KADIN ve KAHVE

Süper Anne Sendromu Yaşıyor Olabilirsiniz!

18.12.2021
249
Süper Anne Sendromu Yaşıyor Olabilirsiniz!

Mükemmeliyetçi bir kişiliğe mi sahipsiniz? Her şeyi kuralına uygun olarak mı yapmak istiyorsunuz? Anne olduktan sonra da annelik duygularınız da tam bu yönde ilerliyorsa dikkat edin! Süper anne sendromu yaşıyor olabilirsiniz! Peki nedir bu süper anne sendromu? Nasıl tehlikeler doğurur? Nasıl kurtulabilirsiniz?

Tüm detaylar sizler için yazımızda…

Süper Anne Sendromu Nedir?

Eğitimli ve okumayı seven anne adayları özellikle de ilk defa anne olduysa fazla kuralcı davranabilmekteler. Bu sendromu özellikle çalışan anneler yaşarken çalışmayan annelerin de son zamanlarda bu sendromu yaşadıkları görülmekte.

Herhangi bir konuda uzmanlık eğitimini almış, başarılı, çalışkan anneler bebeklerin konusunda da başarıya odaklanarak bebeğinin nasıl büyütüleceğine dair sürekli detaylı bir şekilde kitaplar okur ve bu yönde de mükemmel olmayı hedef alır.

Doğum sonrasında anneliğin vermiş olduğu etki ile birlikte kadınların psikolojik durumunu ciddi düzeyde etkilemekte. Hamilelik döneminde alınan kiloların verilme sürecinin uzun olması, bebeklerde uyku düzeninin oturmaması, emzirme sütünün yetiyor ya da yetmiyor ya da emziremiyor olması gibi bir çok düşünce psikolojik durumları etkileyen unsurlar. Aynı zamanda aslında doğum denen bu mucizevi olay; kadın için cerrahi bir ameliyat olarak düşünülecek olursa zorlu bir süreçtir. Normal doğum yapmak herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmiyor diye düşünerek yanılmayın. Unutmayın ki her doğum anı; her annenin, her bebeğinde farklı şekillerde gerçekleşir. Bu durumda anneyi tek motive eden duygu sağlıkla bebeğini kucağına alabildiği an tüm yaşadıklarının hafiflemesine sebep olur.

Mükemmel olmayı tercih eden anneler, doğum sonrasında henüz anneliğe tam adapte olmaması  ve yaşadıklarının da etkisinde kalarak kendini kötü hissetmesi psikolojik olarak annelikte yetersiz olabileceği hissi duyar. Mükemmel bir anne olmak için ise nasıl bebek büyütülür? Bebekle nasıl konuşulur? Ne kadar süre emzirilir? Hangi oranda mama verilir? Ek gıda için ne yapılması gerekir? Hangi hastalıkta neler olur gibi bir çok farklı bilgiyi kitaplar okuyarak öğrenir.

Kitaplar her zaman genel olanı verir bu da her bebeğe uyum sağlayabilecek bir durum değildir. Süper anne sendromu yaşayan anneler ise kitapta okudukları disiplin çevresinde her şeyin en iyisini yapabilmek için uygulamaya çalışır. Örneğin bebeğine tuvalet eğitimi vermek isteyen süper anne kitapta okuduğu gibi vakti geldiği gün artık bezi bırakması gerektiğini savunarak bebeği bu duruma alıştırmaya zorlar.

Oysaki her bebeğin gelişim süreci farklıdır ve tuvalet eğitimi zamanı henüz gelmemiş olan bebek, bu duruma itiraz edeceği için farklı şekillerde sonuç gösterir ve uygun olan zamanı bu şekilde süper anne kaçırmış olur. Bebek artık bezi bırakmama konusunda ısrarcı davranarak ağlama krizleri, yemek yememe, tuvalete çıkmama, altına kaçırma ve bunun gibi farklı reaksiyon göstermeye uzun süre devam eder. Süper anne ise sonunda yorulur ve vazgeçer. Bu anneyi de bebeği de yorar. Bebeğini tanımak ve onun ne istediğini bilmek her zaman kitaplarda yazılanlardan daha doğrudur.

süper anne sendromu-1

Süper Anne Sendromu Tehlikeleri Nelerdir?

