KADIN ve KAHVE

Doğal Antioksidan: Yaban Mersini – Faydaları Nelerdir?

13.06.2021
344
Doğal Antioksidan: Yaban Mersini – Faydaları Nelerdir?

Doğal Antioksidan: Yaban Mersini

Çoğunlukla ‘süper gıda’ olarak lanse edilen yaban mersini (Vaccinium myrtillus), kalp sağlığı, cilt sağlığı, tansiyon, şeker kontrolü, kanser engelleme ve zihinsel sağlığa katkı gibi pek çok yarar sağlar. Şimdi yaban mersinin sağlığımıza eklediği faydalarına daha yakından bir göz atalım.

YABAN MERSİNİNİN FAYDALARI

Yaban mersininin sağlık bakımınsan sağladığı faydalardan bazıları şunlardır:

Sağlıklı kemikler

Yaban mersini, demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve K vitamini içerir. Bunların her biri bir kemik bileşenidir. Bu mineral ve vitaminlerin yeterli miktarda alımı kemik yapısının ve gücünün yükselmesine ve korunmasına katkıda bulunur.

Cilt Sağlığı

Kolajen cildin dayanak sistemidir. C vitamini için esas bir gıda maddesidir ve güneş, kirli hava ve dumandan kaynaklanan cilt hasarlarını önlemeye yardım eder. C vitamini ayrıca kolajenin kırışıklıkları yumuşatmasını ve genel cilt dokusunu güçlendirilmesini sağlar. Bir bardak yaban mersini, tavsiye edilen günlük C vitaminin yüzde 24’ünü karşılamaktadır.

Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı

Düşük sodyum seviyelerini sağlamak, kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmak için temeldir. Yaban mersini sodyum içermez. Potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir. Bazı çalışmalar, bu minerallerin düşük olduğu beslenmenin de yüksek tansiyon ile alakalı olduğunu göstermiştir. Bu minerallerin yeterli miktarda olduğu beslenmenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

yaban mersini 1

yaban mersini

Kötü Kolesterolü Düşürür

Araştırmalar yaban mersini içindeki yüksek lif içeriği ve bol miktardaki antioksidanların LDL (kötü) kolesterolün erimesine yardımcı olma ihtimalini ve onları pek çok kalp hastalığına karşı mücadelede uygun bir gıda takviyesi durumuna getirdiğini göstermiştir. Yaban mersini ayrıca kan basıncını düşürmeye yardım eden potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir.

İlginizi Çekebilir:  Mucize Antioksidan Resveratrol

Üzüm grubunda bulunan ve ılıman iklim kuşağında yetişen yaban mersininin üç değişik türü vardır. Başta Amerika olmak suretiyle pek çok ülkede tarımı yapılabilen bu meyve uygulanan ıslah çalışmaları neticesinde tabiatta bulunan türlerine göre çok daha büyük, sulu ve tatlı meyveler veren bir forma bürünmüştür. Aynı zamanda bu yeni durumu ile hastalık ve zararlılara karşı daha dayanıklıdır ve çok daha geniş alanlara uyarlama olarak yetiştirilebilmektedir.

Ülkemizde de Doğu Karadeniz Bölgesinde Artvin, Trabzon ve Rize’de rakımı yüksek dağ ve yaylalarında yabani formları bulunabilir. Ayrıca değişik bölgelerde çay üzümü, turna yemişi, mavi yemiş ve kekre yemişi gibi isimler ile tanınır.

Birçok sağlık problemine karşı sık sık kullanımına sahip yaban mersini oldukça besleyici bir meyve olmasının beraberinde A, C, E, K vitaminleri tarafından de çok zengindir. Ayrıca bünyesinde kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi yararlı pek çok mineral de yer alır. Diğer yandan çok etkili bir antioksidandır.

Kan Şekerini Düzenler

Düzensiz kan şekerinin salgılandığı Tip2 şeker, insülin direnci gibi rahatsızlıklara rağmen yardımcı olarak kullanmak mümkün. Tek başına yeterli olmamakla beraber beslenme düzenine eklenerek kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcı rol oynayabilir.

