KADIN ve KAHVE

Mucize Antioksidan Resveratrol

15.02.2022
314
Mucize Antioksidan Resveratrol

Antioksidan deposu işlevi gören resveratrol, son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. Birçok dermokozmetik ürün, vücuda rahatlık sağlamanın yanı sıra önemli bir koruyucu etkiye sahip olan bu antioksidanı içerir. Bu ürünler arasında cilt bakımından ve besin takviyelerinden serumlara kadar pek çok farklı alternatif bulunuyor. Resveratrol nedir ve ne işe yarar gibi soruların cevaplarını detaylı bir şekilde araştırmak, bu antioksidanı içeren ürünlerin kullanımının önemini daha iyi anlamak için büyük önem taşımaktadır.

Resveratrol nedir ve nasıl çalışır?

Resveratrol, antioksidan etkileri olduğu keşfedilen kırmızı üzümlerden elde edilen bir bitki bileşenidir. Şarap ve meyve suyu gibi kırmızı üzüm bazlı gıdalarda bulunabilen bu kimyasal, birçok cilt bakım ürününde de yer almaktadır. Pek çok insan, önemli bir antioksidan etkiye sahip olan bu antioksidanı sağlığı geliştirici bir besin takviyesi olarak tercih ediyor.

Vücut için inanılmaz derecede önemli olan bir tür antioksidan olan bu madde, büyük ölçüde üzümlerde bulunur. Son zamanlarda hem kozmetik hem de dermokozmetik ürünlerde kullanılmaya başlanan bu antioksidan, cildinize ve vücudunuza iyi bakmanıza yardımcı olabilir. Anti-aging ya da anti-aging bakımında önemli rol oynayan bu antioksidanın avantajları sadece bunlarla sınırlı değil.

İlginizi Çekebilir:  Doğru Beslenme Nedir?

resveratrol

Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Resveratrol çok çeşitli sağlık avantajlarına sahiptir. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çok güçlü bir antioksidandır.
 • Vücudun yenilenmesinde çok önemli bir rol oynar.
 • Yaşlanma karşıtı tedavide çok önemli bir işleve sahiptir.
 • Ciltteki yaş belirtilerini azaltır.
 • Ayrıca saç dökülmesini önleyici ve saç arttırıcı özellikleriyle de dikkat çeker.
 • Kolesterolü kontrol altında tutmaya yardımcı olur.
 • Hamile kadınlar için mükemmel bir demir kaynağıdır.
 • Kalp ve dolaşım sistemini hastalıklara karşı korur.
 • Kilo alımını önleyerek sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olur.
 • Vücuda girebilecek tehlikeli bileşiklere karşı bir bariyer görevi görür.

Hangi Gıdalar Resveratrol İçerir?

Birçok gıda özellikle üzüm, resveratrol içerir. Resveratrol’ü hem sağlığı geliştirici hem de koruyucu etkisi olan aşağıdaki besinler aracılığıyla vücudunuza alabilirsiniz:

 • Üzüm
 • Yaban mersini
 • Ahududu
 • Böğürtlen
 • Fıstık
 • Sirke

resveratrol

Resveratrol Takviyesi Almak İsteyenlere Öneriler

Resveratrol, yukarıda sıralanan gıdalardan doğal olarak elde edilebileceği gibi ek olarak da alınabilir. Birçok uzman gıda takviyesi üreticisi, piyasada bu maddeyi içeren takviyeler sunmaktadır. Uzmanlar sayesinde Suda Vitamin, Lipozone, Venatura, Thea Pharma gibi üreticilerin bu antioksidanı içeren takviyelerine güvenle sahip olabilirsiniz.

Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Resveratrol takviyelerinin nasıl kullanılacağı, kullanmayı düşünenler arasında en çok kafa karıştıran konulardan biridir. Alınması gereken resveratrol miktarı eke bağlıdır. Doktorunuzun önerdiği resveratrol takviyesinin kullanımı hakkında doktorunuza başvurabilir veya ürünü alırken tavsiye edilen kullanımını inceleyebilirsiniz. Çoğu durumda kapsül formundaki resveratrol gıda takviyeleri yetişkinler tarafından bir veya iki kapsül şeklinde alınmalıdır. Bu maddenin yanı sıra selenyum gibi diğer vitamin ve elementleri de içeren antioksidan takviye ilaçları, kendinizi zinde hissetmenize yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Lupus Olabilirsiniz..! Eklem Ağrılarına Dikkat...

Hangi Hastalıkların Tedavisi İçin Kullanılmıştır?

Bu madde, çeşitli botaniklerde bulunabilen polifenolik bir kimyasaldır. Üzüm kabuğu ve çekirdekleri yüksek olduğu için kırmızı şarap, doğal bir bu antioksidanın kaynağıdır. Antioksidan ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle yaygın olarak bir diyet takviyesi olarak kullanılır. Ayrıca, maya hücrelerinin ömrünü uzattığını gösteren araştırmalar sayesinde yaşlanmayı geciktiren bir takviye olarak da satılmaktadır. İnsanlarda bu etki henüz belirlenmemiştir.

Kalp Sağlığı

Antioksidanlar ayrıca kardiyoprotektif (kalp koruyucu) özelliklere de sahip olabilir. Önceki araştırmalar, trombosit agregasyonunu yavaşlattığını, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL = kötü kolesterol) oksidasyonunu azalttığını ve aterojeneze karşı koruma sağlayabileceğini ortaya çıkarmıştır. Şarap veya antioksidan açısından zengin üzüm takviyeleri, daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ile bağlantılıdır ve dolaşım sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, yaşlı kişilerde herhangi bir nedenden ölüm şansını azaltmaz. Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının tedavisinde bu antioksidanın etkinliğine dair kanıtlar mevcuttur.

Şeker hastalığı

Resveratrol ile takviye, diyabetik bireylerde insülin duyarlılığını artırabilir, ayrıca vasküler sertliği ve oksidatif stresi azaltabilir. Bununla birlikte, klinik araştırmalarda, metabolik paternleri iyileştirmemiştir veya C-reaktif proteini düşürmemiştir. Aynı zamanda obez kişilerde metabolik sendromu kontrol edip etmediğine dair veriler belirsizdir. Diğer araştırmalar, bu anitoksidanın diyabet hastalarında kemik yoğunluğunu ve metabolizma ve iltihaplanma ile ilgili bir protein olan SIRT-1 düzeylerini iyileştirdiğini düşündürmektedir. Romatoid ve osteoartrit semptomlarını tedavi etmek için potansiyel olarak ek olarak kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir:  6. His Nedir, Nasıl Gelişir?

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.