KADIN ve KAHVE

Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi Mümkün Mü?

07.12.2021
191
Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi Mümkün Mü?

Bu yazımızda da sizlerle birlikte çocuk sahibi olamayan bireylerin son çare olarak yöneldiği tüp bebek uygulamasına ve tüp bebek cinsiyet seçimi mümkün müdür konularına değinecek, sizleri bu konuda bilgilendirmeye çalışacağız.

Bu yöntemin uygulanması esnasında kimi çiftler erkek kimileri ise kız çocukları olsun ister, peki bu mümkün müdür? Yani IVF uygulamasında cinsiyet ayrımına varılabilir mi?

Tüp bebek işlemi (IVF) bilindiği üzere doğal olmayan ve yumurta ile spermin insan vücudunda doğal yollarla birleşemediği durumlarda uygulanmakta olup bu aşamada bebeklerin cinsiyeti sonradan oluşmamaktadır. Sperm ile yumurtanın dış ortamda döllenmesi anında genetik faktörlere göre bebeğin cinsiyeti kız veyahut erkek olmaktadır.

Fakat gelişen teknoloji ile laboratuvar koşullarında incelenen yumurtalar üzerinde çalışılarak, cinsiyet ayrımına gidilebilmektedir. Bu anlamda ülkemizde bulunan tüm tüp bebek merkezleri üstün hizmet anlayışı ile her zaman için sizlerin yanında olacaktır.

tüp bebek

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirlemek Yasal Mı?

Gebe kalabilmek, çocuk sahibi olmak isteyen her çiftin başvurduğu IVF uygulaması, gelişen ve değişen yaşam koşulları ile birlikte evrilmiş, farklı birçok seçenek sunulmuştur. Bunlardan bir tanesi de tüp bebekte cinsiyet seçimidir.

Peki, tüp bebekte cinsiyet belirlemek yasal mı? Herhangi bir yaptırımı var mıdır? IVF uygulamasında cinsiyet belirlemek isteyen çiftlerde kadın vücudundan alınan hormonlar bebeğe yerleştirilmekte ve bebeğin vücuduna yabancı maddeler enjekte edilmektedir. Tüp bebekte yapılan bu uygulama her ne kadar sağlıksız olsa da bu yöntemi tercih eden pek çok çift bulunmaktadır. Fakat cinsiyet durumunun dengede tutulması adına yasal olarak bu sistem yasaklanmıştır.

PGT olarak adlandırılan bu yöntemle bebeklerin cinsiyeti kolaylıkla belirlenebilmektedir. Başarı olasılığı %99 olan bu yöntem Türkiye’de yasal olarak kabul edilmemektedir. Türkiye’de bu işlem yasal olmadığı için hiçbir tüp bebek merkezinde ebeveynlerin tercihlerine göre embriyo transferi gerçekleştirilmemektedir. Fakat bazı ülkelerde çiftler için cinsiyet seçme şansı tanınmaktadır.

Tüp Bebekte Cinsiyet Ne Zaman Öğrenilir?

Bilindiği üzere ister normal yollarla gerçekleşmiş bir gebelik olsun isterse de tüp bebek yöntemi ile oluşmuş gebelik olsun, ultrason sayesinde kolaylıkla görüntülenebilmekte, bebek gelişimi kontrol altına alınabilmektedir.  Anne karnındaki bir bebeğin cinsiyetini öğrenmenin tek yolu ultrason değildir. Aynı zamanda amniyosentez yoluyla anne karnındaki amniyon sıvısının alınması halinde cinsiyet öğrenmek mümkün olabiliyor.

Bilimsel olarak cinsiyet sadece tüp bebek yöntemi ile belirlenmektedir. Tüp bebekte cinsiyet ne zaman öğrenilir? Sorusuna geldiğimiz de ise, bebeğin cinsel organının ultrason cihazında görünebilmesi için hamileliğin 12, veya 13. Haftasına girmiş olmak gerekmektedir. Fakat kimi durumlarda net bir ayrıma varılması için 16. Hafta beklenebilmektedir. Bu konuda daha fazla bilgi edinebilmek için IVF uygulamasında cinsiyet seçimi mümkün müdür? Detaylı bir şekilde araştırarak net sonuçlar elde edebilirsiniz.

tüp bebek

Tüp Bebek Başarı Oranı Nelere Bağlıdır?

IVF uygulaması, bilindiği üzere 1 yıldan fazla evlilikle düzenli ilişkiye sahip olan fakat yine de çocuk sahibi olamayan çiftlerin aşılama yöntemi ile çare bulamaması adına tüp bebeğe başvurmaları sonucu gerçekleştirilen bir uygulamadır. IVF uygulamasında başarı oranı nelere bağlıdır? Sorusunu sizler için cevaplandıracağız.

IVF yönteminin başarı oranını arttırmak adına kadınların 35 yaşlarını aşmamış olması gerekmektedir. Çünkü kadınlarda yaş ilerlemesine bağlı olarak yumurta sayısında ve kalitesinde düşüş yaşanmaktadır. Bu durum da elbette ki gebe kalmaya engel olmaktadır. Ayrıca erkeklerde de sperm sayısının kaliteli ve çok sayıda oluşu tüp bebek başarı oranını önemli ölçüde arttıran etkenlerdir.

IVF Başarı Oranını Düşüren Etmenler

Bilindiği üzere doğal yöntemlerle çocuk sahibi olamayan çiftlerin aşılama tekniğinden sonra başvurduğu bu yöntemde gebe kalmayı önleyici yani IVF başarı oranının düşüren etmenler bir hayli fazla olmaktadır. Şimdi sizlerle birlikte başarı oranına etki eden bu etkenleri maddeler halinde sıralayacağız.

  • Aşırı kilolu olmak
  • Çok fazla sigara içmek veya içilen ortamda bulunmak
  • Uzun süre stres altında kalmak
  • Vajina enfeksiyonu yaşamak
  • Çeşitli hormonal bozukluklar
  • Yumurta rezervlerinin az olması veya kalitesinin düşmesi
  • Yaş ilerlemesi durumu

IVF Tedavisi Pahalı mıdır?

IVF tedavi ücretleri tedavinin uygulanacağı merkeze ve çiftlerin tedavi programına göre değişiklik gösterir. Tedaviye başlamak isteyen çiftler kimi zaman merkez seçiminde fiyat ve lokasyon avantajına göre tercih yapmaktadır.

IVF maliyeti şüphesiz tedaviye başlayacak çiftler için önemli bir konu. Ancak uygun fiyatlı olduğu düşünülerek başlanan tedaviler başarısız sonuçlanarak maddi ve manevi zorluklara sebep olabilmektedir. Tüp bebek merkezinizi seçerken fiyat avantajından önce merkezin başarı oranlarına bakmanız kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.