KADIN ve KAHVE

Sarımsak Saç Çıkartır mı? Saça Faydalı mıdır?

15.03.2021
294
Sarımsak Saç Çıkartır mı? Saça Faydalı mıdır?

Sarımsak Saç Çıkartır mı? Saça Faydalı mıdır?

Sarımsak ve içeriğinde bulunan mineral ve vitaminler saç sağlığı açısından çok önemli bir yere sahiptir. Sarımsağın bileşenleri arasında bol miktarda sülfür yer almaktadır. Sülfür, saçlarınızın gürleşmesi açısından son derece büyük bir öneme sahiptir. Keratin de dahil birden çok proteinin parçası olan Sülfür, saç çıkarma konusunda başarılıdır. Tüm bu bileşenler sayesinde saç gürleştiren sarımsak daha güçlü ve canlı saçlar isteyen kadınlar için doğal reçete haline gelmektedir. Sarımsağın saça faydaları saymakla bitmiyor.

Sarımsak, içinde bulundurduğu bileşenler sayesinde saçlarınızın doğal yapısını daha ışıltılı ve sağlıklı bir görünüme kavuşturuyor. Aynı zamanda sarımsak antienflamatuar yapısı sayesinde derilerde bulunan hücreleri yenileyerek saçlarınızın dipten uca daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlıyor.  Sarımsağın bileşenleri arasında alisin adında bir madde bulunmaktadır. Bu madde birtakım araştırmalar ve deneyler sonucunda saçlarınızın diplerinde oluşan kepeklerin yok ettiğini görülmüştür. Saç diplerinizdeki yağlanmayı etkili bir şekilde kontrol altına alan sarımsak saç diplerinizin yağlanmasını büyük ölçüde önlemektedir. Aynı zamanda daha sağlıklı bir saç tipine sahip olmak isteyenler saç derisine sarımsak uygulayabilir. Sarımsak uyguladığınız zaman bu işlemin kan akışını hızlandırdığı bilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kurumuş ve Çatlamış Dudakları Canlandırmanın Yolları

sac bakimi yontemleri 1

Sarımsağın saça sağladığı en büyük yararlar arasında bulunan bir diğer madde ise saçları bitlere karşı koruyor olmasıdır. Saçlarınız için gerekli olan tüm vitaminleri özellikle E vitamini barındıran sarımsak saç dökülmelerini önleyerek saçlarınızın daha sık bir şekilde çıkmasını sağlıyor. Eğer seyrek saça sahipseniz, saçlarınıza sarımsak uygulayarak saçlarınızı gürleştirebilirsiniz. Sarımsakta bol miktarda bulunan Selenyum bileşeni de en az E vitamini kadar etkili olduğu için saç sağlığı açısından son derece önemlidir. Her kadın saçlarının yumuşacık ve parlak olmasını ister. Bu sebeple güçlü saçlar isteyen tüm kadınların doğal saç bakım ürünleri arasında sarımsak ve sarımsak şampuanları yer alıyor.

Evde Sarımsak Maskesi Hazırlamak

Sizlerin de bildiği üzere kozmetik ürünleri saç sağlığımızı ve cildimizi kötü etkiliyor. Fakat sarımsak saç çıkarma yönü ile güçlü bir doğal reçete görevi görüyor. Saçlarınıza sarımsak uygulayarak uzatmak ve gürleştirmek istiyorsanız, evde kendi başınıza sarımsak kürleri veya maskesi hazırlayabilirsiniz. Tabii ki evde maske hazırlamak veya kür hazırlamak istemiyorsanız, eczanelerden sarımsak özlü şampuanlar temin edebilirsiniz. Aynı zamanda saçlarınızın ihtiyacına göre sarımsak özlü kremler ve saç bakım maskeleri de tercih edebilirsiniz. Dilerseniz kullanmakta olduğunuz şampuanınıza 2 diş sarımsak ekleyerek saçınıza kokusu sinmemesi için birkaç damla lavanta yağı ile karıştırıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Biotin (B₇ Vitamini) ve Saç Üzerine Etkileri

Evde kendi başınıza sarımsak maskesi yapmak istiyorsanız birkaç diş sarımsağı bir kapta döverek bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı ile birlikte karıştırıp saç diplerinize uygulayabilirsiniz. Bu işlemin ardından saçlarınızı bir havluya sararak birkaç saat bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ve şampuanla yıkayın.  Bu işlemi haftada en az bir kere gerçekleştirdiğiniz zaman saçlarınızdaki canlılığı parlaklığı ve gürleşme iyi sizler de fark edeceksiniz.

sarimsak sac uzatir mi

Sarımsak Saç Çıkartır mı?

Faydaları saymakla bitmeyen mucizevi bitki saçlara verdiği parlaklık ve canlılığın yanı sıra saç çıkarma aşamasında da son derece başarılı oluyor. Saçlarının ışıltısı ile güzel ve iddialı bir duruş sergilemek isteyen her bireyin sorduğu Sarımsak saç çıkarır mı? Sorusuna gelin hep birlikte cevap arayalım. İnsanların saç sağlığı konusunda en çok merak ettiği sorular arasında yer alan ‘’ Sarımsak saç çıkarır mı?’’ sorusunun cevabı elbette ki evettir.

Vücudunuz için gerekli olan vitamin ve minerallerin normalin çok altında olması sebebiyle saç diplerini yeterli seviyede beslenemez ve saç derinizdeki gözenekler zamanla genişler. Genişleme sonucu saç dökülmeleri kaçınılmaz olmaktadır. Aynı zamanda artan kepek sorunu rahatsız edici bir durum olmaya başlar. Sarımsağın bileşenlerin arasında yer alan sayısız mineral ve vitaminler sağlığınız için gerekli olan tüm gereksinimleri karşılıyor. Aynı zamanda saçlarımızın tekrardan gür bir şekilde çıkmasını sağlıyor. Eğer sarımsakla saçlarınızı gürleştirmek istiyorsanız, saç bakımınız esnasında hazırlamış olduğunuz sarımsak maskesini devamlı kullanmanız gerekiyor. Düzenli bir şekilde saç diplerinize sarımsak maskesi uyguladığınız zaman gözle görülür sonuçlar elde edebileceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Pedikür Nedir? Pedikür Nasıl Yapılır?

Sarımsak Saça Nasıl Uygulanır?

Eczanelerde, marketlerde yahut kozmetik satan mağazalarda sarımsaklı şampuanları görebilirsiniz. Eğer sarımsaklı şampuan bulamadıysanız problem değil gündelik olarak kullandığınız şampuanın içine sarmısak suyu yahut özü ilaveten kendi şampuanınızı hazırlayabilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz şayet sarımsağı doğrudan olarak saç derinizde kullanmak.

3-4 diş sarımsağı adamakıllı ezerek saçlarınızın döküldüğü yahut zayıfladığı bölgelerde saç derinize sürün ve aşağı yukarı 1 saat kadar bekletin. Daha sonra tıpkı bölgeye zeytinyağı ile masaj yapın ve bone takarak yahut havlu sararak bir gece bekletin. Sabah kalkınca saçınızı normal bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.