KADIN ve KAHVE

Menstrual Cup Nasıl Kullanılır?

10.10.2021
248
Menstrual Cup Nasıl Kullanılır?

Menstrual cup, adet döneminiz boyunca tıpkı ped gibi kullanabileceğiniz bir araçtır. İlk başta kulağa garip gelse de kolay, güvenli, çevre dostu ve ekonomik bir yöntemdir. Küçük bir silikon parçası gözünüzü korkutmasın. Belki de çoktan bu çevre ve bütçe dostu yöntemi kullanmaya karar verdiniz. Ancak çekinceleriniz var. İşte bunlarını gidermek için buradayız. Haydi o zaman, “Menstrual cup nasıl kullanılır?” sorusuna birlikte cevap arayalım.

Menstrual Cup için İlk Adım

Menstrual kap kullanabilmek için öncelikle, bir tane satın almalısınız. Bu kaplar, çeşitli şekil ve boyutlarda olduğundan kafanız karışabilir. Bu noktada internetteki seçeneklere göz atmak yararlı olacaktır. Satıcılar farklı özelliklere sahip kadınlar için farklı boyuttaki kapları piyasaya sürmektedirler. Doğru olanı almak için kendinizi tanımanız gerekmekte.

Örneğin fiziksel egzersiz yapanlar, sızıntıları önlemek adına daha sert bir kap satın alabilir. Sizin için en iyi seçeneği keşfetmek için açıklamaları dikkatlice okuyun.

menstrual cup-1

Menstrual Cup’ı Temizleme ve Dezenfekte Etme

Adet kabınızı ilk kez kullanmadan önce ve her adet döneminin sonunda dezenfekte etmeniz gerekmektedir. Bunu evde hızlı bir şekilde yapabilirsiniz:

 1. Menstrual kabı küçük bir tencereye koyun.
 2. Üzerini geçecek kadar temiz su ekleyin.
 3. Suyun içinde Menstrual Cup’ı birkaç dakika kaynatın.
 4. Ocaktan aldıktan sonra yerleştirmek için tamamen soğumasını bekleyin.
İlginizi Çekebilir:  Ev Temizliğinin Püf Noktaları

Regl dönemindeyken, menstrual kabınızı her boşalttığınızda dezenfekte etmenize gerek yoktur. Ilık su ve yumuşak bir sabunla basit bir temizlik yeterli olacaktır. Adet kabının kenarının hemen altındaki küçük delikleri temizlediğinizden de emin olun. O Küçük delikler sızıntıyı engellemek için oradalar.

Adım Adım Menstrual Cup Kullanma

Menstrual Cup’ı nasıl kullanacağınızı bir kez öğrendiğinizde bir dahaki sefer sizin için daha kolay olacaktır. Aslında Menstrual Cup’ın kullanma mantığı şu aşamalara dayanır:

 • Temizle
 • Katla
 • Yerleştir
 • Çıkar
 • Temizle

Şimdi aşamalara daha yakından bakalım.

1.     Cup’ı İyi Bir Şekilde Temizleyin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kabı kullanmadan önce iyice temizlemeniz gerekmektedir. Bu enfeksiyon kapmamanız için oldukça önemli bir aşamadır. Kullanmadan önce kabın ve ellerinizin temizliğinden emin olun.

3.     Cup’ı Uygun Katlayın

Menstrual Cup’ı, yerleştirmek için küçültülecek şekilde katlayın. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır:

 • C Şeklinde Katlama
 • Kıvrımı Aşağı İtme

3.     Yerleştirin

Rahat bir pozisyon bulun. Tuvalette oturmayı, ayakta durmayı veya çömelmeyi deneyebilirsiniz. Doğru pozisyonu bulduğunuzda kabı, dikkatli bir biçimde içeri itin. Menstrual Cup’ı yerleştirirken, kabın katlanmış konumunu korumaya çalışın.

İlginizi Çekebilir:  İlk ve Tek Kadın Papa: VIII. Joan

Yeterince ittiğinizde kap içerde açılacaktır. Zaten sıvıyı doğru şekilde toplaması için açılması gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken şey kabı tutamayacağınız kadar derine itmemektir.

4.      Cup’ı Çıkarın

Menstrual Cup genellikle 12 saat kadar sızıntılara karşı sizi koruyacaktır. Zamanı geldiğini düşündüğünüzde kabı çıkarabilirsiniz. Bunun için yine ellerinizin tamamen temiz olduğundan emin olun. Çömelmek veya klozette oturmak gibi rahat bir pozisyon seçin. Elinizi kullanarak kabı içerde biraz katlayın. Bu hareket kabın daha rahat çıkmasını sağlayacaktır. Eğer çıkarmak için yalnızca sapı kullanırsanız canınız yanabilir.

5.      Kullandıktan Sonra Tekrar Temizleyin

Çıkardıktan sonra adet kabını yukarıdaki talimata uygun olarak temizleyebilirsiniz. Eğer kabı tekrar kullanacaksanız ılık su ve uygun pH’a sahip bir sabun yeterli olacaktır.

menstrual cup-2

Menstrual Cup’ın Avantajları

Son dönemde git gide yaygınlaşan menstrual kapların pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

 1. Menstrual Cup, çevre dostudur. Uzun süreli kullanıma uygun olduğu için her defasında daha fazla plastik, kağıt veya pamuk tüketmeniz gerekmez.
 2. Bütçe dostudur. Bir kez menstrual kap satın aldığınızda her ay yeniden hijyenik ped veya tampon alışverişi yapmanız gerekmez.
 3. Rahatsız hissettirmez.
 4. Hijyenik pedler ne kadar gelişim gösterirse göstersin yine de “ıslak” hissettirirler. Menstrual kap kullanırken böyle bir sorun yaşamazsınız.
İlginizi Çekebilir:  Bebeklerde Süt Dişlerinin Önemi

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.