Süper anne okuyarak ve öğrenerek bebeğine yaklaşır. Doğru olana kendi karar verir ve bebeğinde uygulamak için baskı gösterir. Bu bebek üzerinde büyük olumsuz sonuçlara sebep olur.

Anne ve bebek arasındaki bağ sadece sevgi ile olur. Bu annenin bebeği ile geçirdiği kaliteli vakitler ile bebeğin gelişim süreci nasıl büyütüleceği ve nasıl davranılması gerektiği bilgisini verir.

 • Anne ve bebek arasında kurulan disiplin bebek üzerinde kurulamaz bu hem anne hem de bebek için zorlu bir süreç haline girer.
 • Bu şekilde büyüyen bebekler sevgi yoksunluğu hisseder.
 • Anne her konunun sonunda kendini başarısız ve yetersiz görür.
 • Psikolojik açıdan anne yorgun ve yılgın bir durumda olur.
 • Anne bebeğin üzerinde otorite kurarak kuralcı davrandığını farkında değildir. Aslında onun iyiliği için en mükemmel olanını yapmaya çalışıyordur.
 • Bebek süper anne sendromu karşısında daha agresif tutumlar sergiler.
 • Yapmak istemediklerini yapmamak konusunda ısrarcı davranır.
 • Hatta süper annenin söylediği her şeyi tamamen ters algılar.
 • Daha çok ağlama, hasta olma gibi durumlar meydana gelir.
 • Süper anne sendromunda olduğunuzu nasıl anlarsınız
 • Süper anne sendromu yaşayan kadınlar sürekli çalışır hiç boş zamanları olmaz.
 • Çalışma hayatında olan süper anneler, işten eve geldiklerin andan gecenin son anına kadar ev işleri ya da çocuk bakımı ile ilgilenerek kendilerine asla zaman ayırmaz.
 • Sürekli koşturma halinde ve bir şeylere yetişme telaşında olduğu için kendi psikolojik durumunun asla farkında değildir.
 • Bedenen ve zihnen her daim yorgundur.
 • Kendini dinç ve mutlu hissetmez.
 • Çok fazla emek gösterdiği hâlde sürekli kendini yetersiz hisseder ve daha iyisini yapmak için savaşır.
 • Mutsuz ve gergindir.
 • Bebekler anneler gergin ve mutsuz olduklarında daha çok huzursuzluk duyar ve daha çok ilgi ister.
 • Aynı durumda gergin süper anne sendromu ile boğuşan anne eşine karşı hatta hayatta herkese karşı gergin ve agresif tavırlar sergilemeye başlar.

süper anne sendromu-2

Süper Anne Sendromundan Kurtulmak Mümkün Mü?

Tabi ki mümkün. En başlıca kural annenin içinde bulunduğu sendromu kavrayabilir ve farkında olması buna en iyi bir başlangıç olacaktır.

Bunun dışında aile bireylerinin destekleri süper annenin işlerini hafifleterek kendilerine zaman ayırma şansı tanımaları için durum yaratmaktadır.

Anne olduktan sonra sadece annelik duygusunu hissederek, bebeğiniz ve siz o anda neyi yapmak istiyorsa onu yaparak geçirdiğiniz vakit hem bebeğinizin gelecek hayatı hem kendi sağlığınız için çok önemli.

Bebekler ve çocuklar, nasıl yemek yenmesi gerektiğini, nasıl uyuması gerektiği, ihtiyaçlarını nasıl gidermesi gerektiğini erken ya da geç bir şekilde öğrenebilir. Özellikle okul dönemi öncesine kadar anne ile geçireceği sevgi dolu dakikaları ise sizden başka kimseden alamaz. Bebeğinize güvenli adımlar atabileceği bir gelecek vermek için ve mükemmel anne olmak için kuralları unutun!

Unutmayın ki herkes aynı anda her şeyi mükemmel hale getiremez, sadece bu sizi yorar. Sevgiyle büyütülen çocuklar ise temelleri sağlam bir şekilde hayata adım atmış olacaktır.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.