İdrar Yolları Hastalıklarına Çözüm

Doğal bir antibiyotik rolü üstlenen yaban mersini idrar yolu enfeksiyonları için tedavi edici özellik gösterir. Sistit gibi özellikle kadınlarda sık görülen idrar yolu problemlerine neden olan ve idrarla beraber atılamayan bakterilerin atılmasını sağlar, idrar yollarını temizler.

İlginizi Çekebilir:  Nar ve Faydaları

Göz Sağlığı İçin Yararlı

Oldukça yüksek miktar antosiyanin içeren yaban mersini bu içeriği sayesinde görme kaybını önleyici rol de üstlenir. Bunun beraberinde gözleri güçlendirerek katarakt, miyop gibi pek çok göz hastalığına karşı koruma sağlar.

Unutkanlığa İyi Gelir

İçeriğinde bulunan vitaminlerin beraberinde magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli ögelerin de sayesinde beyin hücre ve sinirleri üstünde koruyucu özellik gösterir. Aynı zamanda hafızayı da güçlendirerek gelişen yaşlarda görülebilen Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçebilir. Ayrıca yapılan incelemeler, günlük beslenme düzenlerine yaban mersini ekleyen çocukların öğrenme kapasitelerinin tüketmeyenlere oranla daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Kalp Hastalıklarına Karşı Koruma Sağlar

Antioksidan yönünden çok zengin olmasının beraberinde yüksek lif oranına da sahip olan yaban mersini kötü kolesterol üstünde düşürücü etki gösterir ve böylelikle kalp sağlığını korur.

yaban mersini faydalari 1

yaban mersini faydaları

Sindirim Sistemini Düzenler

Yüksek lif içeriği sayesinde kalbe iyi gelmesinin beraberinde sindirim sistemini düzenleyici etki de gösterir. Aynı zamanda bünyesinde bulunan bakır ve früktoz da sindirimi hızlandırır. Özellikle kabızlık sorunu olanların tüketmesi tavsiye edilir.

Strese İyi Gelir

Sakinleştirici ve enerji metabolizmasını düzenleyici özelliklere sahip yaban mersini gerilimli dönemlerde adete doğal bir antidepresan gibi çalışır. Uykudan önce tüketmek, daha rahat bir uyku çekmenize de yardım eder.

İlginizi Çekebilir:  Jojoba Yağının Cilt Üzerindeki Etkileri

Yaban Mersininin En Tatlı Hali

Günlük beslenmemizde pek sık yer vermediğimiz hatta de tadına pek aşina olmadığımız yaban mersinini tek başına yemek yerine lezzetli bir kurabiyeye eklemeye ne dersiniz?

Yaban Mersinli Kurabiye

Malzemeler

 • 100 gr tereyağı
 • ¾ su bardağı şeker
 • 1 adet yumurta
 • 1, 5 su bardağı un
 • 1 paket vanilya veya birkaç damla vanilya özütü
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu
 • Tuz
 • 100 gr bitter çikolata
 • 100 gr yaban mersini

Hazırlanışı

Yumurta ve şeker iyice çırpılır, şekerin erimesi ve yumurtanın kabarması için bu prosedür birkaç dakika sürdürülür. Ardından yağ katılır ve karıştırmaya devam edilir. Üzerine un, vanilya, kabartma tozu ve tuz eklenerek yoğurulur. Bir yandan bitter çikolata büyük büyük doğranır ve hamura katılır. Son olarak yaban mersinleri de katılır ve tümü birbirine karışana kadar yoğurulur. Hazırlanan hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalara koparılarak yuvarlanır ve hafiften bastırılarak tepsiye dizilir. Kurabiye pişerken yayılacağı için seyrek olmasına dikkat edilir. 180 derecede eskiden ısıtılmış fırında hafif kızarana kadar ortalama 15 dakika pişirilir.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

 1. Kalori 44 kcal % 2.2
 2. Karbonhidrat 8.5 g % 2.8
 3. Lif 2.7 g % 10.9
 4. Protein 0.5 g % 0.9
 5. Yağ 0.3 g % 0.5
 6. Kolesterol 0.0 mg % 0.0
 7. A Vitamini 6.0 IU % 0.1
 8. C Vitamini 30.0 mg % 50.0
 9. Potasyum 98.0 mg % 2.8
 10. Kalsiyum 13.0 mg % 1.3
 11. Demir 0.6 mg % 3.1

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.