KADIN ve KAHVE

Yanak İçi Yağ Aldırma (Bişektomi) İşlemi Nedir?

09.10.2021
112
Yanak İçi Yağ Aldırma (Bişektomi) İşlemi Nedir?

Yanak Estetiği (Bişektomi) Nedir?

Son yıllarda güzellik algısındaki değişimlerle beraber estetik operasyonlarda artış yaşanmaya başlamıştır. Bunlardan en dikkat çekeni yüz hatlarında keskinlik sağlayan yanak içi yağ aldırma işlemidir. Yanak içindeki yağların alınmasıyla yüzde bir ters üçgen şekli oluşturularak hatların keskinleştirildiği işleme bişektomi denmektedir. Yanak estetiği; elmacık kemiklerini belirginleştiren, yüzün altın orana en yakın halini bulmaya çalışan ve bunun için yanak içi yağların alındığı bir işlemdir. Oldukça kısa süren bu işlem ile ameliyat sonrası iz kalmaz ve keskin hatlı çekici bir yüze kısa sürede kavuşulur. Peki tam olarak yanak içi yağ aldırma (bişektomi) işlemi nedir, nasıl uygulanır?

Yanak İçi Yağ Aldırma (Bişektomi) Nasıl Uygulanır?

Yüz hatlarında keskin bir görünüme sahip olmak isteyen erkek ve kadınlar, bu işlem için öncelikle bir hekime danışmalıdırlar. Yanak içi yağ miktarı fazla olan ve kalın yüz hatlarına sahip olan kişiler, hekime danıştıktan sonra akıllarındaki her soruyu sorarak gereken şartları yerine getirip getirmediklerine dikkat etmelidirler. Bişektomi için genellikle 25 yaş ve üstü bireyler ameliyat edilebilmektedir. Bunun en büyük nedeni yüz hatlarının 25 yaşına kadar oturması ve bu yaştan sonra pek de değişim görülmemesidir.

bişektomi-1

Hekimin işlemi onaylamasının ardından çok basit ve ağrısız olan, 30 ile 45 dakika aralığında tamamlanan işlemle beraber istenilen yüz hatlarına kavuşmak mümkündür. İşlem sırasında gereken yerlere 1cm’lik kesiler atılır ve yağın %40’ı alınır. Lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılan bu işlemde yağ torbaları alınarak dikiş atılmaktadır. Ağız içinden girilerek yapılan bir işlem olduğu için ameliyat sonrasında yüzde bir iz kalması söz konusu olmamaktadır. İşlem sonrasında ise ağız içerisine atılan dikişler de kendi kendine düşmektedirler.

Bişektomi İşlemi Öncesine Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bişektomi işlemi öncesinde hekiminize danışmanız gereken bazı süreçler vardır. Bunlara dikkat edilmediği takdirde istenmeyen komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Ameliyat öncesi dikkat etmeniz gerekenler:

  • İşlem tarihinden en az 1 hafta önce sigara ve alkol tüketimini kesmelisiniz.
  • Aspirin veya kan sulandıran ilaç kullanımına son vermelisiniz.
  • Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa işlem öncesinde doktora bildirmelisiniz.
  • Önceki sağlık öykünüz hakkında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Bu maddelere dikkat etmeniz halinde işlem sonrasında iyileşme sürecinizde de rahatlayacaksınız. Oldukça kısa süreli olan bu işlem doğru uygulanır ve başarılı olursa herhangi bir ağrı hissetmez ve hızlı bir şekilde istediğiniz görünüme kavuşursunuz.

bişektomi-2

Bişektomi Kalıcı Bir İşlem Midir?

Bişektomi işleminin ardından birkaç günlük antibiyotik kullanımı ve ağız bakımı için çeşitli uygulamalar gerekir. Herhangi bir enfeksiyon oluşmazsa ilk aydan itibaren istenen sonuca ulaşılmaya başlanır. Peki, bu işlem kalıcı mıdır? Bişektomi işlemi hızlı uygulama ve nihai sonuca ulaştırma konusunda başarılı olmasının yanında kalıcı olan bir işlemdir. 3-6 ay içerisinde kişiden kişiye değişen bir oranda iyileşme gerçekleşmekte ve keskin hatlarda en iyi oranına kavuşmuş bir yüz ortaya çıkmaktadır.

Bişektomi İşleminin Riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi bişektomi işleminin de riskleri bulunmaktadır. Ameliyat sırasında sinirler ve tükürük bezleri zarar görebileceği gibi yüz felci gibi ciddi hasarlar da oluşabilmektedir. Bunun yanında; kanama, enfeksiyon, sıvı birikimi, şişlik, asimetrik yüz hatları, kalıcı ağrı durumları, uyuşma gibi pek çok yan etki de görülebilmektedir.

Eğer siz de keskin yüz hatlarına kavuşmak için yanak içi yağların alındığı bişektomi işlemini yaptırmak istiyorsanız, öncesinde çok iyi bir araştırma yapmalısınız. Ameliyatı yapacak olan kişinin alanında uzman bir doktor olduğundan emin olmalı ve aklınızdaki her soruyu iletmelisiniz. Tüm ameliyat süreci hakkında riskleri ve avantajlarıyla beraber bilgilenmenizin ardından doktorunuzu eksiksiz bir şekilde bilgilendirmeli ve oluşabilecek yan etkileri minimum riske indirmelisiniz. Bunun ardından istediğiniz yüz şekline daha az ağrılı ve daha kolay kavuşmanız mümkün olacaktır.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.