KADIN ve KAHVE

Yeni Yıl İçin “Hediye Alma Rehberi”

16.12.2021
270
Yeni Yıl İçin “Hediye Alma Rehberi”

Dilimize Arapçadan geçmiş olan hediye alma; birçoğumuzu heyecanlandırırken strese sokan, sevindirirken problem haline gelen bir eylemdir. Birini sevindirmek, mutlu etmek, onurlandırmak, kutlamak için veya anı olarak verilen şey anlamına gelen hediye, anlamında bile seçmek açısından birçok şeyi bize sunmaktadır.

Her kültürde ve toplumda birçok özel gün için armağan alınıp verilmektedir; doğum günü, anneler günü, düğün, yıl dönümleri, mezuniyet, yılbaşı gibi pek çok günü sayılabilir. Kişileri hediye almaya iten motivasyon duygusal, psikolojik, kültürel, ekonomik, dini bir dizi süreci içermektedir. Kişiler sevgi, aşk, önem verme gibi duyguları ifade etmek veya kendinden bir anı bırakmak, hatırladığını belli etmek gibi nedenlerle; bazen de bir toplumsal gereklilik olduğunu düşündükleri için hediye alabilirler.

Yapılan araştırmalar antik Maya uygarlığında bile çömlek hediye alışveriş merkezlerinin olduğunu göstermektedir. Bu kadar eski bir gelenek günümüzde tüketimi pompalayan bir araç haline dönüştürülmüş olsa da bu tuzağa düşmeden de sevdiklerimizi mutlu etmenin mümkün olduğu aşikar. Burada önemli olan hediye alırken karşı tarafa vermek istediğimiz mesajı düşünmektir. Hediyeyi sadece bir nesne olarak algılamamak, hediyeyi aldığı zaman karşı tarafın hissedeceği şeyi de düşünmek önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  İlk ve Tek Kadın Papa: VIII. Joan

Yeni yıl Roma İmparatoru Julius Sezar’ın milattan önce 46 yılında Güneş’i referans alan Jülyen takvimini benimsemesiyle birlikte, tüm dünyada Ocak ayının ilk günü kutlanmaya başlamıştır. Bu özel gün için birbirimize vereceğimiz hediyelerin arayışına girdiğimiz şu dönemde hediyeler üzerine düşüneceğimiz bu yazının size yardımcı olmasını diliyoruz.

hediye alma-1

‘’Yılbaşı hediyesi nedir?’’

Hemen her şey yeni yıl hediyesi olabilir; mücevher, kitap, bir konser bileti, bitki, çikolata, anılara dair eşyalar, fotoğraf, bir sanat eseri, bağış… Bu anlamda hediyeler hem maddi hem de manevi bir şey olabilir, bu konuda açık fikirli olmak hediye alma konusundaki yaratıcılığınızı arttıracaktır. Hediyeyi aldığınız kişinin yaş, cinsiyet, ilgi alanı gibi özellikleri de tabii ki oldukça önemli.

‘’Yeni yıl hediyesi nasıl seçilir?’’

Hediyeleri çeşitli gruplara ayırmanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz:

1-Kişiye doğrudan fayda sağlayan hediyeler; hediye alacağınız kişinin ihtiyacı doğrultusunda alacağınız hediyelerdir. Bu tip hediyeler karşınızdakinin herhangi bir konuşma sırasında almayı düşündüğünü, ihtiyacı olduğunu söylediği şeyleri aklınızda tutmanızı gerektirir. Bu bazen bir çorap bazen bir ev eşyası olabilir.

2-Kişisel gelişimsel hediyeler; hediye verilecek kişinin yeni başlangıçlar yapmayı istediği ya da kendisini daha fazla geliştirmek istediği konuları içermektedir. Bu bazen bir yemek kursu, sanat ile ilgili bir workshop etkinliği, bir günlük bir fotoğrafçılık gezisi veya bir dil kursunun bir kuru olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Cruelty-Free Nedir?

3- Fark yaratan hediyeler; hediye verilecek kişiyi gerçekten tanıyorsanız girişmeniz gereken hediye türüdür. Karşınızdakinin ortaya çıkarılması gereken yeteneklerini geliştirmesine, cesaret edip de yapamadığı şeyleri yapmasına fırsat sağlayacak hediyeler düşünülmelidir. Açık tarihli bir uçak biletini bu kategoride değerlendirebiliriz.

4-Kişinin normalde kendisinin para verip almayacağı hediyeler; genelde ‘’Şurada bir şey gördüm, çok beğendim ama ne gerek var diye düşünüp almadım…’’ şeklinde geçen konuşmaları aklınızda tutmanızı gerektiren hediye türleridir. Bazen bir küpe, bazen eve alınacak bir süs eşyası, ileride alınması planlanan bir kitap olabilir. Arkadaşa hediye almak konusunda özellikle bu kategoriyi değerlendirmenizi öneririz. Satır aralarını okuyor olmanız arkadaşınızla bağlarınızı kuvvetlendirecek, karşınızdakini değerli hissettirecektir.

hediye seçimi

5-Parasal değeri yüksek olan hediyeler; tabii ki belli başlı hediyelerdir. Mücevherler, sanat eserleri, yüksek bütçeli tatil planları bu kategoride değerlendirilebilir.

6-Hediye çeki hediyeleri; iki farklı boyutta değerlendirilebilir: İlki yıllardır hediye alıp durduğumuz kişilere karşı bıkkınlık hediyeleri olanlardır. Yıllar boyu o kadar çok hediye alınıp verilmiş, bu konu üzerinde o kadar çok düşünülmüştür ki durum bir hediye çeki ile çözülmek istenir. İkincisi ve aslında daha çok çekleri hak eden durum, aldığınız hiçbir hediyeyi beğenmeyen ve mutlaka değiştiren kişilere verilenlerdir. Bu kişilere karşı kendinizi hiç yormadan bu yöntemi seçmenizi öneririz. Tabi çeklerde hediyenin pahada ağırlığının karşı taraf tarafından bilineceğini de göz ardı etmemek gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri

7-Anısal hediyeler; en önemli hediye türüdür. Birçok etmeni içinde bulundurması en makul olanıdır. Bir kutu içerisine hediyeyi vereceğiniz kişi ile yaşadığınız önemli anlara dair anıların yer aldığı objelerin yerleştirilmesi ile oluşturulabilir. Örneğin beraber gidilen bir gösterinin bileti, bastırılmış fotoğraflar, sevilen bir yiyecek, sürekli birlikte gidilen mekanlara dair objeler yer alabilir, sevilen kişilerin kutlamalarda bulunduğu videolar hazırlanabilir. Özellikle sevgiliye hediye almak konusunda düşünüyorsanız anı içeren hediyelerin en değerlisi olacağını düşünüyoruz.

Bu çok eski ve iki tarafı da heyecanlandıran hediye alma geleneğinde size yardımcı olabildiğimizi umuyor, başarılar diliyoruz.

Unutmayın, hediye almayı ve vermeyi herkes çok sever…

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.