KADIN ve KAHVE

Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Su Diyeti Tehlikeli Midir?

04.11.2021
220
Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Su Diyeti Tehlikeli Midir?

Su Diyeti Hakkında Merak Edilenler…

Sağlıklı bir beden ve doğru bir kilo verme süreci için su içmenin ne kadar önemli olduğu uzun yıllardır uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Bedenin ihtiyacına bağlı olarak değişse de günde ortalama 3 litre su tüketilmesi gerekmektedir.

Susuzluğun kilo verme sürecinde olumsuz bir etken olmasının yanında sağlık açısından etkileri de göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Peki, sağlık açısından bu denli faydalı olan su ile zayıflamanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Son yıllarda sık sık duyduğumuz, su orucu olarak da adlandırılan su diyeti, doğru uygulama ve doktor kontrolü ile uygulandığında etkili bir kilo verme yöntemidir. Üstelik 1 haftada 10 kilo verdirdiği de söylenen bu diyet ile zayıfladığını söyleyen birçok kişi bulunmaktadır.

Vücut yapısı ve su ihtiyacına göre içeriği düzenlenebilecek olan bu diyetin nasıl uygulanacağı da olumlu etkileri sebebiyle merak konusu olmaktadır. Peki, herkes bu diyeti uygulayabilir mi? Su diyeti nasıl yapılır? Tehlikeli mi?

Şimdi bu soruları cevaplayarak su diyetini ayrıntılarıyla inceleyelim.

Su Diyeti Nedir?

Kilo verme isteği, insanlar arasında popüler hale gelen birçok diyetin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Fakat bu diyetlerin bazıları sağlığa oldukça zararlı olan şok diyetlerdir. Su orucu olarak da adlandırılan bu diyet ise gün içerisinde vücuda yalnıza sıvı alımının yapıldığı ve su ile içecekler dışında gıdanın tüketilmediği bir beslenme düzenidir.

İlginizi Çekebilir:  Aralıklı Oruç Diyeti (Intermittent Fasting) Nedir?

su diyeti-1

Genellikle 24-72 saat aralığında bu oruç uygulanmaktadır. Vücutta bir detoks etkisi yaratarak kilo verme sürecini hızlandırmaktadır. Sağlık açısından zararlı olduğuna dair şüpheler barındırsa da aslında kısa süreli uygulandığında bedene birçok faydası bulunmaktadır.

Bir doktor kontrolü ile yapıldığında ve suyun yanında tüketilen içeceklerin almanız gereken besin ögelerini karşıladığından emin olduğunuzda metabolizmaya faydalı olduğu söylenmektedir.

Düzenli uygulama ile enerjik bir ruh haline bürünebileceğiniz ve bedenin toksinlerden arındığı da su diyetinin olumlu etkilerinin arasında yer almaktadır. Fakat bu diyeti uygulamadan önce kesinlikle bir doktora danışmanız gerekmektedir.

Nasıl Yapılır?

Bu diyet, genellikle 3 günlük uygulanan bir beslenme düzenidir. 24-72 saat aralığında vücuda yalnızca sıvı alımı yapılmaktadır. 3 günlük diyet ile kalori yakımının hızlanmasını hedefleyenlerin, tüketilen sıvı miktarı konusunda dikkatli olması gerekmektedir.

Bu diyet için öncesinde bedeni hazırlamak ve beslenme düzenini oruca hazırlayıcı bir hale getirmek en doğrusudur. Aksi halde olumsuz reaksiyonlara yol açarak sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

su diyeti-2

Su orucunu uygulayanlar beslenme düzeni konusunda ikiye ayrılmaktadır. Bazı kişiler bu süreçte yalnızca su tüketirken bazıları suyun yanında başka sıvıları da tüketmektedir. Meyve ve su diyeti ilişkisi bu açıdan oldukça önemlidir. Zira meyve suları bu süreçte bedenin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar enerji almanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  FODMAP Diyeti Bağırsak Dostu!

Uzmanlar yalnızca su içilerek yapılan sıvı diyetlerden kaçınılması gerektiğini belirtmektedirler.

Su orucunun bu denli popüler hale gelmesinde ünlü oyuncu Rıza Kocaoğlu’nun bu diyeti yaptığı haberlerinin de etkisi olmuştur. Rıza Kocaoğlu su diyeti uygulamak için girdiği kampta, 1 haftada 10 kilo verdiren su diyetinin faydalarını görerek kilo vermeyi başarmıştır. 15 gün içerisinde dokuz kilo verdiğini belirterek su diyetinin etkilerine dikkat çekmiştir.

Su Diyeti Tehlikeli midir?

Su orucunun sağlık açısından faydalarının yanında zararlarının da olduğu söylenmektedir. Doktor kontrolünde ve bedenin reaksiyonlarının incelendiği bir su orucu ile zayıflamak mümkündür. 3 günlük su diyeti ile sindirim sistemi çalışır ve toksinler vücuttan atılır. Bağışıklık sistemi güçlenir. Fakat su diyetinin sağlık açısından ciddi riskleri de bulunmaktadır:

  • Özellikle kronik hastalığı olanların kesinlikle uygulamaması önerilir.
  • Uygulandığı zaman dilimi içerisinde yanlış kilo vermenize yol açabilir.
  • İlerleyen zamanlarda hızlı kilo almanıza, ani tansiyon düşmesine, mide bulantısına ve yeme bozukluklarına sebep olabilir.

Her diyette olduğu gibi, bu diyeti de bir uzman hekim veya diyetisyen kontrolünde, bedeninizin ihtiyaçlarına uygun olarak yapmanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Kilo Alamayanlara Kilo Alma Programı

kadinvekahve 100

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.