KADIN ve KAHVE

Sivilce Diyeti ile Sivilcelere Veda Edin!

20.01.2022
177
Sivilce Diyeti ile Sivilcelere Veda Edin!

Kadınlarda her yaşta sivilce problemi görülebiliyorken, özellikle de genç yaşları etkilediğini biliyor muydunuz?

Yüzündeki sivilcelerden bir an önce kurtulmak isteyenler! Asla yalnız değilsiniz.

Çok da basit bir şekilde uygulanan diyetlerle, akne ve sivilcelerin önüne geçebileceğini biliyor muydunuz? Sivilce Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Tüm detaylar burada!

Sivilce – Akne neden oluşur?

Sivilceler cilt altında yağ bezlerinin üretmiş olduğu sebum dengesinin artması ve gözeneklerin de tıkanması sonucuyla oluşur. Sivilce problemleri kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte genel olarak sivilceyi tetikleyici birkaç ana unsur bulunmaktadır.

Sivilcelerin cilt üzerinde oluşmasına etki eden sebepler ise;

 • Hormonlar; ergenlik döneminde, hamilelik döneminde ve regli dönemlerinde değişen hormon dengesi sivilce oluşumunda büyük rol oynuyor.
 • Cilt temizliği; Cildin güzel ve standart bir şekilde temizliğine özen gösterilmemesi de sivilce oluşumunda en etkili sebeplerden.
 • Genetik birtakım rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar, hormon düzeylerinde etki edecek ilaçlar gibi durumlar etkenler arasındadır.
 • Stres sivilce oluşumunu etkilemektedir.
 • Sivilce oluşumunu en çok tetikleyenlerden biri de beslenme durumudur.

sivilce diyeti

Sivilce ve Beslenmenin Arasındaki Bağ Nedir?

Yapılan araştırmalar; beslenme düzeyinin cilt altındaki sebum düzeylerini ciddi yönde etkilediği sonucu vermektedir. Özellikle şekerli gıda tüketen bireylerde, paketli işlemiş gıda tüketenlerde, fast food tüketimi fazla olan kişilerde, patates kızartması, çekirdek gibi bol yağlı, tuzlu ve şekerli tüm gıda tüketimleri sonucunda; vücutta sebum seviyesinin çok daha yüksek düzeylere çıkarak sivilce oluşumlarına katkıda bulunduğu kesin bir konudur.

 Sivilce Diyetinde Nelere Özen Gösterilmelidir?

 • Şekerli Gıdalardan Kaçının!

Şekerli gıda tüketiminde, kişinin vücudundaki yağ bezeleri olması gerektiğinden çok daha fazla çalışarak sebum üretir. Bu durum sivilce oluşumlarını yüksek oranda tetikler. Sivilce Diyeti uygulayan bireylerin iltihapları yok etmesi ve yeniden ürememesi için şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durması gerektiğini belirtmeliyiz.

 • Süt ve Süt Ürünleri Tüketimine Dikkat!

Bazı bireylerin süt ve süt ürünleri tükettiğinde cildinde daha fazla sivilceler meydana geldiği görülmektedir. Özellikle inek sütünde karşılaşılan bu durumun önüne geçebilmek için süt ve süt ürünlerinden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

 • Paketli Gıdalara ve Trans Yağlara Dikkat!

Atıştırmalıkları bir kenara koyuyor bunun yerine içeriğinde Omega 3 yağlar bulunan kuruyemişlerden bu dönemde destek alıyoruz. Kuruyemişleri tüketirken de miktarlarını belirli oranlarda tüketmekte fayda vardır.

 • Fastfood tamamen yasak!

Fastfood ürünler hem sağlıksız beslenme hem de fazla yağ biriktirmek konusunda en mükemmelleri arasında yer alıyor.

Bu diyette asla fastfood ürünleri yer almıyor. Unutmalısınız!

 • Kafeine Sınır Koymak Şart!

Kafein vücudun su oranını azaltır. Bu durum cildin kurumasına sebep olur ve sebum dengesinde bozulmalar meydana gelir. Kahve ve çay tüketimini sınırlı hale getirmeli, gazlı içeceklerden ise mutlaka uzak durulmalıdır.

sivilce diyeti

Neler serbest?

Sivilce diyetinde tüm yeşillik, meyve, tüm sebzeler, bakliyatlar et, tavuk, balık ve su serbest. Bolca tüketilebilmektedir.  A,E ve C vitaminleri içeren gıdalar cilt üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Büyük bir antioksidan içeriği e sahip olduğu için akne öldürücü, iltihap yok edici özelliği de bulunur.

Sivilce Diyeti Nasıl Yapılmalıdır?

 • Sivilce diyetinee başlamadan önce diyet listesinde nelerin yer almadığını analiz etmelisiniz. Örneğin domates, patates, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar sivilce oluşumunu tetikleyici role sahip. Her bireyde aynı durumla karşılaşılmadığı için her bireyin kendisinde sivilce oluşumuna etken olabileceği göz önünde bulundurularak tamamen diyet listesinden çıkarılıyor.
 • Bu tür gıdaları özellikle gelişim çağında bulunan gençlerde önemli etkiye sahip olması sebebi ile ömür boyu tüketmemek ya da çok uzun üre tüketmemek doğru değildir.
 • Diyet listesinden çıkarılan bu gıdalar diyetin başladığı tarihten itibaren ortalama 4 hafta sonrasında birer hafta aralıklarla teker teker tüketilmeye ve denenmeye başlıyor.
 • Sivilce artışı söz konusu olduğunda ise bu ürün tüketilmiyor.
 • Sivilce Diyeti sayesinde kişinin kendisine uygun olan gıda tüketimini bulması da hedeflenmiş oluyor.

Sivilce Oluşumunda Çinkonun Etkisi Nedir?

Cilt sağlığında önemli bir yere sahip olan çinko, eksikliğinde sivilce oranında artışlar oluşur. Çinko et, balık, tavuk gibi ürünlerden alınmaktadır. Eksikliğinde gıda takviyesi olarak da alınabilmektedir.

En Önemli Noktalar İse;

Beslenme düzeyinin yani sıra, sivilce oluşumuna etki edebilecek diğer durumları da mutlaka analiz edilmelidir. Bunun için ise tavsiye niteliğinde vermiş olduğumuz bu bilgiler, asla bir doktor reçetesi olamaz. Çözümünü bulamadığınız sivilceler için, mutlaka bir dermatolog ile görüşmeli, gerektiğinde tedavi yöntemleri ile bir yol haritası çizilmelidir.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.