KADIN ve KAHVE

Saç Kurutmanın Püf Noktaları

26.11.2021
262
Saç Kurutmanın Püf Noktaları

Saç kurutma hepinizin bildiği üzere, zannedildiği kadar basit bir işlem değildir. Saçlarınızı gelişi güzel bir şekilde kurutuyorsanız, saç sağlığınıza önem vermiyorsunuz demektir. Saç kurutma makinesi kullanmadan önce ve makineyi kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlara değineceğiz.

Saçlarınıza Saç Kremi Uygulayın

Eğer saçlarınız çok çabuk elektrikleniyor, zor açılıyorsa veya saçlarınıza boya, röfle gibi bir takım işlemler yapılmışsa saçlarınızı yıkadıktan hemen sonra ortalarından uç kısımlarına doğru saç bakım kremi uygulayın. Bu teknik, saçlarınızın çok daha kolay açılmasına yardımcı olurken aynı zamanda taradığınız zaman saç uçlarının kırılmasını ve yıpranmasını engelleyecektir.

Saç kremi, saçınızın ihtiyaç duyduğu nemi tutarak saçlarınızın duştan hemen sonra gerekli olan sudan fazla su emmesini sağlar.

Saçlarınızın Nemini Almadan Tarak Sürmeyin

Bir çoğunuzun yapmış olduğu bu yanlış teknik, saçlarınıza düşündüğünüzden daha büyük zarar veriyor. Kesinlikle saçlarınızın nemini almadan tarak ve fırça gibi ürünler kullanmayın. Önce bir havlu yardımı ile saçlarınızdaki tüm nemi alın.

Duştan çıkmadan önce saçlarınızı sıkmanız fazla suyu almak için etkili bir yöntem olacaktır. Banyodan çıktıktan hemen sonra bir havlu yardımı ile saçlarınızın nemini iyice aldıktan sonra fırça veya tarak kullanabilirsiniz. Eğer, havlunun uzun saçınızdaki suyu iyi çekmediğini düşünüyorsanız bir kağıt havlu yardımı ile yumuşak hareketlerle saçınızdaki fazla suyu alabilirsiniz. Kağıt havlu yerine mikrofiber bezler de tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Hızlı Saç Uzatmak İçin Saç Masajı Yöntemi

saç kurutma

Geniş Dişli Tarak Kullanın

Saçınızdaki tüm fazla suyu aldıktan sonra artık saçlarınızı bir tarak yardımıyla tarayabilirsiniz. Saçlarınızın uçlarının kırılmaması ve yıpranmaması için fırça yerine geniş dişli bir tarak kullanmanız faydalı olacaktır. Böylelikle saç uçlarınız kırılmaz. Aynı zamanda saçlarınızda hala su kalmışsa kalın dişli tarak saçlarınızı havalandırır.

Kurutmadan Önce Saç Ucuna Nemlendirici Sürün

Saç uçlarındaki kırılmaların önüne geçmek ve güçlendirmek için birçok bakım yağı üretilmeye başlandı. Nemli saç uçlarına uyguladığınız bu nemlendiriciler, saç tellerinizin daha sağlıklı ve güçlü durmasını sağlıyor. Saç tipinize göre en uygun nemlendiriciyi saçlarınıza uygulamanız saçınızın sağlığı açısından önemlidir.

Saç Kurutma Makinenizin Isı Ayarına Dikkat Edin

Duştan sonra saçlarınız henüz nemliyken saçlarınıza sıcak hava uygulamanız son derece sağlıksız olacaktır. Bu nedenle ilk önce soğuk- ılık ardından aşamalı bir şekilde sıcağa geçmeniz gerekir. En sıcak ısı derecesi saçlarınıza bukle vermek ve şekillendirmek için kullanılmalıdır.

Bu noktada saçınızı kurutmaya tek dereceli makine ile başlarsanız, saçlarınıza zarar vermiş olursunuz. İkiden fazla ısı ayarı bulunan makineleri kullanmaya yönelmeniz daha doğru olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kurumuş ve Çatlamış Dudakları Canlandırmanın Yolları

Saç Kurutma İşleminize Zaman Ayırın

Uzun saçlar ve harika bukleler istiyorsanız, saç kurutma işine gerekli önemi vermeniz ve yeterli zamanı ayırmanız gerekecektir. Ayrıca doğru bir şekilde ve sürede kurutulan saçlar, sizin genel sağlık durumunuz üzerinde de etkilidir.

Hızlı bir şekilde kurutulmuş saçlar hem şekil alma aşamasında zorlanır hem de çok çabuk zarar görebilir. Bu nedenle iyice kurutulmamış saç dipleri soğuk algınlığı gibi hastalıklara davetiye çıkarır. Yüksek motor gücü olan fakat aynı zamanda saçlara çok daha az zarar veren, hava akımının iyi ayarlandığı bir saç kurutma makinesi ile saçlarınızı yavaş yavaş kurutmalısınız.

saç kurutma-1

Kurutma Makinenizi Saç Tipinize Göre Kullanın

Eğer saçlarınız çok ince telli ise ve hacim sorununuz varsa başınızı öne eğerek ve saç kurutma makinesini sürekli sallayarak kurutun. Saçlarınızın devamlı kabarmasından şikayetçi iseniz, saç fırçası kullanarak bir taraftan saçınızı yavaş hareketlerle fırçalayın. Kırılgan bir saç yapısına sahipseniz ve saçlarınızın uzamasını istiyorsanız, saç kuruturken makine hızını ve dereceyi mümkün olduğu kadar düşük tutmaya çalışın. Çünkü yüksek ısı saç uçlarını kırarak deriyi zedeler.

İlginizi Çekebilir:  Yaz Ayı ve Cildinize Güneş Kremi Önerileri

Kuru Saçlarınıza Asla Fön Uygulamayın

Kuru saçlarınıza asla fön uygulamamız gerekir. Eğer, saç kurutma makinesini saçlarınızı şekillendirmek için kullanacaksınız etkili bir saç bakım ürünü veya şekillendirici yardımıyla saçlarınızı nemlendirdikten sonra fön uygulamanız daha doğru olacaktır.

Saç Şekillendiricinizin Isısını Doğru Ayarlayın

Tüm kadınlar güzel buklelere sahip olmak ister. Etkili ve göz alıcı buklelere sahip olmanın en kolay yolu da maşa kullanmaktan geçer. Maşa fazla ısındığı zaman saçlarınızı yıpratarak uçlarının kırılmasını tetikleyebilir.

Bu nedenle eğer saçlarınızı maşa yapmak istiyorsanız, bu işlemden önce saçlarınıza etkili bir nemlendirici uygulamalı, daha sonra saçlarınıza şekil vermelisiniz. Şekillendirici aletinizin ısısını doğru ayarlayarak saç kırılmalarının önüne geçebilirsiniz.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.