KADIN ve KAHVE

Saç Bakım Önerileri: Saça İyi Gelen Yağlar

22.08.2021
206
Saç Bakım Önerileri: Saça İyi Gelen Yağlar

Saç bakımında kullanılabilecek yağlar…

Kişisel bakımına önem verenlerin en çok şikayetçi olduğu konulardan bir tanesi güçsüz, sağlıksız ve mat saçlardır. Nitekim günümüzde giderek artan hava kirliliği de bu konuya olumsuz bir şekilde etki etmektedir. Eğer bir de saçlarınıza ısı uyguluyor ve kimyasal boyalar kullanıyorsanız daha fazla yıpranmaya sahip olabilirsiniz. Bu tarz durumlarda yapılabilecek en iyi şekilde etkili bir saç bakımı ile saçlarınızı eski canlılığına ve sağlığına kavuşturmak olacaktır.

İyi bir bakım sonrasında yeniden ışıl ışıl parlamaya başlayan güçlü saçlar sizlere büyük bir özgüven kazandıracaktır. Bu nedenle saç bakımınıza gereken önerileri göstermelisiniz. Sizlerle sık sık çok çeşitli saç bakım önerilerini paylaşmaktayız. Bu yazımızda ise saça iyi gelen yağlar hakkında tavsiyeler vereceğiz.

Saç Bakımında Bitkisel Yağlar

Saç bakımı söz konusu olduğunda en çok önerilen şeylerden biri bitkisel yağlardır. Kimi insanlar bu bitkisel yağları saçlarına direkt uygulayarak maskeleme yapar gibi kullanırlar. Kimileri ise şampuan, saç kremi ya da nemlendirici gibi ürünlerinin içerisine karıştırırlar. Her iki yöntem de oldukça başarılı sonuçlar verebilir. Bunun sebebi bitkisel yağların saçları etkili bir şekilde beslenmesi ve güçlü bir yapı kazandırmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Güneşin Cilde Faydaları

Çoğu bitkisel yağ içerisinde A, D, E ve B vitaminlerini barındırmaktadır. Bu vitaminlerin etkisi ile saçların yapısı güçlenir ve kırılmaları çok daha güç bir hale gelir. Üstelik vitamin açısından zengin bitkisel yağların faydaları bunlarla da sınırlı değildir. İşte diğer faydaları:

  • İçerdiği vitaminler sayesinde saçlara parlaklık kazandırarak canlı bir görünüme kavuşturur.
  • Saçların nemini kaybetmesini önler.
  • Saç derilerindeki kurumayı azaltır.
  • Kepeklenmenin önüne geçer.
  • Saç derisinde yaralar oluşmasına engel olur, var olan yaraları iyileştirir.

Bütün bu olumlu etkilerden dolayı bitkisel yağlar kullanmayı ihmal etmemeniz gerekir.

1.      Argan Yağı

Saç bakımı söz konusu olduğunda en çok tavsiye edilen yağ türünün argan yağı olduğunu fark etmişsinizdir. Hatta ünlü kozmetik markalarının neredeyse tamamı argan yağı içeren ürün koleksiyonları ortaya çıkarır. Bunun en büyük sebebi argan yağının müthiş derecede koruyucu olmasıdır. Saçlarınızı ısıya ve yıpranmaya karşı dayanıklılığını maksimum seviyeye getiren argan yağı sizlere güçlü saçlar kazandırır. Düzenli kullanımdan sonra ısı ile şekillendirdiğiniz saçlarınızın çok daha az yıpranacağını fark edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kore Cilt Bakım Rutini

argan yağı

Ayrıca argan yağı saçınızın esnek bir yapıya sahip olmasını sağlar. Böylece saç uçlarında meydana gelen kırılmaların miktarı azalır. Ek olarak saç derinizi nemlendirir ve kepek probleminden de kurtulmanızı sağlar.

2.      Hindistan Cevizi Yağı

Yıpranmış saçlarınızı onarmak istiyorsanız aradığınız şey hindistan cevizi yağı olabilir. Çünkü bu yağ türü onarım ve iyileştirme konusunda oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Üstelik hindistan cevizi yağı sadece saç bakımında kullanılmaz. Kozmetik sektörünün hemen hemen her alanında kendine yer bulabilen bu yağ mucizevi sonuçlara yol açmaktadır.

hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı sayesinde saçlarınızın parlak ve canlı bir görüntüye kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda saç derinizdeki yağ miktarını dengelemenize de fayda sağlar. Böylece hem yağlı hem de kuru saçlar için muhteşem bir çözüm önerisi haline gelir. Saç uçlarındaki kurumanın da önüne geçebilen hindistan cevizi yağı sizler için kusursuz bir bakım ürünü haline gelebilir.

3.      Üzüm Çekirdeği Yağı

Saç bakımı alanında en başarılı olan bitkisel yağlardan bir tanesi de üzüm çekirdeği yapıdır. Bu yağ türünün içerisinde bulunan linoleik asit ve E vitamini sayesinde saçlarınızın derisi çok sağlıklı bir yapıya kavuşur. Düzenli olarak bu içeriklere maruz kalan saç derisi nem kazanarak kepek oluşturmayı bırakır.

İlginizi Çekebilir:  Soğuk Havanın Saçlara Verdiği Zararlar ve Etkisi

üzüm çekirdeği yağı

Buna ek olarak üzüm çekirdeği yağının zengin içeriği saçlar için adeta bir güneş kremi görevi de görür. Bu yağı kullandığınızda saçlarınız güneşten kaynaklı yüksek ısıdan etkili bir şekilde korunur. Böylece yıpranma ve güçsüzleşme miktarı da en aza iner. Bu yağ çoğu zaman yıpranan ve işlem gören saçları güçlendirme tedavisinde kullanılmaktadır.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.