KADIN ve KAHVE

Patates Mucizesi..!

28.11.2021
230
Patates Mucizesi..!

Karbonhidrat zengini patates mucizesi ile henüz tanışmayanlar için detaylı bir yazı hazırladık. Patatesi diyet listesine ekleyerek nasıl daha kolay zayıflayabiliriz? Ne şekilde tüketilirse sağlığa yararlı olur? Hangi konuda yararları bulunur? Tüm sorulara detaylıca cevaplar bulacaksınız. İşte patates mucizesi hakkında bilmemiz gerekenler;

Vitamin Zengini…

İçeriğinde yüksek oranda A, C, K, B6 ve E vitaminleri bulunan patates, toprak altında yetişen sebzelerdendir. Ekiminden sonra toprak üzerinde filizlenen dallarında oluşan çiçeklerin ardından, toprağın altında kendiliğinden yumru şeklinde oluşum gösterir. Potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum ve manganez içeren patates dünyaca ünlü sebzelerden. Dünyanın her yerinde en çok tüketilen gıda maddelerinin arasında bulunuyor. Sağlık açısından birçok faydası olan mucizevi besin patates her alanda mucizelerle dolu.

Cilt Bakımı…

Cilt bakımında patates mucizesi ile tanışmak için geç kalmış sayılmazsınız. Farklı bakım teknikleri ve farklı kullanım şekilleri pahalı kozmetik ürünleri yerine patatesle güzelleşmek oldukça kolay.

Gözaltı Morlukları İçin…

Gözlerin üstünde ve altında oluşan siyahlıkları yok etmek için kullanılır. Gece uyumadan önce ortalama 15 dakika uygulamak yeterlidir. Uygulamak için bir adet patatesi dilimleyerek göz üzerine direk koyabilirsiniz.

patates

Siyah Leke Karşıtı…

Patates cilt renk tonunu eşitlemek için mükemmel bir çözüm. Bunun için rendelediğiniz patatesi her gün 5 dakika cilt üzerine masaj yaparak uygulamak ve sonrasında bol su ile durulamak. Düzenli yapılan uygulamalarla cilt tonunun açıldığını göreceksiniz.

Güneş Yanıklarına Çözüm…

Güneş yanıklarında oluşan acıyı en kısa sürede alan patates, mucizevi olarak yara iyileştirme konusunda uzman. Bunun için yanan bölgeye çığ patatesi sürerek 10 dakika beklemek yeterlidir.

Cildi Nemlendirmek İçin En Güzel Çözüm…

Kuru bir cilde sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, bal ve patatesi bir arada kullanmak cildinize hem nemlendirir hem de kırışıklık karşıtıdır. Bunun için çiğ olarak rendelediğiniz patatesi. İçerisinde bal ekleyerek ortalama yüzünüzde 10 -15 dakika uygulamak yeterli olacaktır.

Cilt Temizlemede Uzman…

Kimyasal temizlik ürünleri yerine patates rendesi ile cildinizi ölü hücrelerden ve yağlardan arındırarak temizleyebilirsiniz. İyi bir peleng etkisi yaratır.

Sağlıklı Saçlar İçin…

Cildinizde olduğu gibi saçınıza uygulayacağınız patates maskesi saçların sağlıkla parlamasına, kimyasalların verdiği zararın ortadan kalkmasına yardımcıdır. Patatesi haşladığınız su ile saçları nemlendirerek taramak, saçlarda oluşan elektriklenmeyi azaltır. Saç dökülmesi ile mücadele eder.

Sağlık İçin…

  • Kolesterol problemi yaşayanlar için patatesi kabuğu ile tüketmeleri önerilir. Doğru miktarda ve doğru şekilde tüketilen patates mükemmel bir lif kaynağıdır.
  • Patatesin şeker oranı yüksek olduğu için şeker hastalarının tüketmemesi gerektiği tamamen yanlış bilinenlerdendir. Kabuğu ile haşlanan ve kabuğu da yenen patates insülin direncini dengeye getirir. Doğru miktarda yenmesi uygundur.
  • B vitamin gruplarından zengin olan patates, stres, depresyon ve yorgunluk gidericidir.

Diyet listelerine alınmalı…

İyice yıkanarak kabuğu ile haşlanan patatesin suyu yağ takımında mükemmel bir etkiye sahiptir. Patates doğru şekilde ve doğru miktarlarda tüketildiğinde kilo vermeye yardımcıdır. Bunun için özellikle haşlayarak yenmesi tavsiye edilir.

Enerji Kaynağı…

C vitamini, B vitamini ve potasyum açısından zengin olan patates enerji deposudur.

Mide Sağlığı İçin…

Mide sağlığını korumak isteyenler, mide asit dengesinin yerine gelmesi için savaşanlar, midesinde yanma ekşime hissedenler, reflü problemleri yaşayanlar ve mide ülseri rahatsızlığı ile baş etmeye çalışanlar mide sağlığını dengeleyecek en temel gıda haşlanmış patates olacaktır.

patates

Kalp Sağlığı İçin…

Kalp rahatsızlıkları yaşayanlar, kan basıncında sorun oluşanlar, damar tıkanıklığı yaşayanlar tüketmesi gereken besin listelerine patates eklenmelidir. Patates hem karbonhidrat hem de protein, kalsiyum, C ve B vitaminleri zenginliği ile bu tür rahatsızlıklarda tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır.

Hangi Durumda Tüketilmemelidir?

Patates sağlığa faydalarının yanı sıra belirli şartlarda tüketilmesi sakıncalı bir besin olmaktadır. Bunun için tüketeceğiniz patatesin üzerinde filizlenmelerin olmamasına dikkat etmelisiniz. Toprağın altında yetişen patatesler hava ile temas ettiklerinde zehir etkisi oluşturabilmektedir. Uzun süre çuvallarda bekleyen patatesler de bu risk bulunur. Bunun için ise patatesin üzerinde filiz oluşmamış içi kesildiğinde morartıların olmamış olması gerekir.

Patates zehirlenme etkisinde yedikten hemen sonra mide bulantısı, kusma, ishal, mide krampları, boğaz yanması, baş ağrısı ve baş dönmesi yaşanabilmektedir. Bu tür durumlarda mutlaka hekiminize danışmalı, en yakın hastaneye gitmelisiniz.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.