KADIN ve KAHVE

Nedir Bu Nitelikli Kahve?

23.09.2021
142
Nedir Bu Nitelikli Kahve?

Madem web sitemizin ismi “KADIN ve KAHVE”, bu nitelikli web sitesi için, nitelikli kahve konusundan bahsetmekten de geri kalmayalım…

Nitelikli Kahve terimi giderek günlük dilimize yerleşiyor…

Gün geçmiyor ki yeni bir trendle karşılaşmayalım. Sosyal medyanın hayatımızda yer etmesi ile her geçen gün yeni bir ürünün ya da olayın ismiyle karşılaşıyoruz. Tüm bu yeniliklere adapte olmak ve hepsini öğrenmek oldukça zor. Bir yandan yeni şeyler hakkında bilgi edinmek güzel bir aktivite olsa da, bu aynı zamanda bilgi kirliliği anlamına gelebiliyor. Çünkü bu çağda her şey o kadar hızlı ilerliyor ki, bir çok yeni şey unutulup gidiyor. Çoğu trend gelip geçici olsa da bazıları hayatımızda kalıcı olabiliyor. Nitelikli kahve ya da üçüncü nesil kahve bunlardan biri.

nitelikli kahve-2

Nitelikli Kahve Nedir?

Nitelikli kahve özünde tadım masasında tadılıp 80 puan ve üzeri kahveler için kullanılan bir terim. Q Grader isimli kahve tadımcıları, özel eğitimlerden geçerek hangi kahvenin kötü veya iyi olduğuna karar verecek otoriteler haline geliyorlar. Oldukça zor olan Q Grader eğitimini alan dünyada çok az kişi bulunuyor. Nitelikli kahve özellikle son 10 yıldır dünyada ve 5 yıldır Türkiye’de popülerleşmeye başladı.
Bir de 3. dalga kahve diye tabir edilen bir akım bulunmakta. Bu iki terim sıklıkla birbirine karıştırılıyor. Tekrardan hatırlatalım bir kahvenin nitelikli olarak anılması için profesyonel bir tadımcı tarafından tadılması ve en az 80 puan alması gerekiyor. 3. nesil kahve terimini açıklamak için önce 1. ve 2. nesil kahve akımını açıklamak gerekir.

1. Nesil Kahve

Bu akım kahvenin Etiyopya anavatanından kopup dünyaya yayılması ve popülerleşmesi ile başladı. Kahve ticari bir ürün haline geldikten sonrası için 1. nesil kahve diyebiliriz. Bu akımda kahvenin esas tüketim amacı kafeinin uyarıcı etkisini almaktır. Çözünebilir kahveler bu akıma dahildir.

Teknoloji gelişmeden önce kahvenin nasıl kavrulacağı ve işleneceği bir bilinmezden ibaretti. Kahve acı tadı ve stimüle etkisinden öteye gitmemişti. Ta ki 2. nesil kahveye kadar.

2. Nesil Kahve

90’larda zincir kahve firmaları patlak vermeye başladı. Kahve artık yoğun olarak süt ve şurupla tüketilen lezzetli bir ürün haline geldi. Espresso bazlı içecekler 2. nesil kahvenin yapı taşıdır diyebiliriz. Bu akımda kahve, lezzeti için içilen bir ürün haline gelse de kahvenin kendi tadına yönelik bir algı oluşmamıştır.

Çok fazla bilinmese de kahve olarak içtiğimiz şey aslında oldukça tatlı ve aromatik bir meyvenin çekirdeğinin kavrulması sonucu oluşuyor. 2. Dalga kahvede tat ön plana çıksa da kahvenin esas tadı hala gündemde değil. Kahvenin kendi tadını merak ediyorsanız soluğu 3. dalga kahvede alabilirsiniz.

3. Nesil Kahve

Hakkında çok konuşulan ve öve öve bitirilemeyen 3. dalga kahve konusuna geldik. Bu akımda kahve süt ve şurup ilave edilmek yerine sade olarak tüketiliyor. Bunun nedeni daha önce söylediğimiz gibi kahvenin özünde oldukça aromatik bir yapısının olması.

Hatta çokça övülen ve koca bir sektöre ev sahipliği yapan şaraba kıyasla kaliteli bir kahvede neredeyse 5 kat aromatik bileşen bulunuyor. Peki bir kahvenin kaliteli olması için gereken unsurlar nelerdir?
Kahvenin yüksek rakımlı ve tropik iklim kuşağında yetişmesi

  • Kaliteli bir şekilde işlenmesi
  • En fazla 1 yıl önce hasat edilmiş olması
  • Bilgisayar destekli makine ile kavrulması
  • Aşırı koyu kavrulmaması
  • Kavrulma tarihinden itibaren maksimum 3 ay içinde tüketilmesi

nitelikli kahve-1

Bunların dışında 3. dalga kahvede farklı demleme yöntemleri ortaya çıkmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse v60, chemex, aeropress ve origami dripper oldukça popüler demleme yöntemleridir.

Bu yöntemler kahvenin farklı tatlarını ortaya çıkarsa da esas önemli olan nitelikli kahve kullanımıdır. Sektörde maalesef ki kahve kalitesinden ziyade bu demleme yöntemlerinin görselliği ve isimleri ön plana çıkmaktadır.

Umuyoruz ki gelecekte kahve sektörü çok daha iyi bir hale gelecektir. Nitelikli kahve hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizi takipte kalın.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar