KADIN ve KAHVE

Şeker Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

17.10.2021
261
Şeker Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

21 gün şeker kullanmadan yapılan Şeker Diyeti, son zamanların en popüler diyetleri arasında yer almaktadır. Söz konusu diyeti bilinen diğer diyet türlerinden ayran pek çok farklı özellik bulunmaktadır. Bu diyet ile ilgili merak konusu olan birçok sorun mevcuttur. Bu soruların başında şeker diyeti neden 21 günlük zaman dilimini kapsar? Şeker diyeti ile bilinen diğer diyetler arasındaki en temel fark nedir? 21 günlük bir zaman dilimini kapsayan bu şeker diyeti nasıl yapılır? Şeker diyetinde neler yenmelidir? Şeklinde sorulara yanıt arama girişiminde bulunulmaktadır.

Şeker diyeti sağlıklı beslenme ve zayıflamanın formülünü arayanlar için eşsiz bir avantaj olmaktadır. 21 gün boyunca kişinin hiçbir şekilde şeker ve şeker içeren besinler tüketmemesi ile yapılabilen bir diyet türüdür. Bu diyet türünde şekerin tüm türlerinden kesinlikle uzak durulmalı ve diyeti uygun bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Besin öğeleri arasından şekeri tamamen çıkarmış olmak zayıflamanızda etkili olacaktır. 21 gün süren bu şeker diyetinde temel hedef şekeri vücuttan uzaklaştırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlamak olmaktadır. Bu sayede 21 günlük şeker diyetine uyan kişiler eskisinden daha sağlıklı vücuda sahip olur.

İlginizi Çekebilir:  Hamilelikte Alınan Kilolardan Kurtulmanın Yolları

şeker diyeti-kapak

Şeker Diyeti Nasıl yapılır?

Söz konusu diyet 21 günlük zaman dilimini kapsadığı için vücut diyete kolaylıkla alışır. 21 gün süren şeker diyeti nasıl yapılır?  Öncelikle 21 günü şekersiz geçirmek için kendinizi hazır hissetmeniz gerekmektedir. Süreç başladığı zaman bu zaman dilimi içerisinde tüketilebilecek ve tüketilmeyecek besinleri saptamanız ve ona uygun bir liste oluşturmanız gerekmektedir.

21 Günlük Şekersiz Diyet Programında Tüketmeniz Gereken Yiyecekler

 • 21 gün sürecek olan şekersiz beslenme listenizde kesinlikle yer alması gereken yiyeceklerin başında taze meyve ve sebzeler yer almaktadır. Bu süreçte bol bol meyve ve sebze tüketmeniz sağlıklı beslenmenizi ve kilo vermenizi sağlayacaktır.
 • Et ve süt ürünleri şeker kullanımını kestiğiniz bu dönemde sizler için gerekli protein ve vitamin ihtiyacını sağlamanızda ön ayak olacaktır.
 • Tavuk ve balık gibi yağ oranı az olan etleri tüketebilirsiniz. Kuyruk yağı gibi çok yağlı etleri tercih etmemeye özen göstermelisiniz.
 • Açık havada bol bol yürüyüş yapmanız, egzersiz yapmanız kilo vermenizi olumlu yönde etkileyecektir.
 • Sağlıklı beslenmeye ek olarak zinde kalmak için düzenli uyku uyumanız gerekmektedir.
 • Haşlanmış yumurta, domates, zeytin, peynir, yalnızca 1 dilim tam buğday ekmeği, bolca yeşillik gibi organik ve sağlıklı besinlere yönelmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Aynı zamanda 21 gün sürecek olan şeker diyetinizin gidişatını olumlu yönde etkileyecektir.
 • Günde en az 1 porsiyon meyve tüketmeniz gerekmektedir. Meyveleri porsiyon olarak tüketemiyorsanız bol su ile yıkayarak sıkıp taze meyve suyu haline getirerek tüketebilirsiniz.
 • Yoğurt, ayran ve süt gibi pastörize edilmiş besinleri tüketebilirsiniz.
 • Yağ olarak ayçiçeği yağı kullanmak yerine zeytinyağı kullanmayı tercih ettiğiniz takdirde istediğiniz kiloya inebileceksiniz.
İlginizi Çekebilir:  Şok Diyet Listesi: 5 Günde 5 Kilo..!

şeker diyeti-1

21 Günlük Şekersiz Diyet Programında Bulunmaması Gereken Yiyecekler

 • 21 gün sürecek olan bu diyet zamanında kesinlikle beyaz ve esmer şeker tüketiminden kaçınmanız gerekmektedir.
 • Diyet listenizde puding, kurabiye, pasta, çilekli dondurma gibi meyve aromalı dondurmalara, şekerli çaya, kek, meşrubat ve meyveli yoğurda kesinlikle yer vermemeniz gerekmektedir.
 • Şeker olarak gün içerisinde yalnızca 2 kare bitter çikolata yiyebilirsiniz.
 • 21 gün boyunca makarna, poğaça, simit, pişi, börek, bisküvi ve çörek gibi beyaz un içeren besinlerden uzak durmanız gerekmektedir.
 • İçerisinde nişasta bulunduran hiçbir pastane ve açık büfe yiyeceğini satın almıyoruz.
 • Gofret, kraker, cips, kola, çekirdek ve bisküvi gibi abur cubur sınıfına dahil olan hiçbir yiyecek ve içeceği satın almayıp tüketmemeniz gerekmektedir.
 • Alkol ve sigara kullanımı sonlandırılmalıdır. Sigara kullanan bireyler eğer sigara içmeyi kolay kolay bırakamıyorlarsa gün içinde içtikleri sigara sayısını yarıya indirebilmeleri gerekmektedir. Bu sayede şeker oranındaki düşüş ve sigara kullanımının sonlandırılmasıyla kilo vermek hem daha sağlıklı hem de daha kolay olacaktır.
 • Şekerli sakız, nane aromalı şeker, lokum gibi yüksek oranda şeker içeren abur cuburları kesinlikle tüketmekten kaçınmanız gerekmektedir.
 • Keçiboynuzu, bal, pekmez, reçel gibi tatlı kahvaltılıkları 21 gün boyunca hayatınızdan kaldırmanız diyetiniz ve sağlığınız açısından son derece sağlıklı olacaktır.
İlginizi Çekebilir:  Greyfurt ve Sağlığa Faydaları

Tüm diyet önerilerimizde olduğu gibi, vücudunuzun önerilen diyete uygunluğu konusunda bir hekim veya diyetisyenden profesyonel destek almak doğru bir tercih olacaktır.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.