KADIN ve KAHVE

Okaliptus Yağı Faydaları: Okaliptus Yağı Ne İşe Yarar?

13.08.2021
239
Okaliptus Yağı Faydaları: Okaliptus Yağı Ne İşe Yarar?

Mersin bölgesine ait bitki türleri arasında yer alan okaliptus, dünya üzerinde yaygın olarak Avustralya’da yetiştirilmektedir. Zengin ve kaliteli bir içeriğe sahip olan okaliptus bitkisi, cilt ve vücut sağlığı için birçok fayda sağlamaktadır. Bu faydalarından dolayı tüketimini kolaylaştırmak için bitkiden özütü alınan okaliptus yağı, Türkiye’de de son zamanlarda popüler olmaya başlamıştır. Peki okaliptus yağı faydaları nelerdir? Hep birlikte öğrenelim.

Okaliptus Yağı Ne İşe Yarar?

Esansiyel yağ çeşitleri içerisinde yer alan okaliptus yağı, adından da anlaşılabileceği üzere okaliptus ağacının yapraklarından üretilmektedir. Alternatif tıp içerisinde uzun yıllardan beri kullanılan okaliptus yağı, temizlik ve kozmetik gibi alanlarda sık sık tercih edilmektedir. Ferahlatıcı etkisi ile göze çarpan okaliptus yağını günümüzde birçok kişi tercih etmektedir.

okaliptus yagi-2

Okaliptus yağı, zengin ve kaliteli içeriği ile insan bedeni için sayısız fayda sağlayan esansiyel yağ türlerinden biridir. Kokusu ile üst solunum yolu hastalıklarını iyileştirecek özelliklere sahip okaliptus yağı, aynı zamanda vücut için birbirinden farklı faydalarıyla tüketicisine fayda sağlamaktadır.

Okaliptus Yağı Faydaları

Solunum rahatsızlıkları ile başa çıkmada güçlü bir destek olan okaliptus yağı, zengin ve kaliteli içeriği ile insan bedeni için birbirinden farklı yararlar sağlamaktadır. Vücut ve cilt için sayılamayacak kadar çok yarar sağlayan okaliptus yağının faydaları şunlardır:

 • Keskin kokusu ile birlikte ferahlatıcı bir etki gösteren okaliptus yağı, sinüs tıkanıklığı tedavisinde etkindir. Sinüs tıkanıklığını önlemesinin yanında KOAH etkilerini düşürmek için kullanılmaktadır.
 • Okaliptus yağının barındırdığı bileşenler ile solunum kanallarını temizlediği bilinmektedir.
 • Kışın meydana gelen soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların belirtilerinin önlenmesinde etkilidir. Öksürük ve astım gibi rahatsızlıklara karşı fayda sağladığı bilinmektedir. Fakat bronşit sorununda kullanımı 6 yaşından küçük bireylere önerilmemektedir.
 • Sakinleştirici etkisi olan okaliptus yağı, ferahlatıcı kokusu ile sakinleştirici bir etki vermektedir.
 • Odak artırıcı bir etki yapmaktadır.
 • Ciğerlere daha fazla hava girmesini sağlamaktadır.
 • Okaliptus yağı, sinir ve stres sebebiyle meydana gelebilecek kas ağrılarının ortadan kaldırılmasında etkin rol üstlenmektedir.
 • Canlandırıcı aynı zamanda sakinleştirici özelliği ile vücudun enerji ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır.
 • Burun tıkanıklığını önlemekte etkili olan okaliptus yağı rahat nefes alıp vermenize fayda sağlamaktadır.
 • Antiseptik özellikler bulunduran okaliptüs yağı, cilde düzenli bir şekilde uygulandığında iltihap oluşmasını engellemektedir.
 • Ağrı kesici özelliği de bulunan okaliptus yağı, eklem ya da baş ağrısı yaşanılan durumlarda masaj ile ağrının önlenmesinde etkin rol oynamaktadır.
 • Diş eti iltihabı gibi iltihapların yanında mevcut iltihaplarında iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kulak memesinin arka kısmına biraz okaliptüs yağı sürdüğünüz takdirde böcekler ve sinekler sizden uzak duracaktır.
İlginizi Çekebilir:  Meme Büyütmede Kök Hücre Yöntemi

Okaliptus Yağı Baş Ağrısına İyi Gelir mi?

Ferahlatıcı bir etkiye sahip olan okaliptüs yağı, baş ağrısı konusunda iyi bir uyarıcıdır.  Ağrının bulunduğu yere bir miktar okaliptüs yağı ile masaj yaparak ağrının dinmesini sağlayabilirsiniz.

Okaliptus Yağı-3

Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır?

Okaliptus yağı, solunum yolu hastalıklarında kullanılacak ise haricen uygulanmaktadır. Okaliptus yağını yastığınıza damlatarak solunum problemlerinizi önleyebilirsiniz. Ferahlatıcı etkisinden faydalanmak için kokusunu içinize çekebilirsiniz. Bunun yanında vücudunuzun göğüs, sırt ve boğaz kısımlarına damlatılarak da uygulanabilmektedir. Böylelikle istenilen bölgeye masaj yoluyla uygulandığında rahatlama olacaktır.

Okaliptus Yağı İçilebilir mi?

Sık sık harici bir şekilde kullanılan ürünler belirli miktarlarda içerek tüketilebilir. Fakat dozuna dikkat etmek gerekmektedir. Sağlığınız için faydalı olacaktır. Okaliptüs yağını gün içerisinde sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 öğün 4-5 damla şeklinde suyunuza damlatarak tüketebilirsiniz. Kronik bir rahatsızlığınız varsa ya da ilaç kullanmaktaysanız okaliptus yağını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.