KADIN ve KAHVE

Pratik Cilt Bakım İpuçları

01.02.2022
212
Pratik Cilt Bakım İpuçları

Sağlıklı ve parlak bir cilt için yapmanız gereken ilk şey her zaman cilt bakımınızı düzenli bir şekilde uygulamak olacaktır. Tatilden önce cildiniz için uygun yapıda olan ürünleri yanınıza almanız gerekir. Deniz suyunun tuzlu olması ve güneşin zararlı ışınları cildinizde olumsuz etkiler yaratabilir.

Bu durumda tatile çıkmak için iyi bir ön hazırlık yapılmalıdır. Tatilde cildinizin yıpranmaması için dermatolojik olarak test edilmiş ve onaylanmış ürünler tercih etmeniz gerekmektedir. Biz sizler için dermatologlardan 6 farklı pratik yaz cilt bakımı ile ilgili bilgi topladık. Şimdi hep birlikte pratik cilt bakım adımlarını gözden geçirelim.

Cildinizi daima nemlendirin

Cildiniz için en doğru cilt nemlendiricisini arıyor, fakat aradığınızı bir türlü bulamıyorsanız, bu durum cildinizi henüz tanımadığınız anlamına geliyor. Cilt tipinizi değerlendirdikten sonra cildiniz için en doğru nemlendiriciyi satın alarak cildinizi her gün nemlendirin. Aynı zamanda günlük hayatta bol su içerek vücudunuz için gerekli olan su ihtiyacını karşılamanız gerekmektedir.

Bu şekilde yüzünüz de ferah ve canlı bir görünüm kazanacaktır. Birçoğunuz sıcak suyun cilde çok iyi geldiğini düşünebilir. Fakat sıcak su cildi kurutmaktadır. Kullandığınız su yüzünüzdeki nem oranını azaltacak kadar sıcak olmamalıdır. Her zaman soğuğa yakın bir su kullanarak nem oranını sağlayabilirsiniz. Etkili nemlendiriciler yardımı ile yumuşak ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Öte yandan cildinize fazla bir baskı uygulamadan peeling yapabilirsiniz. Dairesel hareketlerle uygulamış olduğunuz peelingler yüzünüzde kan akışını hızlandırarak canlı ve parlak bir görünüm elde etmenizi sağlar. Bu gibi yöntemler deneyerek cildinize en iyi gelen adımları gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Doğal Çiçek Özlerinin (Hidrosol) Cilde Faydaları

Yaz tatilinin enleri arasında yer alan besleyici cilt bakım yağları

Yaz aylarında vazgeçilmez günlük bakım ürünleri arasında besleyici yağlar da yer almaktadır. Tüm cilt tiplerine uygun düşük fiyatlarda besleyici yağlar bulmanız mümkün. Tatile giderken cildinize güneş kremi haricinde koruyucu bir ürün sürmek istiyorsanız besleyici yağlar kullanabilirsiniz.

Temiz cilde birkaç damla besleyici yağdan uygulayarak daha sonra güneş kremi sürebilirsiniz. Yaz aylarında besleyici yağların sıklıkla tercih edilmesinin en önemli nedeni bitkisel içerikli olmasıdır. Bu yağlar; cildinizi onararak daha yumuşak ve ışıltılı bir görünüme kavuşturur. Çuha yağı, argan yağı, macadamia fındık yağı, jojoba yağı ve safran yağı cilt bakımı için en çok tercih edilen ve dermatologların tavsiye ettiği besleyici yağlar arasında yer almaktadır.

Bu gibi yağlar ciltteki hücreleri yenileyerek ölü derilerin arındırılmasını sağlar. Cilde ışıltı katan besleyici yağları mutlaka günlük cilt bakım ürünlerimiz arasında eklemelisiniz.

cilt bakım-2

Yaz meyveleri cilt bakımı ve sağlığı için büyük önem taşıyor

Günlük hayatta tükettiğimiz tüm yiyecekler cildi etkilemektedir. Meyve de bu gıdalar arasında yer almaktadır. Yediğiniz tüm meyvelerin ciltte farklı görevleri vardır. Meyvelerin içeriğinde bulunan mineral ve vitamin değerleri cilt sağlığınız için oldukça önemlidir. Cildinizin bol miktarda vitamin depolamasını istiyorsanız, özellikle yeşil yapraklı sebzeler tüketmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Aromaterapi Yağları ve Faydaları

Uzmanlar meyve tüketimi ile ilgili genellikle A, E ve C vitaminlerini önermektedirler. Bu vitaminler yaz meyvelerinde bol miktarda bulunduğu için yazın meyve tüketmeye özen göstermelisiniz. Vücudunuza iyi bakarsanız cildinizde sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşur.

Güneş kremlerinizi yanınızdan ayırmayın

Güneş kremi yalnızca tatil için değil günlük hayatta da mutlaka kullanılması gereken bir ürün olmaktadır. Güneş ışınları cilde çok fazla zarar verdiği için mutlaka koruyucu olarak krem kullanmanız gerekir. Dik gelen ışınlar devamlı güneş lekelerine sebep olmaktadır. Bu yüzden yaz aylarında güneş kremi kullanmadan güneşe çıkmamız tavsiye edilir. Bu problemi kaliteli bir güneş kremi yardımı ile halledebilirsiniz.

Güneş kreminizin etkili olması cildiniz için oldukça büyük önem taşımaktadır. Çünkü denize girip çıktığınızda dahi etkisini kaybetmeyen güneş kremleri cildinizde yara ve yanık oluşturmaz. Bu nedenle geniş spektrumlu güneş koruma ürünlerini kullanmanız cildinizin sağlığı için son derece önemlidir. Gün içerisinde birkaç kere koruyucu güneş kreminizi yenileyebilirsiniz.

cilt bakımı

Güneş gözlüğünüzü kesinlikle unutmayın

Gözü ve göz çevresini ilk güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğünü kesinlikle yanınızdan ayırmayın. Yanlış gözlük seçimleri yüzünden problem yaşayabilirsiniz bu nedenle Orijinal olmayan güneş gözlüklerini tercih etmeyin. İyi bir güneş gözlüğünün mutlaka güneşin zararlı ışınlarının yüzde yüzünü süzmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Güneşin Cilde Faydaları

Göz çevresini korumak için geniş çerçeveli gözlükler tercih edebilirsiniz. Göz çevreleri en hassas bölge olduğu için tahriş kızarıklık ve morluk gibi problemlerin en çok yaşandığı bölge olmaktadır. İyi bir güneş gözlüğü problemlerinize çözüm sunacaktır.

Sıcak yaz aylarında makyaj yaparken dikkat edin

Günlük hayatta devamlı olarak makyaj yapılmaktadır. Tatile giderken bile devamlı yanımızda makyaj çantası bulunmaktadır. Cilt bakımı tatil esnasında her ne kadar zor olsa da cildimize her zaman bakım yapmalıyız. Tatilde makyaj yapacağınız zaman dış faktörlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yaz sıcağında yapılmakta olan makyajlar cidden çok iyi bir şekilde temizlenmelidir ve cildin pürüzsüz bir görünüm elde etmesi sağlanmalıdır. Makyajınızı temizlediğinize emin olmalısınız. Makyaj kalıntıları cildinizde çok büyük problemler yaratabilir. Bu nedenle sıcak yaz aylarında yaptığınız makyajlara önem vermelisiniz.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.