KADIN ve KAHVE

Vücut Direncini Arttıran Takviyeler

03.09.2021
219
Vücut Direncini Arttıran Takviyeler

Sağlıklı bir vücut, insanların sahip olabileceği en değerli varlıktır. Keza, sağlıklı bir vücut insanları sadece fiziksel olarak değil ruhsal olarak da iyi yönde etkiler. Bu sebeple insanların vücuduna çok iyi bakması gerekir. Fakat günümüzde insanların pek çoğu koşuşturmalı bir hayata sahip olduğu için kendilerine bakmayı zaman zaman aksatır. Böyle durumlarda da vücut direnci düşer ve kolayca hasta olabilirler. Bu durumun önüne geçmek için vücut direncini arttıran takviyeler kullanmak oldukça önemlidir.

İki senedir dünyayı kasıp kavuran pandemi ile birlikte insanlar, vücut dirençlerini arttırmanın yollarını aramaya başladılar. Aşılanmaya ek olarak vücut direncini arttırmanın pek çok yolu vardır. Öncelikle bağışıklık sisteminizi güçlendirerek işe başlayabilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, vücudunuzu enfeksiyonlardan ve bakterilerden korur. Böylece vücut direncinizi arttırır ve hastalıklara veda etmiş olursunuz. Yazının devamında vücut direncinizi arttıracak diğer takviyeler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

vücut direnci

1.      C Vitamini

Bağışıklığınızı güçlendirmede en büyük role sahip olan C vitamini, soğuk algınlığına yakalanmanızı önler. Güçlü bir antioksidan ve antiviral etkisi olan C vitamini ayrıca vücutta oluşacak oksidatif stresin etkilerinden sizi korur. Tatlı patates, domates, çilek, lahana, brokoli, portakal ve biber başta olmak üzere C vitaminini pek çok besinden elde edebilirsiniz.

2.      D Vitamini

Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyan D vitamini değeri pek çok insanda düşüktür. Bunun sebebi, insanların yeteri kadar gün ışığı alamamasıdır. Ek olarak yağda çözünen D vitamini, bağışıklık sistemini en çok güçlendiren vitaminlerden birisidir. Ayrıca D vitamini değeriniz arttığında vücudunuzdaki iltihaplanmalar ve enfeksiyonlar da azılır. Et, balık, yumurta, mantar, süt ve süt ürünleri sayesinde D vitamini değerinizi arttırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Susuz Kalan Vücutta Neler Olur?

3.      Çinko

Enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücreleri için vazgeçilmez olan çinko, insanları soğuk algınlığı, grip ve diğer viral enfeksiyonlardan korur. Özellikle yaşı ilerleyen insanların çinko takviyesi alması oldukça önemlidir. Ayrıca diğer pek çok işlevinin yanı sıra çinko, kemiklerin büyümesi için gerekli olan bir besindir. Yara iyileşmesine, görmenin keskinleşmesine ve beyin gelişimine yardımcı olan çinko; istiridye, sakatat, peynir, yulaf ezmesi, kabak çekirdeği ve mercimek gibi besinlerde bulunur.

4.      Mürver

Antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olan mürver, soğuk algınlığı ile savaşmaya yardımcı olur. İçerisinde A, B ve C vitaminleri bulunan mürver, balgam attırıcı bir özelliğe sahiptir. Solunum koruyucu özellikler gösteren mürver; potasyum, demir ve bakır gibi mineraller içermesinin yanı sıra protein ve diyet lifi gibi besinler de içerir. Mürver bitkisinin kendisi sıcak su ile kaynatılarak sağlıklı bir çay olarak tüketilebilir.

5.      Kuersetin

Doğal ve güçlü bir bağışıklık geliştirici olan kuersetin, son zamanların en çok tercih edilen besin takviyelerinden biridir. Antiviral özelliklere sahip olan kuersetin, belirli enfeksiyonları önleyerek vücut direncini arttırır. Kırmızı soğan, elma, üzüm, mürver, çilek, yeşil çay, fındık, brokoli, kiraz ve karabuğday gibi besinler kuersetin bakımından oldukça zengindir.

vücut direnci-1

Vücut Direncini Arttırmak için Yapılması Gerekenler

Vücut direncini arttırmak için kullanmanız gereken takviyeleri sıraladık. Peki bu takviyeler tek başına yeterli midir? Asla! Sağlıklı bir bedene sahip olmak için sadece takviye kullanmanız yeterli değildir. Hayat rutininizi de düzenlemeniz gerekir. Bu nedenle vücut direncini arttırmak için yapılması gerekenleri sizin için listeledik:

  • Bol miktarda su tüketmek.
  • Düzenli bir uyku döngüsüne sahip olmak.
  • Meditasyon ya da yoga yapmak.
  • Egzersiz ve spor yapmayı aksatmamak.
  • Sigara ve alkol gibi vücuda zarar veren maddelerin kullanımını azaltmak ya da yapılabiliyorsa komple bırakmak.
  • Çok yağlı ve kalorili yiyeceklerden kaçınmak.
  • Stresi hayatınızdan çıkartmak.
  • Bol meyve ve sebze tüketmek.
İlginizi Çekebilir:  Metastatik Meme Kanserinde Yeni Tedavi Yaklaşımları

Vücut direncini arttırmanın en doğru yolu, vitamin ve mineralleri doğal yollardan, yani besinler ve sudan almaktır. Yine de yaşam tarzı veya beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak, bir çok kadın, bazı vitamin, mineral ve elementlerin eksikliğini yaşıyor.

Beslenme alışkanlıklarınızı, yaşam tarzlarınızı ve günlük aktivitelerinizi yeniden planlayarak, ihtiyaç duyacağınız gıda (besin) takviyelerine olan gereksinimlerinizi azaltmak her zaman mümkün.

Yine de vücut direncinizi arttıracak takviyelere ihtiyaç duymanız durumunda, hekim veya beslenme uzmanı (diyetisyen) yardımı ile eksiklikleri belirlemek ve en uygun dozda takviye almak en doğru yol olacaktır.

Kullandığınız takviyelere ek olarak yukarıda listelenen aktiviteleri hayatınızın bir parçası haline getirirseniz hem vücut direnciniz artar hem de sağlıklı bir yaşama sahip olursunuz.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.