizin bildiği üzere somon omega-3 bakımından son derece zengin bir besin kaynağıdır. İçerdiği Omega 3 sayesinde bu dönemin beraberinde getirebileceği hastalıklara karşı etkili bir koruma sağlamaktadır. Kardiyovasküler hastalıklara karşı etkili koruma sağlayan bu besin ayrıca yapılan bazı çalışmalarda sıcak basmasını azalttığı gösterilmektedir. Somonun bu etkilerinden faydalanabilmek amacıyla haftada en az iki kere tüketmeniz gerekmektedir.

Yulaf

Yulaf, son derece sağlıklı karbonhidrat kaynaklarından biri olarak bilinmektedir. İçeriğindeki posa sayesinde menopoz döneminde meydana gelebilecek olan kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar. Aynı zamanda triptofan içerdiği için menopoz semptomlarından bir tanesi olarak anılan depresyonu azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle haftada en az 34 yemek kaşığı yulaf ezmesi veya yulaflı kurabiye tüketmeye özen göstermelisiniz.

menopoz-yulaf

Kefir

Kefir, normal şartlarda da her insanın mutlaka tüketmesi gereken bir besin olmaktadır. Kalsiyum içeriği sayesinde kemik sağlığını korumaya yardımcı olan kefir, 240 miligram kalsiyum içermektedir ve günlük ihtiyacının dörtte birini karşılar. Aynı zamanda Probiyotik içeriği ile bağırsakların sağlığına destek olan kefir, sindirim sistemi gelişimine büyük yarar sağlar. Menopozun yarattığı yorgunluk hissi ve beraberinde getirdiği sinirlilik halinin yatışması için her gün bir su bardağı kefir tüketmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  A'dan Z'ye Alzheimer

Avokado

Avokado, içermiş olduğu zengin E vitamini nedeniyle menopoz döneminde cildinizde meydana gelen kuruluğu azaltacaktır. Yarım avokado günlük E vitamini ihtiyaçlarınızın büyük bir kısmını karşılar. Avokadoyu tüketirken mutlaka porsiyon kontrolü sağlamalısınız.

Kırmızı Meyveler

Özellikle böğürtlen, ahududu ve çilek meyvelerin antioksidan içerikleri oldukça yüksektir. Bu nedenle antioksidan yönünden zengin olan gıdalar menopoz semptomlarının etkisini azaltmaktadır. Aynı zamanda kalp sağlığı için faydalı olmaktadır. Her gün en az 1 porsiyon kırmızı meyve tüketimi sonrası dönem için önemlidir.

Soya Fasulyesi

Soya fasulyesi, bitkisel kaynaklı östrojen içeriği ile östrojene çok benzer bir etki göstermektedir. Bu nedenle düşük östrojen hormonunun beraberinde getirdiği sıkıntıları ve şiddetleri hafifletebilmektedir. Salatalarınıza soya sosu veya soya filizi ekleyerek soya sütü tüketebilirsiniz.

Keten Tohumu

Bu özel döneminizde sofralarınızdan kesinlikle yer vermeniz gereken keten tohumu da tıpkı soya fasulyesi gibi östrojen yönünden zengindir. Bu nedenle menopozun beraberinde getirdiği sıkıntıları ve şikayetleri azaltabilmektedir. Ek olarak içeriğindeki sağlıklı yağlar sayesinde kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Her gün bir yemek kaşığı keten tohumunu salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Diş Kaybı İle Gelen Sorunlar

menopoz-kaju

Kaju

Magnezyum bakımından son derece zengin olan bu besini günlük olarak tüketmeniz de yarar vardır Bir porsiyon kaju (10 adet) günlük magnezyum ihtiyacınızın dörtte birini karşılar. Fakat kavrulmamış halini tüketmeniz gerekmektedir. Çünkü fazla tuz tüketimi kemiklerinizdeki kalsiyum çekimine neden olarak kemik erimesi problemine zemin oluşturabilir.

Hepinize sağlıklı günler dileriz…

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.